UA / RU
Підтримати ZN.ua

Враження

У звіті Державного департаменту США про міжнародний стан дотримання прав людини зазначено, що в У...

Автор: Оксана Мариненко

У звіті Державного департаменту США про міжнародний стан дотримання прав людини зазначено, що в Україні поважаються фундаментальні громадянські та політичні права, хоча забезпечуються вони, як і раніше, з істотними недоліками. Цей щорічний звіт, оприлюднений у Вашингтоні, не порівнює показники різних країн між собою, але свідчить про тенденції змін у межах кожної країни, передає Радіо «Свобода».

Цього року серед держав, де порушення прав людини посилилися, названо, зокрема, Росію, Пакистан, Іран, Бірму, Сирію, Зімбабве. На відміну від них, в Україні засвідчено стабільність дотримання основних політичних прав і громадянських свобод. Тут знову пройшли демократичні вибори, дотримується свобода слова, свобода зборів та інші базові принципи Всесвітньої декларації прав людини, сказано у звіті.

Разом з тим ці досягнення супроводжуються значними недоліками та обмеженнями. Щодо недоліків у дотриманні Україною міжнародних норм у сфері політичних прав у звіті, зокрема, зазначено, що досі не розкрито всієї правди в справі політично мотивованого вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

Судова система, хоч і є формально незалежною, насправді перебуває під сильним впливом виконавчої влади. Суди та правоохоронні органи корумповані й неефективні. Умови утримання в’язнів не відповідають міжнародним стандартам. Людей довго утримують в ув’язненні без судового вироку, сказано у звіті.

Також констатується, що великою проблемою залишається дідівщина — знущання з солдатів, і що в останній рік зафіксовано навіть смертельні випадки.

Стан громадянських свобод оцінено як «не цілковито задовільний». Так, сьогодні українці можуть вільно критикувати свій уряд. Окремі випадки обмеження свободи преси походили не від центрального уряду країни. Але 2007 року зафіксовано щонайменше 22 випадки фізичних нападів чи погроз на адресу журналістів. Усі вони були вчинені або місцевими політиками, або організованими злочинними групами.

Недоліком у сфері громадянських свобод є непрозорість і корумпованість виконавчої та законодавчої влади. У звіті зазначено, що, за даними опитувань, 67% українців протягом року мали справу з проявами корупції державних службовців, а кожен четвертий громадянин особисто давав чиновникові хабара.

Деякі аспекти громадянських свобод в українському суспільстві до цього часу навіть до кінця не усвідомлені. Наприклад, практично немає поняття академічної свободи — оскільки Міністерство освіти строго контролює зміст навчальних програм і навчальних планів.

Констатовано також, що офіційна мінімальна зарплата в 460 гривень не забезпечує нормального рівня життя; до того ж чимало людей у тіньовому секторі отримують суму навіть меншу за мінімальну. Багатьом працівникам у 2007 році виплачували зарплату з великим запізненням.

Звіти Держдепартаменту готуються за завданням Конгресу США і є підставою для визначення американської зовнішньої політики.

А от Організація Об’єднаних Націй стурбована випадками пропаганди в українських засобах масової інформації нетерпимості та ненависті на ґрунті расизму. Про це йдеться в повідомленні центру новин ООН. Спеціальний доповідач з питання про право на свободу думки та її вільне висловлення Амбейї Лігабо представив учасникам 7-ї сесії Ради з прав людини доповідь про результати відвідання України (у травні 2007 року). Зокрема, він висловив стурбованість такою ситуацією і рекомендував Україні під час підготовки журналістів приділяти належну увагу їхній професійній етиці та необхідності поважати права людини.

Доповідач зазначив, що одним з найпомітніших недоліків інформаційного середовища України є поширення непрофесіональних публікацій і залежність від політичного та економічного лобіювання.

Разом з тим, на думку Лігабо, Україні вдалося досягти помітного прогресу в зміцненні демократії та становленні громадянського суспільства.

Проте, визнає він, для забезпечення більшої незалежності ЗМІ ще багато чого належить зробити, зокрема покласти край випадкам обмеження прав журналістів в Україні.

«Багато журналістів та інших представників ЗМІ в Україні стали жертвами насильства з боку озброєних осіб і неформальних груп», — сказано в доповіді Лігабо. Відзначено також випадки, коли на журналістів чинили тиск, притягали до судової відповідальності, коли на їхню адресу надходили погрози від представників місцевої влади. При цьому винні в застосуванні актів насильства проти журналістів в Україні часто залишаються безкарними.

У відповідь на це представник України Володимир Василенко спростував низку висновків доповідача й закликав не чіпляти на Україну ярлик расистської держави. За його словами, в Україні після 2004 року було вжито рішучих заходів щодо заборони цензури та створення всіх умов для вільного висловлення думок і свободи преси.

В.Василенко також зазначив, що чимало висновків доповідача мають під собою підстави, а отже, його рекомендації будуть враховані українським урядом. Він запросив спецдоповідача до співробітництва з українськими установами для підготовки більш збалансованої та адекватної доповіді.

Як відомо, наприкінці січня ООН відзначила активну участь України в діяльності Ради ООН з прав людини, спрямованій на забезпечення основних прав і свобод людини та реалізацію принципів верховенства права.