UA / RU
Підтримати ZN.ua

СПРАВА КРИМСЬКИХ МЕРІВ: ЕТАП ДРУГИЙ

Дійде процес установлення законності в Кримудо верховенства права чи зупиниться напівдорозі, визнавши «право сильного»?..

Автор: Микола Семена

Дійде процес установлення законності в Криму
до верховенства права чи зупиниться напівдорозі, визнавши «право сильного»?

У Криму група Генеральної прокуратури продовжує перевірку дотримання законності в роботі органів влади. Днями порушено кримінальну справу щодо Ялтинського міського голови, лідера регіональної організації і члена правління СДПУ(о) Сергія Брайка. Його звинувачують за ч. 2 ст. 364 КК України — зловживання владою. За даними Генпрокуратури, ялтинський міський голова причетний до незаконної передачі у власність для індивідуальної забудови ряду земельних ділянок в охоронній зоні «Нова Ялта». У результаті державі заподіяно збитків на суму майже один мільйон гривень. Крім того, зловживаючи службовим становищем, мер не склав необхідних договорів оренди земельних ділянок. У підсумку держава втратила близько 800 тис. грн. За фактом зловживання службовим становищем Генпрокуратура порушила кримінальну справу проти начальника управління охорони здоров’я Ялтинського міськвиконкому Валентина Лепіхова. Його звинувачують у закупівлі медикаментів за завищеними цінами, у результаті чого держава зазнала збитків на суму понад 160 тис. грн.

Таким чином, розпочався другий етап «наведення законності» у роботі кримських органів влади, про зловживання яких під час розподілу землі та приватизації держвласності багато писали раніше. Характерною рисою цього етапу стало те, що тепер заходи, яких вживають, спрямовані й проти органів самої прокуратури. Так, за рішенням колегії прокуратури АРК, яку провів генеральний прокурор України Святослав Піскун, за недоліки в роботі усунуто від виконання своїх обов’язків першого заступника прокурора АРК Володимира Реброва і заступника прокурора АРК, начальника слідчого управління Олексія Домнікова. На місця звільнених заступників призначені, відповідно, колишній заступник прокурора Києва Олексій Денисюк і начальник управління з розслідування особливо важливих справ Генпрокуратури Василь Драган. На колегії заслухувалася інформація з розслідування актуальних кримінальних справ, стан боротьби з організованою злочинністю та корупцією в автономії. Фактично проведено чистку кадрів органів прокуратури в Криму. За рішенням колегії прокуратури від 17 жовтня 2003 р., звільнені з посад, які вони обіймали, прокурор Сімферополя Іван Новосельчук, Євпаторії — Олег Маценко, Керчі — Юрій Корнієнко, заступник прокурора міста Ялти Олександр Ондер, слідчий прокуратури Білогірського району Андрій Маньшин, які, за оцінками перевіряльників, безвідповідально поставилися до виконання службових обов’язків. До дисциплінарної відповідальності притягнуто прокурорів Судака Валерія Саєнка, Ялти — Олега Махнєва, заступника прокурора Керчі Валерія Польського, старшого помічника прокурора Євпаторії Альберта Клокова, помічника прокурора Ялти Сергія Овсянникова, помічника прокурора Судака Дениса Кошкіна. Розглянуто питання ротації прокурорів міст Алушти й Феодосії, Красноперекопського та Красногвардійського районів. Дано оцінку й працівникам центрального апарату республіканської прокуратури. Проводяться службові перевірки діяльності заступника начальника відділу з виконання і застосування законів Михайла Могоричева, заступника начальника слідчого відділу Валерія Андрусяка. Заплановано проведення ротації начальників трьох підрозділів республіканської прокуратури.

Як повідомили в прокуратурі Криму, розслідування порушених тепер уже 35 кримінальних справ на півострові триває. Як повідомлялося раніше, у жовтні ГП України за підсумками перевірки порушила 33 кримінальні справи, виставила 12 позовів, було внесено три касаційних і одне апеляційне подання, опротестовано 117 рішень місцевих органів влади, складено 64 адміністративних протоколів. Виявлені працівниками Генпрокуратури порушення стосуються неправомірної оренди, виділення земельних ділянок та інших порушень у земельній сфері.

Після цього деякі ЗМІ помилково повідомили, нібито обвинувачувані відразу ж після оголошення результатів перевірки опинилися на волі. Насправді це не так. З метою недопущення втручання в хід розслідування місцевих органів влади чи громадських організацій дві кримінальні справи — про зловживання міського голови Алушти Олексія Нечаєва та головного архітектора Ялти Юрія Іванченка — Генпрокуратура України взяла у своє провадження. Санкцію на арешт дав Печерський райсуд Києва, їх затримали в Сімферополі й помістили в ІТУ Сімферопольського ГУ МВС України. Цим особам уже пред’явлено обвинувачення: Олексію Нечаєву за частиною 5 статті 191 і частиною 2 статті 366 Кримінального кодексу України — заволодіння чужим майном в обсязі 1,8 млн. гривень шляхом службової підробки, а Юрію Іванченко — за частиною 2 статті 368 і частиною 1 статті 364 Кримінального кодексу України — одержання хабарів та зловживання службовим становищем.

Голова кримського парламенту Борис Дейч сказав за підсумками перевірки Криму: наявність грубих порушень законності частково обумовлена й тим, що прокуратура Криму виявляла недостатню принциповість та послідовність у повсякденній роботі, її діяльність у кількох регіонах не відповідала рівню вимог. Для усунення цих недоліків вжито заходів з оновлення органів прокуратури автономії.

— Перевірка Генеральної прокуратури України підтвердила висновки, зроблені Координаційним комітетом боротьби з корупцією та організованою злочинністю, що діє при уряді автономії, щодо ряду керівників міського та селищного рівня, — сказав для «Дзеркала тижня» голова уряду Криму Сергій Куніцин. — Настав черговий етап підвищення відповідальності місцевих органів влади, які, користуючись великими правами, наданими їм нашим законодавством, інколи зловживали можливостями з виділення землі та розподілу майна. «Для мене немає жодної несподіванки в тому, що саме цих людей затримано прокуратурою. Приміром, порушення, яких припускалися міський голова Алушти Олексій Нечаєв і міський голова Алупки Валерій Андик, вже обговорювалися на сесіях Верховної Ради і на засіданнях уряду й координаційного комітету боротьби з організованою злочинністю, але ми нічого не могли зробити, оскільки нинішнє законодавство фактично виводить органи місцевої влади з-під контролю вищестоящих. Тому деякі наші керівники вирішили: оскільки в них виборні посади, то їм усе дозволено», — каже Сергій Куніцин. Зауважимо, до речі, що писало про ці порушення і «ДТ», зокрема у статтях «Бахчисарайський синдром...» (№ 3, 25 січня), «Купи собі шматочок Криму...» (№ 5, 8 лютого), «Мерська криза» (№ 15, 19 квітня), «Алуштинський розлам» (№ 26, 12 червня), «Стабільність: на рік чи назавжди?» (№ 38, 4 жовтня) та інших.

Водночас глава уряду продовжує стверджувати, що при наведенні порядку в питанні наділення землею, особливо на Південному березі Криму, самих лише репресивних заходів не досить. Необхідно вдосконалювати Закон «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки зараз, відповідно до законодавства, скасувати рішення місцевих рад навіть у тому випадку, якщо воно має явно незаконний характер, вищі органи влади не мають права, хоч би з якими порушеннями воно було прийняте. Така норма, вважає Сергій Куніцин, створює прецедент, коли рішенням ради може бути «узаконене будь-яке беззаконня». Крім того, кримський прем’єр заявив про необхідність якомога швидше провести інвентаризацію й оцінку землі, чітко позначити межі населених пунктів і затвердити плани їх генеральної забудови, розмежувати землі, що перебувають у комунальній та державній власності. Результатом цієї роботи має стати повна кодифікація всіх земельних угідь у Криму.

Водночас депутатська група «Стабільність» Верховної Ради АРК виступила з ініціативою створення робочої групи, яка має, на її думку, проаналізувати всі постанови та рішення кримського парламенту за попередні чотири роки й дати їм відповідну правову оцінку у зв’язку з висновками Генеральної прокуратури України про дотримання законності в автономії. Голова парламенту автономії Борис Дейч і голова Радміну Криму Сергій Куніцин попередили власті міст і районів, а також міністерства та республіканські відомства про необхідність привести у відповідність до законодавства всі 117 рішень, за якими Генпрокуратура винесла протести. Більшість протестів стосуються рішень місцевої влади, проте «є й республіканські». Зокрема Сергій Куніцин зажадав у кожному місті та районі Криму провести засідання координаційних рад по боротьбі зі злочинністю і корупцією й проаналізувати результати перевірки. «Дії мають бути спрямовані на приведення ситуації у відповідність до Конституції», — підкреслив він.

Громадськість у Криму нині уважно придивляється до дій Генеральної прокуратури. Виявлені справи — лише вершина айсберга, та й то така, що була давно відома і місцевій владі, і практично всім кримчанам. Це ті кричущі факти, повз які «верховна законність» просто не могла пройти. Кримчани побоюються, що перевірки, порушення кримінальних справ і суди знову будуть спрямовані проти одних структур, а інші, ще розгалуженіші й сильніші, які, відтак, завдають більше шкоди, залишаться осторонь наведення законності. Так уже було, коли в Криму пройшла кампанія зі знищення бізнесових і політичних структур ОЗУ «Сейлем». Тоді ж ОЗУ «Башмаки», про яке говорили й знали і в органах влади, і в правоохоронних органах, і всі кримчани не менше, а навіть більше, залишилася практично незачепленою. Тому головне питання сьогодні — піде Генпрокуратура до кінця чи зупиниться напівдорозі? Напевно, лише третій етап — якщо він узагалі буде! — покаже, наскільки вибіркове застосування законності й чи буде розкрито всі зловживання цього перехідного періоду, коли діяло не верховенство закону, а право сильного.