UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВККС внесла зміни в Регламент: тепер голову чи заступника Комісії зможуть відкликати з посади

Нові норми можуть вплинути на статус керівництва та відносини ВККС із іншими органами державної влади.

За інформацією з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вчора, 19 жовтня 2023 року, було затверджено Регламент у новій редакції. Саме регламент є основним внутрішнім документом, який регулює порядок здійснення всіх кадрових процедур, визначених законом «Про судоустрій і статус суддів».

Нова редакція Регламенту Комісії передбачає юридичну можливість відкликання з посад більшістю голосів членів ВККС осіб, що займають ключові адміністративні посади в Комісії: голови та заступника ВККС, а також секретарів палат.

Дострокове відкликання адміністративного керівництва з посад можливе, якщо керівництво Комісії, зокрема, незадовільно виконує свої обов'язки, самоусувається від організації роботи Комісії, допускає некоректну та неетичну поведінку або діє всупереч вимог законодавства.

Раніше засоби масової інформації та профільні Telegram-канали повідомляли про конфлікти в складі Комісії, які виникали щодо питань пріоритетів у її діяльності та особливостей стилю роботи обраного керівництва.

Проблеми в менеджменті та у відносинах між членами Комісії стали ще більш очевидними після того, як Комісія почала відкладати вже призначені до розгляду питання в надзвичайно важливій процедурі кваліфікаційного оцінювання суддів.  Це означає, що заявлені раніше наміри швидко закінчити процедуру, передбачену перехідними положеннями до Конституції, вже не будуть реалізовані.

Слід також нагадати, що з 16 членів ВККС, запропонованих Кадровою комісію в складі українських і міжнародних експертів та призначених Вищою радою правосуддя, наразі повноваження здійснюють лише 14. Це суттєво зменшує «пропускну здатність» Комісії здійснювати процедури.

Читайте також: Голова комісії з відбору кандидатів до ВККС Іван Міщенко пояснив чому наявність міжнародних експертів не є панацеєю у конкурсних комісіях 

Нагадуємо, що 29 – 30 вересня 2023 року у Луцьку за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» та Програми USAID «Справедливість для всіх» відбулася спільна стратегічна сесія Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Метою заходу, було, в тому числі, «комплексне опрацювання… питань взаємодії органів суддівського врядування та забезпечення належного доступу до правосуддя в Україні».

Коментар ZN.UA

Після зазначених змін в регламенті, статус адміністративного керівництва ВККС стає невпевненим, а прийняття рішень в деяких випадках непередбачуваними. Це, вірогідно, буде негативно впливати на результативність ділового спілкування з іншими органами суддівського врядування та самоврядування, а також іншими органами державної влади під час виконання функцій ВККС в умовах кризового менеджменту та під час війни.