UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗА ЩО БОРОЛИСЯ?

Навіть коли врахувати загальновідому тезу, що людина схильна згодом забувати погане й значною мірою ідеалізувати власне минуле, результати соціологічного опитування щодо дотримання прав людини вражають...

Навіть коли врахувати загальновідому тезу, що людина схильна згодом забувати погане й значною мірою ідеалізувати власне минуле, результати соціологічного опитування щодо дотримання прав людини вражають. На запитання, чи вважаєте ви, що в незалежній Україні закони краще гарантують захист прав людини, ніж за часів СРСР, негативно відповіла переважна більшість опитаних УЦЕПД, що проводив дослідження, — 74%. Протилежної точки зору дотримується лише близько 13%. Так оцінює народ якість законодавчої бази. Тієї самої, яка, на думку багатьох вітчизняних юристів, у деяких випадках навіть дає фору відповідним законам, що діють у країнах із розвиненими демократіями.

Хоча, звичайно, не можна не враховувати ймовірності того, що значною мірою на таку низьку оцінку чинного законодавства вплинули не так закони, покликані захищати права людини, як їхня реалізація. І що, незважаючи на те, що ці питання в анкетах було диференційовано, громадяни перенесли свою образу на самі закони.

Стосовно ситуації, яка склалася в сфері реального захисту прав людини в роки незалежності, то 51% респондентів вважає — вона погіршилася порівняно з тим же, безсумнівно, тоталітарним минулим. Приблизно третина гадає, що ситуація не змінилася. Тобто в цілому понад 80% респондентів дотримуються думки, що незалежність не принесла нічого позитивного громадянам України в галузі захисту їхніх прав. Понад десяти відсоткам узагалі важко було відповісти на це запитання. А оптимісти, котрі вважають, що ситуація з захистом прав поліпшилася, виявилися в меншості — їх лише 8%.

Отже, чи дотримуються сьогодні права людини в нашій країні? «Не дуже дотримуються» і «зовсім не дотримуються» вважають відповідно 44,8% і 31,1% опитаних. Тобто фактично три чверті респондентів відповіли на це запитання негативно.

Про ставлення громадян до тих, хто покликаний стояти на сторожі правопорядку й законності — окрема розмова. Як неодноразово й цілком справедливо зазначав міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко, головний показник діяльності правоохоронних органів — це зовсім не статистичні дані, а те, як оцінює цю роботу народ, його довіра органам, покликаним стояти на сторожі закону. Правда, більш- менш об’єктивно виміряти цю нематеріальну субстанцію непросто. Але коли грунтуватися на результатах цього опитування, можна дійти висновку, що з народною довірою до правоохоронних органів справи поганенькі. Міркуйте самі.

З особистого досвіду знає про порушення прав людини з боку співробітників правоохоронних органів п’ята частина опитаних. Близько 8% респондентів твердять, що також на особистому гіркому досвіді переконалися в тому, що представники правоохоронних органів застосовують катування.

До речі, на адресу засобів масової інформації нерідко лунають звинувачення в «роздуванні» окремих фактів, які упереджено характеризують співробітників правоохоронних органів, у «обвинувальному ухилі» по відношенню до правоохоронних органів, що формує відповідну суспільну думку. Отож, коли виходити з результатів проведеного опитування, велика частина респондентів поінформована про порушення прав людини правоохоронними органами зовсім не завдяки ЗМІ, а з розповідей знайомих і, на жаль, особистого досвіду.