UA / RU
Підтримати ZN.ua

З ТИМОШЕНКО ЗНЯТО ОБВИНУВАЧЕННЯ В КОНТРАБАНДІ. ПОКИ ЩO ЛИШЕ ВАЛЮТИ

Торжества з нагоди зняття з подружжя Тимошенків частини обвинувачень можуть виявитися трохи передчасними...

Автор: Лариса Ярова

Торжества з нагоди зняття з подружжя Тимошенків частини обвинувачень можуть виявитися трохи передчасними. Схоже, Генпрокуратура не політичний крок зробила, відмовившись від переслідування непокірливої Юлії Володимирівни, а лише позбулася частини рутинної роботи з приведення справ, які вона вела, у відповідність до нового Кримінального кодексу.

Як офіційно пояснили журналістам у Генпрокуратурі, з екс-віце-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та її чоловіка, нинішнього керівника корпорації «Єдині енергетичні системи України» Олександра Тимошенка, знято обвинувачення у контрабанді валюти у зв’язку з тим, що, відповідно до ст. 201 нового Кримінального кодексу України, валюта не є предметом контрабанди. Як повідомив заступник генпрокурора Микола Обіход, обвинувачення зняті за двома епізодами — «запорізьким» і «московським», коли Ю.Тимошенко було затримано під час спроби контрабанди валютних коштів. Водночас, зі слів М.Обіхода, основна частина обвинувачень на адресу екс-віце-прем’єра залишається. «Чутки про зняття обвинувачень на адресу Тимошенко трохи перебільшені», — сказав він в інтерв’ю «Інтерфакс-Україні».

Таким чином, ідеться про зняття обвинувачень за двома найдавнішими справами, порушеними проти Юлії Тимошенко ще 1995 року. Причиною першої з них стало те, що в Запорізькому аеропорту у неї в багажі було виявлено $26 тисяч. Того самого року кримінальну справу за фактом контрабанди валютних коштів було закрито відповідною постановою, проте 1997 року, із виходом Юлії Володимирівни на політичну арену, постанову про припинення розслідування було скасовано. Другу справу порушив відділ внутрішніх справ в аеропорту «Внуково», коли в липні 1995 року в ручній поклажі Ю.Тимошенко, яка вилітала в Дніпропетровськ рейсом авіакомпанії «Днипроавиа», було виявлено $100 тисяч.

Тим часом із Юлії Володимирівни не повністю знято навіть обвинувачення власне в контрабанді. 15 січня цього року Ю.Тимошенко інкримінувалася спроба здійснення контрабанди у великих розмірах, посадова підробка документів. 13 лютого працівники Генеральної прокуратури України заарештували Ю. Тимошенко у зв’язку з пред’явленням їй ще одного обвинувачення за ст. 170 ч.2 Кримінального кодексу — у повторному даванні хабара. Зокрема йдеться про «підробку документів і контрабанду в 1996 році російського природного газу в обсязі близько 3 млрд. кубометрів на суму 445 млн. грн. через митний кордон України у складі організованої групи шляхом використання фіктивних документів». Малися на увазі відомі операції ЄЕСУ з компаніями United Energy Limited і Somoli Enterprises Limited, через які здійснювалися розрахунки за поставлений в Україну газ. Юлія Тимошенко, як і раніше, обвинувачується в ухилянні від сплати податків в особливо великих розмірах, приховуванні валютної виручки та організації приховування валютної виручки. Крім того, 30 липня нинішнього року військова прокуратура Російської Федерації порушила кримінальну справу проти Ю.Тимошенко за «співучасть у даванні хабара», яку 7 серпня було передано Генеральній прокуратурі України для розслідування. Всі ці обвинувачення стосуються періоду, коли Тимошенко очолювала корпорацію «Єдині енергетичні системи України». Керівників корпорації ЄЕСУ Олександра Тимошенка та Валерія Фальковича звинувачують у розкраданні державного майна в особливо великих розмірах із використанням службових повноважень при здійсненні в 90-х роках операцій із металопрокатом, а також у фальсифікації документів, за якими російський газ незаконно переправлявся до Великобританії. Повідомлялося також, що всі кримінальні справи стосовно Юлії Тимошенко та її чоловіка — керівника ЄЕСУ Олександра Тимошенка, а також Валерія Фальковича об’єднано в одне провадження зі справою колишнього екс-прем’єра України Павла Лазаренка.

На думку самої Юлії Тимошенко, кримінальні справи закриті у зв’язку з тим, що вона сама ініціювала розгляд у суді законності порушення цих кримінальних справ. «Суд почав розглядати цю заяву, і думаю, прокуратурі було б просто дуже незручно, якби суд визнав незаконними ці брудні дії, застосовані проти мене», — сказала вона. Юлія Володимирівна впевнена, що через місяць-два всі звинувачення проти неї знімуть або сама Генеральна прокуратура, або суди. На думку незмінного соратника Тимошенко Олександра Турчинова, прокуратура змушена «тихо закрити найрезонансніші справи, пов’язані з контрабандою валюти», оскільки не мала матеріалів для того, щоб іти з цими справами в суд. На його думку, зняття обвинувачень підтверджує, що «все це — суцільна фабрикація, мета якої — компрометація опозиції та її лідерів».

Проте, на думку низки спостерігачів, прокуратура справді лише привела обвинувачення проти екс-віце-прем’єра у відповідність до нових статей КК. До речі, що стосується іншого обвинувачуваного з «білятимошенківських справ» — банкіра Бориса Фельдмана, — податкова міліція, яка веде слідство, офіційно відмовила адвокатам у перепред’явленні обвинувачення за новим КК. Відтак на цей момент банкір формально (за номерами статей) звинувачується в... ненаданні допомоги літнім батькам і порушеннях правил безпеки на транспорті. Проте не виключено, що частину обвинувачень із Фельдмана також довелося б зняти.

Деякі спостерігачі схильні вважати також, що невеличка поступка Генпрокуратури пояснюється тим, що в адміністрації Президента на цей момент не сприймають Тимошенко та її блок як серйозних противників у баталіях київського і донецького кланів за більшість у парламенті й президентське крісло. Проте тільки-но Юлія Володимирівна серйозніше заявить про себе, нові обвинувачення, вже в рамках нового КК, не забаряться.