UA / RU
Підтримати ZN.ua

СПРАВУ «СЛОВ’ЯНСЬКОГО» ВИРІШУВАТИ ЛУГАНСЬКУ

Судитимуть керівних осіб сумнозвісного банку «Слов’янський» усе-таки в Луганську. Адвокати віце-...

Автор: Наталія Вернигора

Судитимуть керівних осіб сумнозвісного банку «Слов’янський» усе-таки в Луганську. Адвокати віце-президента «колишнього» банку Бориса Фельдмана так і не змогли довести голові Артемівського місцевого суду Станіславу Луб’яному, котрий вів попереднє слухання, що ця справа даному суду, як і будь-якому іншому суду міста й області, непідсудна. Адже Луганська область не фігурувала в «злочинній діяльності» обвинувачуваних посадових осіб «Слов’янського». Відповідно до норм Кримінально-процесуального кодексу України, справа може слухатися за місцем вчинення злочину обвинувачуваними або за місцем проживання більшості свідків. Нікому зі обвинувачуваних не було змінено запобіжний захід: Фельдман, Вінницький і Заславський залишаться в СІЗО, інші — поки що на свободі, але з підпискою про невиїзд.

Попереднє слухання справи, на думку адвокатів обвинувачуваних, обіцяло бути довгим і докладним, позаяк кожен з захисників, особливо Андрій Федур і Віктор Агєєв, мали до суду велику кількість важливих запитань стосовно безпосередньо справи й подальшого перебування трьох обвинувачуваних у СІЗО. Представники обвинувачення — начальник управління підтримки державного обвинувачення в судах Генпрокуратури Володимир Гузир і представники Луганської міської прокуратури Олександр Темніков і Валентина Нудько — відразу були налаштовані на оперативну роботу у вузькому колі: В.Гузир неодноразово пропонував головуючому видалити частину публіки з крихітного залу засідань, де першого дня зібралися 10 адвокатів обвинувачуваних, їхні родичі та близькі, а також місцева преса.

У перший день, 10 грудня, засідання розпочалося з запізненням майже на п’ять годин. Як пояснив суддя, через проблеми з транспортом обвинувачуваних не могли доставити в зал із Луганського СІЗО МВС № 17, розташованого в центрі міста. Усе йшло до того, що головуючий вибачиться й перенесе засідання на наступний день. Але близько 16 години слухання все-таки розпочалося і близько 19-ти закінчилося. Основним обвинувачуваним, яких таки доставили на засідання, дали слово вперше за багато місяців ув’язнення, адвокати ж встигли заявити більшість своїх скарг і клопотань.

Адвокати Бориса Фельдмана за два дні встигли заявити вісім клопотань і скарг, і це була лише частина підготовленого ними для заяви на попередньому слуханні. Захисники інших обвинувачуваних обмежилися клопотаннями про зміну запобіжного заходу для Юрія Вінницького й Олександра Заславського та про допуск, щоб їхні родичі виступили як захисники.

Зачитані на початку засідання представником Генеральної прокуратури тези обвинувального висновку не задовольнили ані адвокатів, ані обвинувачуваних. Під час засідання Борис Фельдман заявив, що ці тези так і не дають відповіді на низку важливих для нього запитань:

1) Чи підсудна дана справа Артемівському місцевому суду?

2) Чи обвинувальний висновок складений відповідно до норм КПК України?

3) Чи не допущено порушень КПК під час ведення слідства в справі?

4) Чи є підстави для припинення даної кримінальної справи?

5) Чи не допущено під час слідства помилок, які неможливо виправити під час судового слухання?

Борис Фельдман також переконаний: справа «Слов’янського» винятково політична, і її «замовниками» є високопоставлені особи держави, імен котрих він поки що не називає. Проте на засіданні заявив, що нинішній глава «Нафтогазу України» Вадим Копилов неодноразово погрожував голові правління банку Олені Якименко. Незадовго до початку «наїздів» сам Фельдман мав бесіду з теперішнім віце-прем’єром Олегом Дубиною, тоді ще главою «Криворіжсталі». Керівник підприємства просив банкіра «не згадувати» про кредити, отримані від «Слов’янського».

Ще до початку засідання Андрій Федур повідомив, що, по суті, не знає конкретно, «від чого захищати» Бориса Фельдмана, оскільки він ще не бачив знаменитого обвинувального висновку в одну тисячу сторінок у справі АКБ «Слов’янський». У адвокатів є причина для сумнівів у тім, чи цей документ складений за всіма нормами кримінально-процесуального законодавства, оскільки обвинувачення було висунуте ще за нормами колишнього Кримінального кодексу. Вони навіть зробили безуспішну спробу заявити відвід судді: на етапі попереднього слухання це не передбачено.

Після таких невдач ніхто з захисників не сумнівався в тому, що жодне з поданих клопотань суд не задовольнить. Адвокат Олександра Заславського Лілія Сакварелідзе взагалі переконана, що велика кількість скарг і клопотань могла настроїти суд проти захисників і їхніх обвинувачуваних, а безліч заявленого розчинила в собі раціональні зерна, наявні у вимогах.

Побоювання підтвердилися: суд не задовольнив жодного з заявлених клопотань, крім трьох, раніше заявлених адвокатами Бориса Фельдмана: справу розглядатиме колегія з трьох суддів, усі засідання фіксуватимуться аудіозаписом, обвинувачуваному Борису Фельдману дадуть змогу ознайомитися з матеріалами справи, а його адвокатам — з обвинувальним висновком.

З архіву «ДТ»

Співробітникам АКБ «Слов’янський» пред’явлене обвинувачення за низкою статей Кримінального кодексу України в редакції 1960 року, зокрема за ст. 86 (прим.), 165, 148. Вони обвинувачуються в тому, що в період 1997—2000 років Борис Фельдман, ще як керівник товариства «Ібріс», тісно пов’язаного за родом діяльності з АКБ «Слов’янський», а також інші обвинувачувані займалися розкраданнями в особливо значних розмірах, ухилялися від сплати податків і зловживали своїм службовим становищем. Борис Фельдман перебуває в СІЗО вже 21 місяць, майже стільки ж — Юрій Вінницький і Олександр Заславський. Голова правління банку Олена Якименко, один із топ-менеджерів Ігор Стрижак, співробітниця банку Ніна Василевська й колишній заступник міністра фінансів АР Крим Григорій Лазебний підписалися про невиїзд.