UA / RU
Підтримати ZN.ua

СПРАВУ ПРО ДІТЕЙ ЗАКРИТО

Міністерство охорони здоров’я України не виявило фактів, які свідчили б про торгівлю дитячими органами чи викрадання дітей у Харкові...

Міністерство охорони здоров’я України не виявило фактів, які свідчили б про торгівлю дитячими органами чи викрадання дітей у Харкові.

Як повідомили агентство «Інтерфакс-Україна» у прес-службі Мінздоров’я, комісії Міністерства й управління охорони здоров’я Харківської обладміністрації, а також прокуратура Харківської області розглянули два випадки мертвонародження в жительок Харкова Олени Захарової і Світлани Пузікової, які мали місце в пологовому будинку №6. За висновками комісій фактів порушення в наданні медичної допомоги й реєстрації мертвонародженої дитини О.Захарової не встановлено.

У випадку пологів у С.Пузікової, повідомляє Мінздоров’я, встановлено, що плід було поховано відповідно до чинного законодавства. Згідно з заявою С.Пузікової прокуратура Орджонікідзевського району Харкова 19 грудня 2002 року порушила кримінальну справу. Під час розслідування представником С.Пузікової було призначено голову Всеукраїнської федерації багатодітних сімей Тетяну Ісаєву (Захарову), котра заявляла ЗМІ про факти викрадання і торгівлі дітьми.

У січні 2003 року в зв’язку з тим, що Т.Ісаєва висловила недовіру прокуратурі Орджонікідзевського району, кримінальну справу передали спочатку до прокуратури Київського району, а далі — в Харківську обласну прокуратуру.

Під час розслідування в квітні 2003 року провели ексгумацію біовідходів, серед яких було поховано плід С.Пузікової, і судово-медичну експертизу. При цьому фактів, які свідчили б про торгівлю дитячими органами чи викрадання дітей, не встановлено, заявляє Мінздоров’я.

У зв’язку з відсутністю складу злочину кримінальну справу закрили.

За результатами розслідування встановлено: породіллі С.Пузіковій черговий лікар-акушер плід не показав із етичних міркувань, оскільки він був ушкоджений. О.Захаровій мертву дитину попросив не показувати чоловік, аби не травмувати її психіку, про що є письмове свідчення.

Мінздоров’я підкреслює: одним із чинників, що уможливив виникнення такої ситуації, була відсутність у чинній нормативно-правовій базі норми про обов’язковий показ новонародженого матері відразу після пологів. На практиці виконання цього заходу в окремих випадках, обумовлених важким станом матері чи дитини й необхідністю термінового надання їм медичної допомоги, складністю ситуації у випадках мертвонародження, народження дитини з уродженою патологією, пов’язане з певними труднощами.

За інформацією Мінздоров’я, С.Пузіковій і О.Захаровій було надано вичерпні пояснення з цього питання. Однак Т.Ісаєва звернулася до українських і зарубіжних ЗМІ з заявою про зникнення народженої С.Пузіковою 4 листопада 2002 року дитини, і «продовжує безпідставно поширювати факти, що не відповідають дійсності», заявляє прес-служба.

Для удосконалення діяльності акушерської служби Мінздоров’я 29 грудня 2003 року видало наказ, відповідно до якого жінка має право на вибір пологового будинку й лікаря для надання акушерської допомоги, на вільний доступ у пологовий будинок родичів як під час пологів, так і після них.

Відповідно до цього документа, новонароджену дитину відразу ж після появи на світ мають показати матері й особам, присутнім під час пологів, а в разі важкого стану породіллі — родичам. При народженні мертвої дитини її мають показати матері. Якщо вона свідомо не хоче її бачити або за ситуації, яка загрожує здоров’ю породіллі, плід повинні показати її близьким родичам і повідомити причини неблагополучних пологів. Крім того, жінка має право на своєчасне отримання від медпрацівників будь-якої інформації про свій стан здоров’я і дитини, усі медичні маніпуляції, їхню необхідність або доцільність, можливі наслідки.