Після затримання колишнього голови Верховного суду України Всеволода Князєва на хабарі та обрання новим керівником представника старої гвардії ВСУ не виконав свого основного антикризового завдання: дати сигнал суспільству та міжнародним партнерам, що урок вивчено. Таким чином він дав владі зелене світло на «оптимізацію системи судоустрою України», яка спочатку знесе Велику палату, а потім почистить увесь Верховний суд, пише Інна Ведернікова у своїй статті для ZN.UA «Король помер. Хай живе король!».
«Стрімкі вибори нового голови Верховного суду відбулися на тлі змови еліт. Десять днів поспіль стосовно хабаря майже в три мільйони доларів і арешту голови Верховного суду Князєва мовчали всі — президент, уряд, парламент, лідери партій і голови фракцій. І тільки після п'ятничного голосування за нового голову Верховного суду, коли стала зрозумілою розстановка фігур усередині ВС, у Верховній Раді відразу було зареєстровано постанову «Про необхідність жорсткого і безкомпромісного подолання проявів корупції в системі правосуддя». Хід міченим королем», - зазначає редактор відділу політики.
По-перше, на її думку, новообраний голова Верховного суду Станіслав Кравченко, як і Князєв, є компромісною та узгодженою фігурою як у самому ВС, так і у владних і політичних колах. «Стара гвардія» стоїть на смерть, а дрібні укуси НАБУ заростають на ній, як на собаці;
По-друге, провалилася стратегія конкурсів і доборів, хоч скільки б там було міжнародників і хоч які жорсткі умови висувалися б до кандидатів. Суспільному сектору доведеться визнати, що «одна пігулка від усього» не спрацювала — причому не тільки в судовій системі — й виробляти нову стратегію захисту реформ;
По-третє, у фокусі основної уваги — Вища рада правосуддя (ВРП), яка найближчим часом має затвердити склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). Можливість/бажання ВРП узяти на себе лідерство в зміні судової системи й дати шанс ВККС оновити її кров — основне питання найближчого порядку денного;
По-четверте, антикорупційний блок став ледь не єдиною опорою здорових сил у країні. Лише надійність зв'язки НАЗК—НАБУ—САП—ВАКС може витягти нас із прірви, у яку ми впали. Але якщо не встоїть і він — а новий директор НАБУ Семен Кривонос іще не визначив своєї партії — у нас буде набагато більше роботи, ніж ми очікували. І зараз, і після Перемоги.
"Навіть після затримки Князєва Верховний суд не виконав свого основного антикризового завдання: дати сигнал суспільству та міжнародним партнерам, що урок вивчено. Натомість закритий клуб обраних похапцем змінив хазяїна (американці в неофіційному спілкуванні кажуть, що співробітництво з новим головою ВС Кравченком матиме формальний характер) і повісив ще один замок на двері. Але «Акела промахнувся», давши «зелене» світло владі, яка, користуючись випадком, спочатку знесе Велику палату, а потім почистить увесь Верховний суд", - зазначає авторка.
У цій ситуації єдина надія на запуск ВККС, яка відчинить двері в систему двом із половиною тисячам нових суддів. Створивши якісну основу на самому базовому рівні, що згодом дасть змогу оздоровити й верхівку.
«Надії на реальну судову реформу згори немає. І в той час як ми воюємо за те, що відрізняє нас від Росії, наші еліти, піджавши підмочені хвости, працюють на зміцнення російських цінностей несвободи та непрозорості — в Україні. Усі, хто промовчав», - підсумувала Ведернікова.