UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВІРТУАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ

Наїзд воза на BMW закінчився трагічно. Одна людина загинула, ще кілька отримали поранення. Судове ро...

Автор: Оксана Приходько

Наїзд воза на BMW закінчився трагічно. Одна людина загинула, ще кілька отримали поранення. Судове розслідування події, що тривало менше двох годин, завершилося виправдувальним вироком і визнало те, що сталося, нещасним випадком. Постраждали зовсім не пасажири BMW, загинула бідна селянка. Подальший поворот цієї історії виявився несподіваним.

Про те, як саме стався цей «нещасний випадок», очевидці відразу ж виклали в найпопулярніших чатах Інтернету. Картина справді вимальовувалася моторошна. Віз, який стукнувся в бік автомобіля, особливої шкоди йому не завдав. Проте дружина впливового бізнесмена, котра вискочила звідти, вважала інакше. З її точкою зору селяни не погодилися. Тоді жінка знову сіла у машину й направила її прямо на свою опонентку. Удар був такої сили, що жертву відразу ж заюшила кров із рота. Проте її ще сім метрів протаскало перед автомобілем, який зупинився тільки від сильного удару об дерево. Дорогою BMW переїхав ще кілька людей із натовпу. Проте судовій владі, що розслідувала порушену за даним фактом справу, свідків знайти не вдалося. Давати показання відмовився навіть чоловік загиблої, який так і не з’явився в суд.

Причини цього довго шукати не довелося. Сам удівець, як виявилося, отримав від чоловіка обвинувачуваної 10 тисяч доларів — сума, еквівалентна восьми річним середнім зарплатам у Китаї. Всього китайському олігарху, за його власними словами, довелося викласти понад 20 тисяч доларів — як «вибачення», а також на оплату лікування і похорон.

Після того як усі ці подробиці з’явилися на найпопулярнішому в країні порталі, туди надійшло понад 200 тисяч обурених електронних послань, які вимагали перегляду судового рішення. Тут уже справою зацікавилися й журналісти друкованих ЗМІ, які написали про неї в кількох статтях. І сталося безпрецедентне: місцева влада оголосили про рішення провести розслідування за обвинуваченням у корупції, висунутому проти представників правоохоронних органів.

Цей винятковий випадок для історії сучасного Китаю привернув ще більшу увагу до впливу Інтернету в китайському суспільстві, що зростає. Тим паче, що активними користувачами мережі стали вже не лише городяни, а й сільські жителі, які одержали таку можливість завдяки величезній кількості інтернет-кафе. З їхньою допомогою країною блискавично розноситься та інформація, яку підконтрольні державі ЗМІ змушені замовчувати. Так сталося й під час спалаху SARS, і після того, як кількох заарештованих у поліції забили на смерть. Завдяки цьому масштаби епідемії замовчати не вдалося, а влада була вимушена прийняти спеціальний закон, який захищає права заарештованих.

Однак уряд запекло намагається втримати «віртуальну вольницю» під контролем, регулярно заарештовуючи «інтернет-дисидентів» і піддаючи найжорстокішій цензурі зміст всіх китайських сайтів. Обговорення найгостріших тем, приміром, ситуації навколо Тибету чи Тайваню, припиняється дуже рішуче. В інших випадках цензура іноді дає осічку, як сталося й у випадку зі справою про наїзд возу на BMW. Власникам порталу наказали видалити всі посилання на цю справу, а газети з уже підготовленими статтями так і не випустили. Щоправда, сталося це з запізненням, достатнім для того, щоб загальне обурення досягло небезпечної межі. Отже, проведення обіцяного розслідування було неминучим. Перші плоди воно вже принесло. Чоловік обвинувачуваної вже зізнався у скоєнні протизаконної дії. Щоправда, з його точки зору, цілком безневинної: права водія своїй дружині він просто купив. Та вона настільки погано керує машиною, що самостійно здати на них іспит нізащо б не змогла. Саме тому вона й переплутала першу швидкість із заднім ходом.