UA / RU
Підтримати ZN.ua

УБИВСТВО ЧЕРЕЗ НЕОБЕРЕЖНІСТЬ. ЧИЮ?

За фактом смерті охоронця і водія спікера парламенту порушено кримінальну справу. Попри те, що, за ...

Автор: Сергій Следзь

За фактом смерті охоронця і водія спікера парламенту порушено кримінальну справу.

Попри те, що, за словами прокурора Києва Юрія Гайсинського, мертві були здорові й на їхніх тілах не було виявлено тілесних ушкоджень, які могли б свідчити про насильницьку смерть, прокуратура порушила кримінальну справу за статтею 119 частина 2 Кримінального кодексу України «Убивство через необережність двох і більше осіб». Хоч дуже не хотілося, та правоохоронним органам усе-таки довелося порушити кримінальну справу — вимагали родичі, які не погоджуються з тим, що смерть Павла Потеряйка (працівника Управління державної охорони) і Олександра Скляра (водія автобази ВР) була ненавмисною. У кожному разі, вони зовсім інакше розцінюють травми, виявлені на їхніх трупах. Так, сестра Олександра Скляра стверджує, що на тілі брата були сліди побоїв — «обличчя і руки сині, ніс переламаний, мізинець теж». «Кишені очищені: ні посвідчення, ні прав водія». Не вписується в уявлення родичів та знайомих і версія про алкогольне отруєння.

Проте головна версія, яку розробляє слідство, — отруєння, ймовірно, недоброякісною їжею, яку споживали О.Скляр і П.Потеряйко. Дані експертизи: сам факт отруєння і якими саме отрутами з’являться вже через тиждень. Слідство веде прокуратура Дніпровського району міста Києва.

За даними прокуратури, події тієї фатальної неділі 21 жовтня розгорталися так. Група з восьми співробітників, серед яких були О.Скляр і П.Потеряйко, відзначала день народження. Ближче до вечора в компанії залишилися троє, у тому числі й двоє загиблих. (Сьогодні всі, хто брав участь у святкуванні, встановлені і дають пояснення. Цікаво, що в жодного з них проблем зі здоров’ям не виникало.) А о 8.45 ранку 22 жовтня в парковій зоні біля вул. Попудренка був виявлений мертвим П.Потеряйко. Неподалік тіла був знайдений ще живим водій Верховної Ради
О.Скляр, який перебував, за словами міліції, в стані алкогольного сп’яніння. Працівники міліції запропонували йому пройти до відділення №4, що на вулиці Краківській, 4. Проте дорогою до відділення (як свідчить офіційна довідка МВС) О.Скляр звернувся до міліціонерів з проханням викликати йому «швидку» і сів на лаву біля приміщення міліції. О 12.45 лікар Костюніна бригади «швидкої медичної допомоги» №23 констатувала смерть. Обидва трупи були вивезені в морг №2. Згідно з актом судово-медичної експертизи від 23.10.2001 року, смерть обох настала внаслідок гострої коронарної недостатності на тлі ішемічної хвороби серця.

Хоча міністр внутрішніх справ переконаний, що кримінальних причин смерті немає і не буде, слід почекати результатів слідства, які проллють світло не лише на запитання, де, чим і чи отруїлися люди. Зокрема, ми довідаємося, наскільки фантастична політична версія того, що сталося. А також, можливо, отримаємо відповідь на запитання: «Чому від людини за чотири години перебування в правоохоронних органах не тільки не отримано навіть мінімальної інформації про те, що сталося (він навіть не повідомив свого імені), а й їй не була вчасно надана медична допомога?.. А може, і справді вбивство через необережність.

Два людських життя — це, звичайно, не 76 загиблих пасажирів внаслідок аварії Ту-134, але це, в кожному разі, трагедія, яка могла б змусити міністра внутрішніх справ уважніше придивитися до досвіду свого колеги з міністерства оборони, а також зрозуміти, що поспішні категоричні заяви (до закінчення експертизи) інколи призводять до вкрай небажаних для чиновника результатів. Зазначимо, що багатьох здивувала відсутність коментарів Івана Плюща стосовно того, що сталося. Проте, як з’ясувало «ДТ», в Івана Степановича на те були вагомі причини: у п’ятницю, 26 жовтня, його було прооперовано у зв’язку з діагнозом тромбофлебіт в Інституті хірургії столиці. Попередніми днями його готували до операції. Коли спікер зможе з’явитися в сесійній залі або зустрітися з журналістами, нам так і не вдалося з’ясувати, оскільки успішність операції можна буде оцінити лише через п’ять-сім днів після її проведення.

Бажаючи Івану Степановичу якнайшвидшого одужання, ми сподіваємося, що після того, як він вийде з лікарні, ясність у питанні смерті його охоронця та водія — людей, які давно перебували поруч і далеко спікеру не чужі, — професійно і прозоро встановлять.