Минулого тижня все Закарпаття з подивом спостерігало за кадровими перестановками в УМВС, що мали блискавичний характер, — протягом доби тут змінилися два начальники обласної міліції.
Переведення із Закарпаття попереднього начальника УМВС Віталія Максимова було прогнозоване, а для нього самого — навіть бажане. У приватних розмовах генерал-лейтенант неодноразово казав, що не проти повернутися в Тернопільську область, де проживає його родина, тому призначення начальником міліції саме в цей регіон він, напевно, сприйняв як очікуване. В.Максимова небезпідставно називали людиною В.Балоги (уперше він очолював закарпатську міліцію за часів першого губернаторства нинішнього глави секретаріату президента — у 1999—2001рр. і знайшов порозуміння із тодішньою обласною владою). Саме ця обставина стала причиною неприйняття і різкої критики його особи з боку опонентів В.Балоги, передусім мера Ужгорода С.Ратушняка. Очевидно, що причини переведення В.Максимова слід шукати в черговому загостренні протистояння між коаліцією з одного боку та опозицією і президентським секретаріатом з іншого. Утім, незважаючи на особисті і політичні симпатії, В.Максимова, не можна не відзначити його високі професійні якості, а крім того — доступність для місцевих журналістів, для котрих ніколи не було проблемою особисто зв’язатися з тепер уже колишнім начальником міліції й отримати в нього оперативну інформацію…
Після переведення генерал-лейтенанта до Тернополя головною інтригою стало питання про його наступника. В обласній пресі у цьому зв’язку називали різні імена, у тому числі й одіозних співробітників із числа місцевих та львівських правоохоронців, котрі мали б вивести міліцію з-під контролю обласної влади й підпорядкувати її інтересам коаліції. Однак прогнози щодо них не справдилися. 30 травня перший заступник міністра МВС Ігор Білозуб представив області нового начальника міліції — генерал-майора Федора Бортника, котрий свого часу очолював УМВС у Тернопільській області, а потім викладав в Академії МВС. З цього призначення напрошувався висновок, що коаліція відмовилася від жорсткого варіанта стосовно закарпатської міліції, тому поставила сюди більш-менш нейтрального керівника. Цікавий нюанс: під час представлення голова ради ветеранів УМВС П.Бронтерюк попросив керівництво МВС утриматися від частих кадрових змін на Закарпатті, внаслідок яких керівникам дають попрацювати всього кілька місяців (і справді, за останні 10 років рідко якому начальникові обласної міліції вдалося протриматися на посаді більше року). Невдовзі з’ясувалося, що П.Бронтерюк як у воду дивився.
Сам Ф.Бортник одразу після представлення заявив, що намагатиметься реалізувати популярне колись гасло «міліція з народом», і на цьому його місія завершилася. Наступного дня в УМВС поповзли чутки про призначення вже іншого начальника, які й підтвердилися 1 червня. В обід заступник міністра Микола Куп’янський представив особовому складу закарпатської міліції нового керівника (наказ про його призначення був підписаний іще напередодні, 31 травня) — полковника Віктора Чепака, котрий до того був першим замом начальника УМВС у Львівській області. Найцікавіше те, що В.Чепака теж можна назвати людиною В.Балоги (деякі обласні ЗМІ навіть називають їх кумами). Він очолював міськвідділ міліції рідного для глави СП Мукачевого в часи його нетривалого мерства та подальшого губернаторства (1999—2001рр). Цілком зрозуміло, що призначення В.Чепака стало результатом домовленостей глави СП та коаліції, які, як це часто буває, для широкого загалу залишилися «за кадром». Новий начальник устиг пообіцяти, що закарпатська міліція залишиться поза політикою, проте, враховуючи його стосунки з В.Балогою, а також той факт, що в політику і так втягнуті всі силові структури, виникають великі сумніви, що цієї обіцянки буде дотримано.
Із призначенням В.Чепака на Закарпатті відновлено статус-кво — міліція знову опинилася під контролем обласної влади, а область, за винятком Ужгорода, — під контролем В.Балоги (нагадаємо, що губернатор Закарпаття і обласний прокурор — куми глави СП, а його численні родичі та вихідці з комерційної структури «Барва» представлені практично в усіх державних структурах регіону). Судячи з усього, коаліція на істотний вплив на Закарпатті вже не претендує, вважаючи, що крихітний регіон, який має всього 2,5% населення України (а електорату — ще менше), в масштабах країни погоди все одно не зробить. Питання в іншому — а що коли глава СП захоче за таким же принципом розставляти своїх людей не лише у «своїй» області, а й на загальноукраїнському рівні? Хоча — чому «якщо захоче»? Процес уже пішов. Узяти хоча б одне з «найцікавіших» призначень останнього часу — мукачівця Валерія Гелетея на посаду начальника управління державної охорони...