UA / RU
Підтримати ZN.ua

Адвокати Небесної сотні побоюються зупинення слідства і втрати результатів у справах Майдану

Адвокатська група і громадські організації звернулися до керівництва країни

Адвокатська дорадча група, яка представляє сім'ї загиблих Небесної сотні на своїй сторінці в Facebook опублікувала звернення до президента України Володимира Зеленського, генеральному прокурора Руслана Рябошапки, прем'єр-міністра Олексія Гончарука, директора Державного бюро розслідувань Романа Труби та керівників парламентських фракцій, в якому вказала на необхідність негайного прийняття заходів у питаннях розслідування справ Майдану - слідство навмисно розвалюють.

Адвокатська група вважає, що існує реальна загроза зупинки слідства і втрати результатів розслідування по справах Майдану через позбавлення прокуратури функцій слідства, яке відбудеться вже менше ніж через місяць. У подальшому у відповідності з законом нерозслідувані кримінальні провадження повинні бути передані за підслідністю, а саме - в Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Державне бюро розслідувань (ДБР).

"Але ДБР не готово ні приймати ці справи, ні розслідувати їх, оскільки не має відповідного підрозділу у своєму складі. У такій ситуації передавати ці справи в ДБР, тобто "в нікуди", або віддавати їх новим слідчим, означає просто зупинити процес розслідування не менше як на півроку. Адже новим слідчим знадобиться чималий час тільки для того, щоб просто вивчити тисячі томів справ і сотень терабайт відео, фото. Це нанесе суттєвої шкоди розслідуванню і викличе активний спротив потерпілих, учасників Революції Гідності та в цілому громадянського суспільства.", - підкреслює адвокатська група.

Свій вплив на процес розслідування і подання державного обвинувачення в судах у справах Майдану надає і атестація прокурорів, розпочата новим керівництвом Генеральної прокуратури України, яка також призвела до майже критичних наслідків, про що свідчать судові рішення про зміну запобіжного заходу у справах Майдану, вважають в групі.

"Вирішити цю проблему можливо шляхом негайного створення окремого підрозділу з розслідування справ Майдану в структурі центрального апарату ДБР і переведення (призначення) туди слідчих, які розслідували ці справи. Для забезпечення тяглості, незалежності і об'єктивності розслідування справ Майдану необхідно гарантувати незмінність керівництва та складу слідчих груп при передачі справ на рівні змін до Закону про ДБР", - пишуть адвокати.

Адвокатська група та громадські організації, які підписали звернення, пропонують невідкладно створити в структурі ДБР управління з розслідування справ Майдану (Повноваження директора ДБР), для чого відповідно збільшити кількість працівників ДБР (Повноваження Прем'єр-міністра), внести зміни в закон про ГБЕ, які дозволять перевести або призначити тих прокурорів з цих питань, які вже входили до складу відповідних груп, гарантувати відсутність тиску і втручання в розслідування стронніх осіб, включаючи Андрія Портнова.

У Генеральній прокуратурі України (ГПУ) створили Департамент процесуального керівництва з кримінальних проваджень про злочини, скоєні на Майдані в 2013-2014 роках. Про це повідомляє прес-центр відомства. Повідомляється, що до складу департаменту увійдуть три відділи.

"21 жовтня 2019 року генеральний прокурор Руслан Рябошапка підписав наказ про створення в Генеральній прокуратурі Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку з масовими протестами в 2013-2014 роках", - йдеться в повідомленні.

В той же час ліквідовано управління організації та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини спеціальної категорії.

Діяльність Департаменту буде зосереджена на процесуальне керівництво у процесах про злочини, скоєні під час Революції Гідності.