UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зайва ворожість

Формальні підстави для протиріч, що набули ознак непримиренного протистояння, намітилися в середині березня...

Автор: Володимир Пісковий

Формальні підстави для протиріч, що набули ознак непримиренного протистояння, намітилися в середині березня. Не встигли затихнути пересуди про холоднокровний розстріл у центрі міста бізнесмена Володимира Маляра, як Запоріжжя потряс черговий зухвалий злочин. Наприкінці квітня в під’їзді власного будинку смертельно поранили кандидата в депутати міськради Володимира Разгуляєва. Через місяць список резонансних злочинів став збільшуватися: 10 червня в Ялті застрелили депутата Запорізької міськради Віктора Савкіна, через два дні в Запоріжжі — Юрія Сакварелідзе, більш відомого на прізвисько Грузин. У ніч із 19 на 20 червня в Енергодарі застрелено Павла Кулятова, 30 червня скоєно замах на мелітопольця Олександра Ісмаїлова. Зважаючи на те, що більшість жертв мали сталі зв’язки зі світом криміналітету та конфлікти з законом, напрошувався висновок: в області відбувається переділ сфер тіньового впливу. Таку версію не виключають і правоохоронці, припускаючи взаємозв’язок убивств, які мають чіткі ознаки замовлених.

На жаль, криміногенній ситуації в регіоні властиві й інші, не менш тривожні риси.

Не минуло й три місяці після оголошення вироку підполковнику та майору міліції — фігурантам кримінальної справи, що дістала назву «наркомафія в погонах», як стало відомо про порушення чергової кримінальної справи стосовно співробітника міліції, повторно викритого на незаконному збереженні та збуті наркотичних речовин. За інформацією обладміністрації, співробітники СБУ знешкодили підпільний склад наркотиків, на упаковках яких були таблички «Речдок. УМВС України в Запорізькій області», виявили групу наркоторговців, до складу якої входили офіцери міліції.

Ще на початку травня голова облдержадміністрації Євген Червоненко виступив із відкритим зверненням до керівників правоохоронних органів області. У ньому констатувалися не тільки помітне загострення криміногенної ситуації в регіоні, а й безпомічність вартових порядку, що викликає занепокоєння жителів.

— За основними показниками регіон піднявся з 24-го на третє місце, — каже Є. Червоненко. — Ми на першому місці за темпами зростання промислового виробництва, хороші результати зі збирання податків. Область побачила справді те, чого від мене хотів президент, — новий приклад регіональної політики. Я не лізу у жодний бізнес, намагаюся тримати ситуацію. Та є і кричущі факти: від згвалтованого міліціонерами підлітка до серії вбивств і випущених за замовленнями підозрюваних. Низку злочинів від мене просто приховують, я довідуюся про них від журналістів. Прокуратура та міліція на мене не реагують. До речі, приблизно така сама ситуація й у більшості інших областей. Тому я спеціально ініціював це питання. Сказав усім: так склалася ситуація, у мене нічого особистого немає ні до начальника УВС, ні до прокурора. Я порушив тему. Це момент істини: хто такий губернатор? Міліція ніяк не реагує на матеріали оперативної зйомки, проведеної на полігоні промислових відходів, де начальник УВС зайняв позицію однієї з протиборчих сторін. Він дістав чітку команду: не реагувати на губернатора, і у присутності підлеглих сказав, що я йому не начальник. Його нічого не цікавить, крім як замінити начальника ДАІ й притягти сюди кримських. А прокурора взагалі тут немає.

Зрозуміло, настільки різкі й невтішні висловлення не могли залишитися без відповіді. Коментуючи наявний конфлікт у місцевих ЗМІ, начальник УВС Віктор Ольховський зауважив, що державні службовці мають бути стриманіші в оцінці розслідування конкретних кримінальних справ, підкресливши при цьому, що з головою ОДА в нього нормальні робочі взаємини.

— Я сприймаю цю критику нормально, вона змушує нас швидше рухатися і завжди бути напоготові. Ми розуміємо, що ситуація в правоохоронній системі хвилює голову ОДА не менше, ніж, скажімо, мене. І відповідно до своїх обов’язків він має повне право критикувати всіх офіційних осіб, які перебувають на посадах в області. Ми, у свою чергу, відповімо на цю критику конкретними справами. Розкриття найближчим часом останніх резонансних убивств і буде найкращою відповіддю на критику Є.Червоненка на нашу адресу.

Проте, зважаючи на недавню розмову, нині у В. Ольховського дещо інша думка.

— Коли я прочитав звернення облдержадміністрації до РНБО і до президента, то, м’яко кажучи, був здивований його безграмотністю та бездоказовістю, — каже начальник УВС. — Наприклад, стверджується, що нинішнього року в області «істотно погіршився стан охорони правопорядку». Проте яке ж це істотне погіршення, коли рівень злочинності в нас знизився на 20 відсотків?! Справді, за кількістю злочинів область перебуває на першому місці в країні. Та візьміть статистику — така ситуація, на жаль, спостерігається ще з 1981 року. І хоча навантаження на співробітників карного розшуку одне з найбільших по Україні, показник розкриття злочинів у нас один з найкращих у країні. Щонайменше, дивним видається твердження, що на вісім звернень керівництва ОДА ми дали всього дві відповіді. По-перше, за зазначений період звернень було не вісім, а 25, і жодне з них не залишилося без відповіді. А по-друге, як переконалися перевіряючі зі столиці, наші відповіді, аналітичні довідки до обладміністрації надійшли. Їх там просто не розглядали.

Так, нас справді тривожать замовлені вбивства. Можливо, ми справді не відстежували процеси, що відбуваються. Та робота по них ведеться. Тільки треба враховувати: це складні злочини й для їхнього розкриття потрібно більше часу. А про те, що міліція не сидить склавши руки, свідчить розкриття за три місяці 39 інших убивств. Невже їхнє розслідування потрібно було відкласти тільки через те, що є більш резонансні злочини? Просто так збіглось, а Червоненку це на руку, і він підносить це так, ніби Запоріжжя перетворилося на Палермо.

Спочатку в двох керівників складалися справді нормальні робочі відносини. Свою позицію тоді ще в.о. начальника облУВС В.Ольховський заявив новопризначеному голові ОДА Є.Червоненку в грудні минулого року. Сказав, що до політиків симпатії не відчуває, дотримуючись нейтралітету. На тому й зійшлися. А коли на початку лютого В.Ольховського затвердили на посаді начальника, Є.Червоненко заявив: «Я радий, що на цій посаді затверджено Віктора Івановича Ольховського». Як виявилося, радість була недовгою. На колегії облдержадміністрації 27 червня голова ОДА пошкодував щодо свого клопотання з приводу призначення Ольховського, розцінивши це як помилку. Хоча, з огляду на все, глава області усвідомив це набагато раніше — приблизно в березні, коли протистояння на відомому полігоні промислових відходів у балці Середній досягло апогею.

Чим знамените це місце в Запоріжжі й як воно впливає на процеси в області, наш тижневик розповідав не раз. Зокрема й нинішнього року (див. «Шлакові абсурди, або Роль звалища в суспільно-політичному житті регіону», «ДТ» від 14 січня). Дозволю собі навести цитату:«…щоб звалище визначало спосіб життя одного з головних індустріальних регіонів країни — це, мабуть, перебір. Однак за сім останніх років у Запоріжжі до такого звикли. І ніхто не дивується, що строк перебування на посаді чергового глави облдержадміністрації, як правило, не перевищує року. Така ротація характерна для керівництва й обласного УВС, і грізного міліцейського управління, яке називають у народі «шісткою». Цікаво лише, що ці кадрові пертурбації збігаються з черговим загостренням конфлікту на ВАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» імені Кузьміна» (ДСС)». Залишається тільки додати, що саме ДСС володіє найбагатшою на відходи металургійного виробництва ділянкою полігона, претендентів на розробку якої завжди було в надлишку. Останнім часом у ролі такого виступила фірма «Регіонпромсервіс», яка затіяла із «Дніпроспецсталлю» численні судові розгляди.

— У березні голова облдержадміністрації попросив мене прийняти одну молоду людину й допомогти їй, — розповідає В.Ольховський. — Ним виявився Юрій Гладун, керівник «Регіонпромсервісу». Суть справи зводилася до того, що за рішенням суду фірмі дозволено працювати на полігоні, але завод перешкоджає тому, щоб їх завели на територію. Я пояснив, що дане питання не у сфері компетенції міліції. Коли є рішення суду, виконавча служба має винести відповідну постанову, і тільки на цій підставі ми можемо виділити співробітників міліції. Однак не для втручання, а виключно з метою охорони громадського порядку. Те саме я доповів і голові облдержадміністрації, запропонувавши йому переговорити з другою стороною. Така зустріч відбулася. Директор заводу сказав, що, крім рішення суду на користь «Регіонпромсервісу», є інше — на користь ДСС. Тому, мовляв, пробачте, це наше майно й ми його захищатимемо. Далі губернатор запрошує мене до себе й у присутності тієї самої молодої людини починає переконувати в тому, що треба виконувати рішення суду. Я намагаюся пояснити: міліція не має права це робити, і я не даватиму протизаконних указівок. Євгену Альфредовичу це не сподобалося, він підвищив голос. Мені не залишалося нічого іншого, як сказати, що в такому тоні розмова не вийде, повернутися і піти. Ну, а коли почув «Стій, я тебе не відпускав, я тобі даю команду заводити їх», довелося відповісти: «У такому разі я вам узагалі не підпорядковуюся і протизаконні розпорядження не виконуватиму». Після цього мене два тижні намагалися зламати в надії на те, що не витримаю тиску. Почалася інформаційна війна. У ЗМІ губернатор заявляв про своє прагнення встановити торжество закону на балці Середній, а міліція, мовляв, створила там своє ЛТД.

За словами В.Ольховського, ознаки розв’язання конфлікту намітилися після наради з керівництвом облдержадміністрації, судів, виконавчої служби, на якій позиція начальника УВС була визнана правильною. У принципі, про це свідчать і висловлення Є.Червоненка на прес-конференції, яка відбулася 19 квітня. Аналізуючи ситуацію на промислових відвалах, він зауважив, що мало хто може розібратися, рішення якого суду мають дотримуватися учасники конфлікту через величезну кількість останніх і, часом, некомпетентність. Тому, заручившись підтримкою Мінпромполітики та Мінекології, глава області подав пропозицію президенту про націоналізацію промислових відвалів як техногенного родовища. Президент підтримав цю ініціативу.

— Порядок на цьому звалищі буде тоді, коли власником там стане держава, — підсумував голова ОДА.

Та й після цього протиріччя не були вичерпані. Оцінка діяльності запорізьких вартових правопорядку продовжувала залишатися негативною. Не стало винятком навіть урочисте засідання, присвячене Дню Конституції, на якому голова ОДА покритикував дії міліції.

Ще радикальнішою стала колегія облдержадміністрації, яка відбулася наступного дня. Хоча її порядок денний був присвячений виконанню плану заходів щодо проведення Року захисту прав дітей, розвитку культури й туризму, рішення наради звелося до зовсім іншої теми — прохання до президента й РНБО направити в область міжвідомчу комісію для перевірки діяльності запорізької міліції. Мотивування звернення зумовлювалося нерозкриттям замовлених убивств, що почастішали, та виявленням СБУ фактів участі запорізьких міліціонерів у торгівлі наркотиками.

Комісія, що прибула зі столиці, перевірила викладені факти. І хоча результати ревізії сторонам конфлікту наразі невідомі, схоже, висновками вони вже незадоволені.

— Власне конфлікту, про який всі говорять, не існує, — переконаний В.Ольховський. — Є певні амбіції певної людини. Простіше кажучи, губернатор хоче мати ручного начальника УВС. І коли відверто, то якоюсь мірою я навіть радий, що в нас склалися саме такі взаємовідносини. Оскільки я знаю ситуацію по податковій, прокуратурі, коли він розпочав вирішувати певні питання, а потім, щойно починали зростати апетити, процес ставав неконтрольованим. Це кримінальна справа.

На думку заступника міністра внутрішніх справ Володимира Євдокимова, криміногенна ситуація в області складна, але стабільна. І на тлі інших регіон має не найгірший вигляд.

— У нас немає запитань до Ольховского і як до професіонала, і як керівника, і як людини, — заявив заступник міністра.

Коментувати оцінки Є.Червоненка він відмовився, обмежившись лише фразою: «Нехай це буде на совісті глави облдержадміністрації». Утім, при цьому додав: «Інформація виникає часом стосовно людини, коли хтось зацікавлений, щоб прибрати її з посади. А чому прибрати? Одна річ, коли вона порушує щось, а інша — може, не дає комусь щось порушувати. Ось тут є запитання».

Зважаючи на все, позиція за принципом «нас сварять, а ми міцнішаємо» набридла й прокуратурі. Після тривалого мовчання колегія облпрокуратури поширила заяву, суть якої зводиться до того, що останнім часом мають систематичний характер голослівні та бездоказові обвинувачення органів прокуратури області в невиконанні покладених на них обов’язків. Мета їх, на думку вартових закону, зводиться до спроб підпорядкувати наглядовий орган центральної державної влади особистим амбіціям і інтересам деяких чиновників на місцях.

— Коли ці перевірки виявляться безрезультатними, можливі два виходи, — вважає Є.Червоненко. — Якщо програю я, отже, побори з людей збільшаться вдвічі. Адже казатимуть: «Ми збили самого Червонця». Не реагувати я не можу. Залишається або звернутися до населення, або подати у відставку. Оскільки все зайшло надто глибоко.

І справді — глибше нікуди...