Безпека країни — дуже ємне поняття, воно охоплює такі серйозні складові, що вилучення навіть однієї з них може поставити під загрозу саму цю безпеку. Взяти, наприклад, такі невід’ємні частини нашого буття, як «Укртелеком» і обленерго. Лише за крадіжки з об’єктів «Укртелекому» й обленерго, що розміщуються на Миколаївщині, до кримінальної відповідальності притягнуто 380 осіб. Цим підприємствам відшкодовано збитків на суму понад 185 тис. грн. Однак реальні збитки становлять близько 3 млн. За цими цифрами — десятки кілометрів електричного й телефонного кабелю, трансформатори, обладнання телефонних станцій.
Цікава тенденція — почастішали крадіжки обладнання з автоматичних телефонних станцій (АТС), розміщених у сільській місцевості. Лише за останній час — більше 10 таких крадіжок. Окремі просто бентежать: виявляється, інколи «підривають» рідне відомство зсередини... самі його працівники. Як стало відомо, під час проведення оперативно-розшукових заходів щодо крадіжок з АТС у Первомайському районі Миколаївської області було виявлено злочинну групу, яка крала паладієві струни. Вся пікантність ситуації полягала в тому, що члени цієї групи — громадяни Ш. і Т. — «ударні» трудівники одного з цехів ВАТ «Укртелеком». Їхня діяльність була налагоджена чітко: при обслуговуванні АТС, розміщених на території Первомайського району, вони в робочий час (і в силу службових обов’язків) абсолютно спокійно крали паладієві струни з блоків електрозв’язку. Зручно, правда? Особливо, коли взяти до уваги, що за «це» ще й зарплату платили. До речі, для тих, хто не знає або забув: паладій — це сріблясто-білий, м’який і ковкий метал. Застосовують паладій і його сплави в електротехніці, медицині, хімічній промисловості, ювелірній справі (останнє у світлі нижченаведеної інформації становить особливий інтерес).
Зрозуміло, що робота в такій серйозній фірмі, як «Укртелеком», для двох шанувальників паладію не минулася даремно. Вони жваво зметикували, що просту крадіжку паладієвих струн можуть швидко помітити, і не довго думаючи міняли їх на посріблені. Так було під час крадіжок з АТС у селах Іванівка, Кримка, Чаусове.
У такий спосіб викрали понад 6 тис. паладієвих струн. Украдене треба було якось збувати. І з цим проблем не виникло — там-таки, у Первомайську, нечиста на руку парочка знайшла скупника антикваріату — пана Т. Саме він постачав їм підмінні посріблені струни в обмін на паладієві, а виторг ділили полюбовно.
Між іншим, жертвами «паладієвої гонитви» стали не тільки АТС Первомайського району. Як розповів начальник управління карного розшуку в Миколаївській області Микола Пихтін, у Березанському районі Миколаївщини заведено кримінальну справу під умовною назвою «Технік» щодо громадянина М., уродженця Азербайджану, який не приховував від односельців намірів красти дорогоцінні метали з АТС на території району. Незабаром під час огляду його автомобіля було виявлено і вилучено пістолет, інструменти для роботи на АТС і струни з дорогоцінного металу. При допиті М. зізнався у скоєнні крадіжок з АТС кількох населених пунктів — Рибаківки, Краснопілля, Воскресенська, Новополтавки, Чапаївки.
Судячи з усього, ця «паладієва вакханалія» поширюється й на інші регіони. Наприклад, той-таки громадянин М. дав свідчення, що струни йому постачали ще три брати-вірмени, які промишляли на АТС Баштанського району.
Водночас, як стало відомо «ДТ», із початку нинішнього року до правоохоронних органів надійшло близько 500 повідомлень про крадіжки з об’єктів ВАТ «Миколаївобленерго», в результаті чого викрадено близько 400 тисяч метрів алюмінієвого дроту, 22 трансформатори, зрізано (!) понад півсотню металевих опор. А всього збитки від такої «діяльності» становили близько 1,5 млн. грн. Щоправда, як стало відомо, 150 тис. грн. уже повернуто підприємству, яке постраждало . Але це — крапля в морі, з огляду на загальну тенденцію до розкрадання майна таких підприємств, як обленерго й «Укртелеком». І можна не сумніватися, що простежується вона не тільки в перелічених вище районах.
Що можна протиставити таким масовим явищам? Здається, лише одне — небайдужість оточуючих, які повинні розуміти, що безпека країни, їхня безпека починається з малих складових, у тому числі — з обрізаного телефонного кабелю, розукомплектованого трансформатора, — свідки цього, як правило, є, але вони мовчать.
Досить показовий приклад навів начальник обласного УМВС у Миколаївській області Павло Гуцол. Після відомих терористичних актів працівники органів правопорядку вирішили перевірити, як обивателі турбуються про свою власну безпеку. Для цього зупинили в людному місці відкриту машину, нібито для ремонту. А в машині на загальний огляд виклали автомат, пістолет, гранати, наручники. Перехожі підходили, дехто з них навіть мляво цікавився причинами поломки, байдужими поглядами ковзали по зброї і...спокійно йшли у своїх справах, — нікому з них і на думку не спало повідомити про дивну машину правоохоронні органи. Ось таке воно, сприйняття безпеки на провінційному рівні...