У спільній заяві з нагоди Міжнародного жіночого дня ООН федеральна міністерка у справах сім'ї, людей похилого віку, жінок та молоді Німеччини Франциска Гіффен та генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчіновіч Буріч відзначили десяту річницю Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок й насильству в сім'ї та боротьби з ним, більш відомої як Стамбульська конвенція, з моменту її підписання у 2011 році.
Україна не ратифікувала Стамбульську конвенцію, але частина її положень включені в законодавство. Торік президент Зеленський після петиції пообіцяв внести до Ради проєкт про ратифікацію цієї Конвенції, але далі діло не пішло.
У справі припинення такого насильства в Європі було досягнуто значного прогресу: сьогодні до Конвенції приєдналися 34 країни, а також тому, що успішний моніторинг в половині з цих країн дозволив налагодити широку співпрацю та обмін передовим досвідом.
Однак необхідно рішуче протистояти перешкодам і викликам - від дедалі частіших дзвінків на "гарячі лінії" з проблеми побутового насильства під час карантину та обмежень, пов'язаних з пандемією, до політичних рухів проти Конвенції, заснованих на хибному тлумаченні її цілей.
Міністерка Гіффен та генсек Пейчіновіч Буріч поставили перед собою мету на найближчі 10 років - і бажано раніше - щоб всі 47 країн-членів Ради Європи приєдналися до Конвенції.
Представництво Європейського Союзу, Консультативна місія ЄС та Офіс Ради Європи в Україні закликали українську владу імплементувати всі положення чинного законодавства, посилити систему заходів і реагування на домашнє насильство, посилити нарощування потенціалу з даних питань і припинити негативне ставлення до згаданих питань серед представників влади.
Криміналізація домашнього насильства у 2017 році змінила ситуацію в Україні, і навіть не дивлячись на те, що вже реалізовано на політичному рівні, багато ще можна зробити.
Надзвичайно важливо вести просвітницьку діяльність і кидати виклик гендерним стереотипам, сексизму та нерівності, які часто є першопричиною гендерно зумовленого насильства.
Ухвалення Стамбульської Конвенції прискорить імплементацію українського законодавства. Конвенція є найбільш ґрунтовним документом за таким серйозного порушення прав людини.
В ЄС стоять на припинення насильства проти жінок і закликають Україну об'єднуватися з цього питання, що разом припинити гендерно обумовлене насильство і встати на сторону тих, хто пережив це.
Залишається здогадуватися, скільки винуватців злочинів залишаються без покарання, а жертв - без шансів на відшкодування шкоди. Детальніше читайте в статті Олени Подолян "Союз насильства і системи" для ZN.UA.