UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шляхом до Європи

Несвоєчасна виплата заробітної плати, нецільове використання коштів, призначених на зарплату — такі порушення трудового законодавства в області донині залишаються масовим явищем...

Автор: Роман Якель

Несвоєчасна виплата заробітної плати, нецільове використання коштів, призначених на зарплату — такі порушення трудового законодавства в області донині залишаються масовим явищем. Утвердився парадокс: що більше накопичується боргів, то спорадичніше регіональна влада намагається їх ліквідувати.

У ході перевірок працівники органів прокуратури області встановили, що керівники багатьох підприємств працівників за людей не вважають. Їм навмисно не виплачують зароблені гроші. Фактів — більше ніж досить. Наприклад, службові особи ВАТ «Скала-Подільська» у Борщівському районі півроку взагалі не виплачували зарплати. Проте господарську діяльність проводили, і до каси підприємства за цей період надійшло майже 150 тис. грн. У діях службових осіб прокуратура району побачила ознаки злочину, передбаченого ч.1 ст. 175 Кримінального кодексу («Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат»). Проти горе-посадовців порушено кримінальну справу, яку вже направлено до суду.

Схожим чином діяв і директор товариства «Загір’я» в Лановецькому районі. Упродовж минулого року він безпідставно не платив своїм працівникам гроші. А можливість здійснювати такі виплати була: в касу надійшло 252,5 тис. грн., з яких лише 48 тисяч спрямовано на оплату праці. Є нова кримінальна справа. Подвиг колеги наслідував директор ПАП «Хлібороб» у Бучацькому районі, який не виплачував зарплату працівникам і накопичив боргів на суму 200 тис. грн.

А от до райвідділів статистики лавинами надходить інформація про зменшення заборгованості з оплати праці. У Київ летять звіти, що на місцях все о’кей. За інформацією облдержадміністрації, заборгованість із виплати зарплати на економічно активних підприємствах області скорочується швидкими темпами, лише упродовж 2005 року вона зменшилася в області на 2,7 млн. грн. і на початок січня ц.р. становила 10,6 млн. грн.

Але небайдужих мешканців регіону така помпезність насторожує. Про виплату заборгованості «кровних» вони судять з власного досвіду. І звертаються до прокуратури, — щоб дешевше вийшло. Адже за подання позовної заяви до суду потрібно платити гроші! За прокурорськими реагуваннями лише на двох підприємствах Збаразького району — ВАТ «Збаразька агропромтехніка» і ТОВ «Синява» — відновлений облік заборгованість із виплати зарплати на суму 111 тис. грн. І ці суми почали виплачувати. А за винесеними приписами керівникам багатьох промислових і сільськогосподарських підприємств області працівникам (а серед них — відомі комбайновий завод ЗАТ «Агрокомбінат», ПП «Продекспорт та ін.) відшкодовано понад 2 млн. грн. зарплати.

Як виявилося, посадові особи підприємств, які не бажають нагромаджувати борги із зарплати, але хочуть заощадити на людській праці, діють по-іншому. Вони виплачують «кровні» нижче мінімального розміру, встановленого державою. Всупереч нормам Кодексу законів про працю, Закону «Про оплату праці» директори цілої низки сільськогосподарських товариств у Шумському, Лановецькому, Збаразькому, Козівському, Гусятинському районах зарплату працівникам встановлювали нижче цього мінімуму. Так чинили і керівники відомої у Тернополі фабрики художніх меблів. Після приписів, винесених прокуратурою міста та районів області, працівникам підприємств донараховано понад 200 тис. грн.

Конституційне право українських громадян — своєчасно та в повному обсязі отримувати винагороду за працю. Але при цьому нікуди не подівся азійський винахід — не виплачувати зарплати та навіть пенсії, що недавно зробила влада Туркменистану. В української директорської еліти логіка гнучкіша: з малоросійськими зарплатами, заборгованими і урізаними, в Європу — кроком руш!