Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення про необхідність створення в першому півріччі 2006 року Національної служби розслідувань. «Прийнято рішення про необхідність створення Національної служби розслідування насамперед для боротьби з корупцією у вищих ешелонах влади. Є загальна думка вдосконалення оперативної діяльності в таких структурах, як Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України, Генеральна прокуратура», — заявив секретар РНБО Анатолій Кінах на брифінгу після закінченні засідання Радбезу в Києві.
Він підкреслив принципове значення питань, які стосуються створення Національної служби розслідування. «На жаль, статистика підтверджує що, по суті, ми маємо факт імітації боротьби з корупцією у вищих ешелонах влади. Тому поставлено завдання у першому півріччі 2006 року вийти на рішення про створення Національної служби розслідування, яка займатиметься боротьбою з корупцією у вищих ешелонах влади, її протидії», — сказав А.Кінах. За його словами, у службу ввійдуть найкращі фахівці з необхідними моральними і професійними якостями.
Торік керівництво України обговорювало перспективи створення Національного бюро розслідування на базі управління у боротьбі з організованою злочинністю МВС України і СБУ. Новій структурі планувалося передати функції незалежного досудового слідства.
«Прийнято рішення про необхідність відділення від Генеральної прокуратури і Служби безпеки функції досудового слідства, яка суперечить демократичним законам та істотно погіршує кінцеві результати діяльності правоохоронних органів. При цьому планується сконцентрувати функцію досудового слідства в спеціальному комітеті у Міністерстві внутрішніх справ», — сказав секретар Ради національної безпеки і оборони України на брифінгу у вівторок в Києві.
Планується, що держкомітету, який займатиметься досудовим слідством, будуть передані функції як Генпрокуратури, так і СБУ, «з тим, щоб це був єдиний незалежний орган, який працює сучасними методами на принципі верховенства законів».
А.Кінах також зазначив, що в контексті реформування МВС планується трансформація Внутрішніх військ у Національну гвардію і внесення відповідних змін до законодавчих актів. Він заявив, що під час засідання РНБО констатувалося, що СБУ дублює ряд функцій прокуратури і МВС. Тому необхідно в ході реформування правоохоронних органів максимально направити її діяльність на вирішення питань, які створюють загрозу національній безпеці. «Насамперед Служба безпеки повинна займатися контррозвідувальною діяльністю», — заявив секретар РНБО.
Крім того, РНБО прийняла рішення про необхідність девоєнізації правоохоронної системи України. А. Кінах підкреслив актуальність приведення законодавства у сфері діяльності правоохоронних органів у відповідність із європейськими стандартами. «Сьогодні ми пройшли дуже важливий етап. Остаточне рішення — врахувати основні пропозиції, доповнити концептуальні принципи конкретними планами дій у напрямі кожної структури, яка формує правоохоронну систему, і протягом 15 днів завершити цю роботу й остаточно затвердити концептуальні принципи реформування правоохоронних органів у вигляді конкретного плану дій», — сказав А.Кінах. Секретар РНБО повідомив, що план дій буде розглянуто на засіданні міжвідомчої комісії з реформування правоохоронних органів за участю президента України Віктора Ющенка.