Паніка серед реалізаторів аудіо-, відеопродукції, викликана постановою Кабінету міністрів № 1555 від 13 жовтня цього року про запровадження маркірування на СD й іже з ними, потихеньку вщухла. Контрольні марки, про які так довго говорили і яких вимагали акули шоу-бізнесу, як і раніше, не запроваджено. Їх навіть в очі ніхто не бачив. Відомо тільки, що розміром фіскальний логотип буде 18ґ26 мм з указанням шестизначного номера та дволітерної серії. Аби внеможливити підробку, зображення на марці буде голографічним.
Кореспондент «ДТ» напередодні колись червоного дня календаря — 7 листопада, провів рейд по музичних магазинах і підпільних крамничках Дніпропетровська. В усіх «граючих і співаючих» торговельних точках я ставив одне запитання: «Як позначиться запровадження акцизних марок на вашому бізнесі?» У магазині під загадковою назвою «Вулі Буллі» менеджер, підозріло глянувши на мене, навідріз відмовився від коментарів. В одному з магазинів фірми «Фаїна» адміністратор і продавець «щось чули», не більше. Їхнє резюме: «поживемо-побачимо». А стосовно численних багатоголосих кіосків і стендів, які щільно забили центр міста й територію навколо ЦУМу, зокрема проспект К.Маркса, то відповідь варіювалася від «не знаю» до запитально-ввічливо-погрозливого «як у тебе зі здоров’ям?».
Автор цих рядків ризикнув попросити пред’явити ліцензію на право тиражування й реалізації аудіо-, відеопродукції в музичному відділі супермаркету торговельної групи «Рейнфорд». Кремезний продавець, після хвилинного розглядання мого обличчя (запам’ятовував, чи що?), пішов радитися з шефом по телефону. Через 20 (!) хвилин мені порекомендували звернутися на вул. Тополину, 6, де тиражують СD й касети. «Там вам покажуть», — багатозначно сказав продавець. Тим часом, рекламний стенд у цьому відділі при купівлі п’яти СD обіцяє знижку аж на три гривні за кожну (ціна однієї — 11 грн.) і 5,5 гривні при купівлі десяти. Часових гарантій якості товару «Рейнфорд» не давав. Ці два факти, на думку компетентних фахівців, буквально кричать: «липа!». Нарешті, кореспондент «ДТ» звернувся у відому студію «Едем», яка працює на аудіо-, відеоринку Дніпропетровська дев’ятий рік. Завідуюча відділом реклами й ліцензування Ірина Богатова, для початку показавши відповідні документи (ліцензію, держпосвідчення тощо), приголомшила мене цікавою інформацією. Виявляється, Росія, запровадивши контрольні марки ще в березні 1998 року, тепер від них відмовляється. Оскільки реально від піратства вони, на жаль, не захищають. Утім, Ірина Вікторівна не вважає можливим піднімати ціну на продукцію своєї студії у зв’язку з запровадженням контрольної марки, оскільки вартість однієї очікується 17 коп. Значно більше «Едем» й інші легальні фірми-студії непокоїть те, що правовласники відеопродукції можуть підняти вартість пропонованих ними фільмів. Це, ясна річ, «уб’є» фірмачів і, навпаки, дозволить нелегалам збільшити свої і так чималі доходи.
Треба відзначити, що в приватних розмовах рядові продавці усіх без винятку музичних магазинів кляли «підпільників» і відповідні служби... УВС, які покривають їх. Не хочеться розставляти акценти, але щось не чути по ТБ й не прочитати в газетах Дніпропетровської області про успішні операції місцевої ГСБЕЗ з виявлення піратських аудіоцентрів чи, у крайньому разі, складів «лівої» продукції. Хоча практично в кожній місцевій газеті можна знайти оголошення типу «Куплю старі відеокасети в необмеженій кількості».
За перше півріччя цього року з 2,5 тисячі перевірених «точок», які виготовляють чи продають касети й диски в Україні, кожна третя порушувала закон про авторські права. У Запорізькій області, приміром, виявлено підпільний цех із виробництва компакт-дисків, близько 70 тисяч готових дисків і пристойну суму доларів — результат успішної реалізації товару. У Херсоні «накрили» аудіоцентр, під дахом якого записували та продавали піратські аудіокасети. У його арсеналі виявили понад сотню магнітофонів, близько одинадцяти тисяч касет, майже 500 СD й 40 тисяч поліграфічних вкладишів. Російська співачка Валерія після свого недавнього туру по Україні з гіркотою констатувала: «Я ставила свої автографи винятково на піратських компакт-дисках». Схоже, торгівля явно «лівими» вино- горілчаними й аудіо- та відеовиробами на «винос» у Дніпропетровській області, що наочно демонструє «кримінальне кільце», яке оперезало ЦУМ і околиці, годує не тільки їхніх реалізаторів. Але ж кримінальних авторитетів, на думку керівництва обласного УВС на Дніпропетровщині, не залишилося, а члени розбитих організованих злочинних угруповань із ганьбою розбіглися по містах і селах України та близького зарубіжжя. Якщо прийняти це за аксіому, тоді відповідь на запитання «а дах чий?» лежить на поверхні — корумповані чиновники. Як заявив начальник управління з питань взаємодії з правоохоронними та контрольними органами Дніпропетровської обласної адміністрації Олександр Юрков, «з початку нинішнього року найбільше виявлено порушень серед працівників місцевого самоврядування, на яких складено 113 адмінпротоколів, працівників виконкомів — 68, керівників і фахівців райдерж-адміністрацій — 28. Закон про корупцію в дії... на папері.
Р.S. А стосовно контрольних марок на аудіо-, відеопродукцію, то, як вдалося з’ясувати, їх виробництво повинно фінансувати (3 млн. грн.) Міносвіти, якому цю статтю видатків бюджет-2000 не передбачає. Тож запровадження маркірування на дисках і касетах переноситься принаймні до січня 2001 року. А свідоцтвом справжності (читай — якості. — В.О.) СD й відеокасет, як і раніше, служить двотижнева гарантія, яку дає магазин. І марки непотрібні.