UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВЕРХОВНИЙ СУД СЕБЕ ВІДСТОЯВ

Верховна Рада України розглянула узгоджений проект закону «Про судоустрій». Представив проект голова парламентського комітету з питань правової політики Олександр Задорожний...

Верховна Рада України розглянула узгоджений проект закону «Про судоустрій». Представив проект голова парламентського комітету з питань правової політики Олександр Задорожний. Він нагадав, що головною перешкодою при прийнятті документа колись були розбіжності в баченні структури та функцій Верховного суду України та судової системи.

Зі слів депутата, робоча група в узгодженому законопроекті вирішила зберегти структуру та функції Верховного суду в нинішньому вигляді. У той самий час пропонується створити додаткові судові інстанції — Апеляційний суд України і Касаційний суд України. Це дозволить уперше розглядати в апеляційному інституті справи, за якими вже винесені рішення облсудами, в апеляційному порядку, а також дасть можливість розвантажити Верховний суд, оскільки Касаційний суд розглядатиме справи в касаційній інстанції.

Таким чином судова система відповідно до законопроекту формується з трьох ланок. Перша ланка — місцеві суди, так звані суди загальної юрисдикції (що не розділяються на кримінальні та цивільні). Друга ланка — апеляційні суди, які створюються на базі обласних судів; наступна ланка — Апеляційний суд і Касаційний суд. Верховний суд виконує функції повторної касації. При цьому в судовій системі України в рамках судів загальної юрисдикції створюються і функціонують системи спеціалізованих судів. Зокрема, господарські суди, а Вищий господарський суд розглядає справи в порядку касації, Верховний суд — у порядку повторної касації.

Автори проекту пропонують створити спеціалізовані адміністративні суди, які загалом відповідатимуть системі господарських судів як спеціальних, повідомляє агентство УНІАН.

Друге проблемне питання, яке колись не дозволяло прийняти проект, — питання створення та функціонування кваліфікаційних комісій. За словами О.Задорожного, робоча група пропонує створити сім кваліфікаційних комісій за регіональним принципом, а також спеціалізовані кваліфікаційні комісії в системі апеляційних судів і вищої кваліфікаційної комісії.

Голова профільного комітету зазначив, що кардинальною проблемою було створення судової адміністрації. Пропонувалося створити її як підрозділ виконавчої влади або як підрозділ Верховного суду. У законопроекті пропонується створити її як окремий самостійний орган державної влади.

Відповідно до проекту, голови всіх судів та їх заступників, за винятком Верховного суду України, призначаються Президентом України за поданням голови Верховного суду (а що ж до спеціалізованих судів, то відповідно, голови Вищого спеціалізованого суду) і на підставі рекомендацій Ради суддів України. Глава Державної судової адміністрації призначається на посаду Президентом за поданням прем’єр-міністра, узгодженим із Радою суддів України. Питання про статус суддів комітет вирішив розглянути в окремому законопроекті.

Голова Верховного суду України Віталій Бойко, виступаючи з парламентської трибуни, сказав, що, на думку Верховного суду, цей законопроект може бути прийнятий у першому читанні, хоча й до нього є деякі зауваження. В.Бойко вважає, що ці питання можна вирішити в процесі підготовки проекту закону до другого читання, і Верховний суд готовий внести відповідні пропозиції.