UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗЕД — СФЕРА КРИМІНАЛЬНИХ ІНТЕРЕСІВ

Слава Богу, ми не платимо податків із наших боргів NN Українських товаровиробників взагалі і дніпропетровських зокрема далеке і близьке зарубіжжя особливо не поважають...

Автор: Володимир Овдін

Слава Богу, ми не платимо податків із наших боргів

NN

Українських товаровиробників взагалі і дніпропетровських зокрема далеке і близьке зарубіжжя особливо не поважають. Однак якщо торік на Дніпропетровщині зовнішньоекономічну діяльність здійснювали 3700 підприємств, то в першій половині 2001 року імпортними-експортними операціями займалися вже 4500 різноманітних структур. Практично кожне десяте з них, за даними обласної прокуратури, має проблеми з законодавством, точніше, із статтями 80-1 старого і 207 нового КК України. При цьому 402 підприємства заборгували сьогодні державі валютний виторг на загальну суму 265 млн. 90 тис. гривень, що на 22 мільйони з «хвостиком» більше, ніж торік. Окремо стоїть ЗАТ «ПФК «ЄЕСУ» зі своїм астрономічним по розміру боргом — 3 626 163 000 грн.

За перше півріччя першого року міленіуму обласна прокуратура за результатами перевірок зовнішньоекономічної діяльності різноманітних ЗАТ, ТОВ й іже з ними порушила 26 кримінальних справ, десять уже розглядаються в судах. Для порівняння: за весь 2000 рік порушено всього 17 і направлено до суду лише шість кримінальних справ. Настільки різке підвищення активності правоохоронців обумовлено, на думку прокурора Дніпропетровської області Володимира Шуби, неналежним виконанням своїх контролюючих функцій податковими органами, комерційними банками й управлінням НБУ в Дніпропетровській області.

Підстави так говорити у Володимира Васильовича є: попри зростання заборгованості з повернення валютного виторгу, сума фінансових санкцій до підприємств-боржників за п’ять місяців цього року зменшилася на 7 840 000 грн. порівняно з аналогічним періодом минулого року.

По торованій колії

Перевірка розрахунків за контрактом № 15 від 02.02.96 між ТОВ «Північний ГЗК» і швейцарською фірмою Kompexim AG установила заборгованість нерезидента в сумі 375 000 доларів США. Ці гроші гірники «забули» включити в декларації про валютні цінності, що перебувають за межами України. Амнезія тривала з жовтня 1998 року по березень нинішнього. Відновити пам’ять не допомогла навіть податкова інспекція Терновського району Кривого Рогу, що при перевірці вимог податкового та валютного законодавства в жовтні 99-го вищезгаданих порушень не виявила. У результаті пеня за порушення термінів повернення не нараховувалася й у бюджет, звісно, не надходила. Приблизно так само, але з більшим розмахом діяли керівники ПП «Діоніс», які уклали контракт на поставку 4000 тонн курячих стегенець з американською фірмою Semgerdslig. При загальній вартості контракту 3 млн. доларів дніпропетровці 29 вересня минулого року як передоплату перерахували американцям 2 689 000 доларів. На цьому все і закінчилося, оскільки ні курятини, ні грошей у Дніпропетровську область так і не надійшло. Як наслідок — порушена 7 лютого 2001 року прокуратурою Кіровського району Дніпропетровська кримінальна справа. І в цьому випадку керівництво ПП не подало декларацію про свої закордонні валютні цінності.

Ще одну кримінальну справу порушено стосовно керівників криворізького ПП «Єдність», котрі виступили посередниками між ТОВ «Інвест-Буд» і російським ЗАТ «Агрокомплект». Свої комісійні в сумі 272 583 російських рублів вони так і не задекларували.

Немає рації перераховувати «фірмачів», які переступили ст. 80-1 (тут і далі старий КК), оскільки оригінальністю задумів вони похвалитися не можуть. Єдине, чим різняться кримінальні справи, — розмірами прихованих грошових знаків, як італійських лір, німецьких марок, так і білоруських «зайчиків».

Освоїлися швидко: під виглядом туриста…

Втім, іноді розміри зловживань й уміння «ховати кінці у воду» вражають масштабами і простотою виконання. Якесь дніпропетровське АТЗТ, котре спеціалізується на туристичних послугах із 1995 року, назвемо його «Сатурн- сервіс» (слідство в повному розпалі. — В.О.) потрапило в грудні минулого року під пильну увагу податкової інспекції Червоногвардійського району вже в процесі своєї самоліквідації. Перевірка однозначно установила відхилення від сплати ПДВ і податку з прибутку в період із 01.01.96 по 01.10.2000 на загальну суму 18 698 гривень. За цим фактом в грудні минулого року податкова міліція провела звичайне, на перший погляд, розслідування. Фінал у вигляді кримінальної справи, так і не настав: уже через два тижні оперуповноважений К. виніс постанову про відмову в її порушенні. Старший лейтенант не вважав за потрібне навіть поцікавитися походженням солідних комісійних у сумі 8500 доларів, прихованих від оподаткування й отриманих «Сатурном» за певні послуги. Цим зацікавилася прокуратура, скасувавши початкове рішення податкової міліції. У ході розслідування з’ясувалося, що таке собі ПП «ОТС» забронювало через «Сатурн-сервіс» 160 номерів у двох п’ятизіркових готелях на Кіпрі терміном на 50 днів. Додамо до цього шведський стіл, послуги гідів-перекладачів, тури в Єгипет і Ізраїль, автомобілі класу «люкс», розважальні програми і користування всім комплексом послуг готелів. На ім’я директора-орендаря «Сатурн» виписав доручення на право користування, але чомусь у ній було проставлено реквізити внутрішнього, а не закордонного паспорта керівника «ОТСа», що робить документ за кордоном «фількіною грамотою».

Настільки солідна оренда «тягла» на 1 704 000 доларів США, котрі ПП «ОТС» чесно (!) виплатило «Сатурну» декількома векселями по закінченні терміну договору. Турфірма передала їх для оплати в комерційний банк, негайно конвертувала в долари і переказала орендодавцю — американській фірмі.

Усе б нічого, але директор вищезгаданого ПП і його співробітники Кіпр, далеке і близьке зарубіжжя в той час не відвідували. Крім усього, американська фірма ні до, ні після закінчення дії контракту так і не надіслала «Сатурну» підтвердження про здавання в оренду хоча б одного номера в готелі. Директор «ОТСу» зараз стверджує, що збирався зайнятися турбізнесом і везти в орендовані готелі туристів, і ось ліцензію йому не дали. Тому, мовляв, довелося виконувати умови контракту — платити сповна. Дивно, але ці умови передбачають утрату нехай значної, але усе ж частини обговореної суми. Крім того, законослухняний директор навіть не намагався передати права на оренду іншим турфірмам. Усе стало на свої місця після отримання інформації з Америки: фірма-орендодавець у США не зареєстрована.

Подібна схема нелегального відкачування валюти, стверджує начальник відділу з нагляду за дотриманням законності обласної прокуратури Геннадій Петер, у Дніпропетровській області розкрита вперше. Геннадій Євгенович не виключає і навіть прогнозує рецидиви, оскільки відстежити фінансову діяльність туристичних фірм досить складно. «Втім, — додав він, — усе можна подолати, якщо професійно і сумлінно виконувати свої обов’язки».

Сірчане свинство

Вибіркова перевірка облпрокуратурою ДПІ Кривого Рогу встановила, що на 10.05.2001 року 96 підприємств міста мають загальну заборгованість із повернення валютних цінностей на суму 30 883 000 доларів США, 17 із них заборгували понад 100 000, а 7 — понад мільйон «зелених». При цьому сума невиплаченої пені перевищує 12 млн. доларів. І вже ніяк не можна списати на неуважність чи помилки 22 виявлені за перше півріччя цього року факти відсутності нарахованої пені за явної і значної заборгованості. До речі, із 86 матеріалів за встановленими випадками неповернення валютних цінностей податкова міліція Кривого Рогу відмовилася порушувати кримінальні справи по двох третинах, а з 20 таки порушених справ жодну не направила до суду. При цьому по восьми з них слідство припинено, по інших рішення взагалі не приймалися.

Залишається сподіватися, що до суду все ж дійде порушена прокуратурою кримінальна справа за ст.165 ч.2 (зловживання владою або посадовим становищем) щодо працівників Дніпровської регіональної митниці. Там торік цілих дев’ять днів оформлялися вантажні митні декларації на ввезення діоксиду сірки. Після огляду чинами митниці вантажу його одержувач «Агроторг-Сервіс» проплатив податки і митні збори в розмірі 6881 грн. Здавалося, жодних проблем. Але повторна перевірка контролерами з іншого відомства замість промислової сировини виявила 60 тонн свинини, а це зовсім інші митні збори, які значно перевищують сплачену суму. На жаль, нічого не чутно про порушення кримінальної справи за фактом контрабанди стосовно вантажоодержувача.

Зовсім інша історія трапилася з рутиловим концентратом, виробленим Вільногорським державним гірничо-металургійним комбінатом. Цінну стратегічну сировину вартістю 225 000 гривень за фіктивним контрактом, підписаним головним інженером комбінату і представником міфічного російського ПП «Звезда», вивезли за кордон, після чого вона благополучно зникла на безкраїх просторах РФ. Гроші, зрозуміло, в Україну не повернулися. Зате до суду надійшла кримінальна справа за ст.86—1 (розкрадання держмайна в особливо великих розмірах).

Зовнішньоекономічна діяльність, судячи з кількості злочинів і обернено пропорційною до них «якістю» покарань, ще довго залишатиметься привабливою сферою кримінальних інтересів. Нова редакція Кримінального кодексу, що передбачає більш жорсткі міри до тих, хто приховує валютні цінності, цьому не завада. Як і численні контролюючі організації. Принаймні після втручання прокуратури за перше півріччя цього року повернення валюти в перерахунку на гривні склало 32 111 000. За аналогічний період минулого року зусилля податківців й інших наглядаючих органів дозволили повернути лише 4 000 603 гривні. Відчуйте різницю.