UA / RU
Підтримати ZN.ua

СТЕРЕЖІТЬСЯ П’ЯНИХ МІЛІЦІОНЕРІВ

Як повідомляли в пресі, у райцентрі Ананьєв у ніч на 26 жовтня п’яні міліціонери застрелили колишнього працівника районної міліції та поранили місцевого підприємця...

Автор: Ніна Перстньова

Як повідомляли в пресі, у райцентрі Ананьєв у ніч на 26 жовтня п’яні міліціонери застрелили колишнього працівника районної міліції та поранили місцевого підприємця. Такий результат відрядження двох працівників обласного управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС в Одеській області: 28-річного капітана та 30-річного лейтенанта. У складі групи з чотирьох осіб вони прибули до Ананьєва для розслідування фактів, викладених у заяві одного з місцевих підприємців. А в результаті влаштували бійку зі смертельним результатом.

Події того вечора розпочалися банально. Працівники УБОЗ, які були напідпитку, після трудового дня вирішили заглянути до місцевого бару, де перебувало чоловік вісім відвідувачів. Між лейтенантом і одним із місцевих підприємців виникла словесна перепалка, яка незабаром переросла в бійку. Далі розлючений лейтенант вирішив доводити свою правоту за допомогою зброї. Схопив пістолет і став стріляти вгору. Відвідувачі бару в паніці вибігли на вулицю, серед них і підприємець. Однак утекти останньому далеко не вдалося. Капітан, який був на вулиці, вистрілив у нього. На щастя, рана виявилася несмертельною. Куля потрапила в стегно й пройшла навиліт. Однак вигляд крові не вгамував розлючених міліціонерів. На крики та стрілянину прибіг майор міліції у відставці Леонід Попов, який жив неподалік. Коли він спробував угамувати колег, капітан вистрілив і в нього...

Попову було 54 роки. Віддавши багато років роботі в органах внутрішніх справ, він ніколи не думав, що загине від рук п’яного міліціонера.

Слід сказати, що про цю надзвичайну подію пресу повідомило, буквально по гарячих слідах, саме керівництво обласного УМВС, улаштувавши прес-конференцію для журналістів. Тим самим давши зрозуміти: міліція не вигороджуватиме своїх. Більш того, керівництво поспішило заявити, що винуваті в усьому працівники міліції, і немає їм жодного виправдання. Вони заарештовані та звільнені з органів внутрішніх справ. У розслідуванні цієї НП, яку веде прокуратура Одеської області, міліція займе об’єктивну та безкомпромісну позицію, як заявив начальник обласного УМВС Юрій Івушкін. Він також підкреслив, що понесуть покарання і ті, хто своєчасно не вжив заходів, які б виключили можливість подібного інциденту.

Між тим, НП в Ананьєві вкотре показала, якою є наша міліція. Звичайно, як кажуть, у сім’ї не без виродка. Та чомусь непорядні вчинки міліціонерів населення давно вже не сприймає як щось надзвичайне. Про те, що в рядах «охоронців порядку» не все гаразд з дисципліною (і не тільки) останнім часом заговорила й сама міліція. Та, як правило, крім цифр про кількість порушників іншої інформації ви не почуєте. Міністерство внутрішніх справ улаштувало для особового складу операцію «Чисті руки», щоб з’ясувати хто є хто, і очистити свої ряди від порушників. У зв’язку з проведенням такої атестації начальник УМВС в Одеській області Ю. Івушкін повідомив, що за її результатами буде зрозуміло, хто з працівників придатний для подальшої служби. І громадськість про результати роботи проінформують. Проте, розпочинаючи з жовтня минулого року, Ю.Івушкін уже провів кадрову чистку по всій області. Чи була ця операція «брудні руки» чи «п’яні голови», громадськість не повідомляли. Щоправда, відповідаючи на запитання журналістів, начальник обласного УМВС пояснював, що кадрові перестановки викликані звичайним процесом прийому-звільнення. Між тим, цей звичайний процес викликав і викликає дотепер заперечення, обурення та невдоволення багатьох.

Нагадаємо, генерала Івушкіна призначили на посаду начальника УМВС в Одеській області у вересні минулого року. З його приходом замінили всю верхівку обласного управління. До керівництва прийшли люди з Херсона та Луганська, що й викликало найбільше невдоволення. Замінено було й основну частину районного начальства. У цілому було звільнено 622 працівники й прийнято на роботу 565. Такої зачистки новому начальнику не можуть вибачити дотепер. І ось висновки. «Кадрова політика в органах внутрішніх справ є критичною, що призводить до масового звільнення високопрофесійних фахівців за власним бажанням і зростанням порушень дисципліни й законності серед молодих працівників». Ця фраза з рішення сесії облради. Що цікаво, засідання відбулося буквально напередодні події в Ананьєві, тобто вранці того самого дня.

За збігом обставин саме цього дня депутати облради слухали звіт начальника УМВС в Одеській області Ю.Івушкіна про стан боротьби зі злочинністю. І кадрове питання було одним із головних. Генерал представив на суд народних обранців тридцятихвилинну доповідь, яка рясніла цифрами, що свідчили про зниження рівня злочинності та зростання рівня розкриття злочинів. При цьому зазначалося, скільки знищено ОЗУ, наркоділків, скільки вилучено з незаконного обігу зброї, наркотиків тощо.

Однак, попри цифри, вердикт комісії облради з питань законності та правопорядку, а, точніше, тих, хто готував проект рішення (оскільки частина членів комісії про нього не відають) був такий: «Визнати роботу УМВС України в Одеській області з організації боротьби зі злочинністю незадовільною». І ось чому. Виступаючи в ролі співдоповідача, глава цієї комісії Володимир Левчук, який є одночасно головою Овідіопольської райадміністрації, процитував висловлення М.Твена про три види брехні, серед яких є брехня, нахабна брехня та статистика. (Добре, якби сама влада, виходячи на трибуну, пам’ятала б цю крилату фразу). «Ми, готуючи проект рішення, виходили не зі стандартних, — підкреслював Левчук, — а з інших фактів». І навів такі цифри. Протягом 2001 року до дисциплінарної відповідальності притягли 2486 працівників міліції, чи практично кожного четвертого. Спостерігалась висока плинність кадрів серед особового складу. У результаті понад 10 років працює тільки 24,8%. В основному ж стаж роботи працівників від 3 до 10 років. І що майже половина особового складу — це працівники до 30 років. Згадав співдоповідач і про звільнення всіх заступників начальника обласного управління і ще семи осіб із керівного складу.

Словом, за такої кадрової політики, із погляду депутата, очікувати якісної роботи від міліції не доводиться. Та найцікавіше, що співдоповідач наводив дані в основному за 2001 рік, коли Ю.Івушкін керував міліцією зовсім іншої області — Херсонської. І на сесії генерал зауважив, що йому не зрозуміло, звідки взяли дані про зростання кількості порушень серед молодих працівників, як сказано в проекті рішення. Що ж до самих порушень, то, як заявив Івушкін, ми їх виявляли та виявлятимемо, карали за це працівників і каратимемо. «Я проводив цю лінію і проводитиму її надалі», — підкреслив він.

У результаті не тільки сам начальник міліції вважає несправедливим рішення про визнання роботи майже 15-тисячного колективу незадовільною, а й депутати теж. Варто зауважити, що ніхто не пригадує, щоб у залі облради таку негативну оцінку діяльності міліції будь-коли взагалі виносили на голосування. А в минулому скликанні звіт попереднього начальника обласного УМВС на сесії зовсім не розглядали. Загалом, свої виступи про діяльність міліції депутати розпочинали з того, що вони не згодні з такою оцінкою. А губернатор області Сергій Гриневецький (депутат облради від м. Одеси) взагалі виступив на захист начальника. І його слово буде заключним.

«Генерал Івушкін, на призначення якого я дав свою згоду, працює в регіоні рік, — підкреслив він. — І в нас є можливість порівнювати, як було раніше та як тепер. Згадайте, не було газети, де б преса не давала оцінку роботі міліції. Цього року в політичному плані ми маємо спокійну обстановку. Сьогодні ми бачимо, що йде напрацювання команди. Це дуже складний процес. І я хотів би поставити генералу Івушкіну в позитив повсякденну роботу з добору кадрів...»

С.Гриневецький запропонував визнати роботу обласного УВС як таку, що вимагає істотних змін у бік поліпшення. Попри те, що ця пропозиція надійшла останньою, вона була поставлена на голосування першою і прийнята майже одноголосно.

Ясно, що, розглядаючи на сесії питання про звіт начальника обласного УВС, генералу Івушкіну, схоже, дали зрозуміти «хто в домі хазяїн». Проте незрозуміло інше. Яка ж усе-таки кадрова політика в обласному УМВС? Чи є вона критичною, як сказано в преамбулі до рішення сесії? Чи все-таки позитивною, як зазначив губернатор? Схоже, відповідь на це запитання дав сам Івушкін, але пізніше, коли на прес-конференції заявив, що дії двох п’яних міліціонерів в Ананьєві можуть перекреслити роботу багатотисячного колективу.