UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рейдери Кабміну

У держави відчужують величезний офісний центр.

Автор: Юрій Бутусов

«19 вересня в Кабінеті міністрів під головуванням першого заступника глави секретаріату Кабміну Юрія Аністратенка відбулася міжвідомча нарада з участю Мінрегіонбуду, Мінекономрозвитку, Мінфіну і Фонду держмайна щодо питання скасування постанови КМУ №355-р». Урядові повідомлення шифруються не гірше шпигунських. Як показало розслідування DT.UA, ці казенні рядки можна прочитати й інакше: «Минулого понеділка один з найближчих співробітників Миколи Азарова почав самоуправну спробу безоплатного відчуження з державної власності офісного центру площею 9800 кв.м у центрі Києва, у чому вбачаються ознаки корупції й спроби завдання збитків державі в особливо великих розмірах». Нарада Кабміну викликала широкий резонанс, що дозволило DT.UA отримати доступ до документів про півторарічну боротьбу групи чиновників за контроль над одним з найбільш привабливих об’єктів державної нерухомості в столиці. Наше розслідування розкриває методи й прийоми, які використовують рейдери із секретаріату Кабінету міністрів. Якщо прем’єр-міністра Миколу Азарова зацікавить наше розслідування, то насамперед хотілося б, щоб поряд з паном Аністратенком, питання щодо цього скандалу Микола Янович поставив і одному з найбільших і найщасливіших українських бізнесменів та девелоперів нашого часу Олексію Азарову - своєму власному сину. Здається, він може багато чого розповісти про те, що рухає організатором і замовником цього детективу.

За адресою бульвар Лесі Українки, 26, прямо навпроти будівлі Центральної виборчої комісії на площі Лесі Українки, стоїть один з найбільших на Печерську офісних комплексів Києва. Орендарями приміщень у ньому є десятки державних і комерційних установ. Комплекс складається з чотирьох секцій. 1 березня 2010 року, в останні дні роботи уряду Юлії Тимошенко, будівлю №26а зі складу цього комплексу площею 9854 кв. м рішенням Кабміну №355-р було передано на баланс державного підприємства «Науково-дослідний та проектний інститут містобудування». Цей інститут з радянських часів розташовувався у будівлі на Великий Житомирській, 9, але зараз у цій будівлі знаходиться Міністерство регіонального розвитку й будівництва.

До моменту передачі держпідприємства, 12 квітня 2010 року, будівля №26а перебувала на балансі публічного акціонерного товариства «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву - ВАТ «КиївЗНДІЕП». Акт ревізії Мінрегіонбуду від 27 грудня 2010 року показує, що «КиївЗНДІЕП» розпоряджався державною будівлею, м’яко кажучи, безгосподарно. Незважаючи на те, що приміщення комплексу здавалися в оренду 18 підприємствам, «будівля була передана в незадовільному стані. Вимагає капітального ремонту інженерне забезпечення (електропроводка, система опалення, водопостачання), конструктивна частина будівлі (дах, ліфти, вхідна група), вікна вимагають негайної заміни». За даними DT.UA, орендна плата в будівлі становить не менше 90 гривень за квадратний метр. Однак, збираючи гроші з орендарів, «КиївЗНДІЕП» не визнавав можливим вкладати відповідні кошти в обслуговування будівлі.

Проте навіть у нинішньому стані орендна плата в 90 грн. за метр у будівлі площею майже в 10 тис. кв. м може приносити від 800 до 900 тисяч гривень на місяць.

Цей детектив складається з кількох дій.

Дія перша. Відразу після приходу уряду Азарова у «КиївЗНДІЕП» помінялося керівництво - повернулася на свою посаду генеральний директор з Донецька - Валентина Шахнова, яка вже обіймала цей пост в 2006-2008 роках. І відразу «КиївЗНДІЕП» почав робити спроби повернення будівлі під свій контроль.

Абсурд полягає в тому, що і «КиївЗНДІЕП», і «НДПІ містобудування» прямо підпорядковуються Мінрегіонбуду. Підприємства відрізняє форма власності: «НДПІ містобудування» є державним підприємством, а «КиївЗНДІЕП» - відкрите акціонерне товариство, 100% акцій якого перебувають в управлінні Мінрегіонбуду. У перекладі з юридичної мови на ділову різниця така: договори оренди при перебуванні будівлі на балансі «НДПІ містобудування» укладає Фонд держмайна й він же одержує­ 70% оплати за договорами. А «КиївЗНДІЕП» може одержувати 100% оплати самостійно. Проте конфлікту між цими структурами бути не могло, оскільки спочатку передача будівлі на баланс «НДПІ містобудування» була проведена самим Мінрегіонбудом, і підпорядкована йому структура «КиївЗНДІЕП» не мала права оскаржувати рішення і дії вищого органу управління! Але дивовижні справи українського уряду - не маючи юридичних прав, але зі зв’язками в керівництві у наші дні можна оскаржити будь-які залізобетонні правові акти.

17 травня «НДПІ містобудування» офіційно переїхав на бульвар Лесі Українки, 26. Відповідно до акта ревізії міністерства того ж дня генеральний директор «КиївЗНДІЕП» В.Шахнова розіслала орендарям лист про те, що «ця будівля є власністю ВАТ «КиївЗНДІЕП» і укладання додаткових угод з держпідприємством «НДПІ містобудування» є незаконним...». Зрозуміло, орендарі після такого листа не стали вносити орендної плати.

Однак 21 серпня 2010 року міністерство видало наказ №329, який підтвердив усі права «НДПІ містобудування». 2 вересня 2010 року свою офіційну позицію також заявив Фонд державного майна: «З моменту підписання акта прийому-передачі 12 квітня держпідприємству «НДПІ містобудування» були передані права й обов’язки щодо утримання і використання зазначеного майна». «КиївЗНДІЕП» після листа ФДМ був відсторонений від управління будівлею - здавалося б, компетентний державний орган дав вичерпну інформацію, і питання закрито. Однак Мінрегіонбуд чомусь не вважав можливим наказати своїй підлеглій - В.Шахновій припинити оскаржувати рішення міністерства.

Дія друга. Господарський суд Києва 7 жовтня 2010-го виносить рішення на користь «КиївЗНДІЕП» і підтверджує його право стягувати орендну плату з будівлі, яка належить «НДПІ містобудування».

А 9 грудня 2010 року Головне управління комунальної власності міста Києва - виконавчий орган Київської міськради - видає «КиївЗНДІЕП» свідоцтво про право приватної власності на будівлю на бульварі Лесі Українки, 26а, що оформляється наказом № 1115-в! Найбільш скандальною деталлю наказу була графа «Форма власності» на державну будівлю - «приватна»!

Однак 27 грудня 2010 року Київський апеляційний господарський суд скасовує рішення Госпсуду Києва й знову визнає «НДПІ містобудування» повновладним розпорядником будівлі.

Дія третя. Рано вранці 8 січня 2011 року на «НДПІ містобудування» у центрі Києва відбулося справжнісіньке рейдерське захоплення і «маски-шоу». Співробітники приватної охоронної фірми захопили будинок №26а! Одне держпідприємство захопило в іншого держпідприємства будівлю, яка належить державі. Директор ДП «НДПІ містобудування» Василь Онищенко прокоментував для DT.UA обставини захоплення: «Для нас було несподіванкою, що, попри рішення Кабінету міністрів і наказ Мінрегіонбуду, державну будівлю спробували захопити, поставивши приватну охорону. Робота ДП «НДПІ містобудування» має велике державне значення. В інституті працює 115 проектувальників. Зараз ми виконуємо схеми планування територій Київської і Сумської областей, Білгород-Дністровського району Одеської області, генеральні плани міст Южне, Кам’янець-Подільський, Енергодар, Бердичів. Проектуємо забудову житлового масиву Осокорки в Києві, ведемо реконструкцію «Українського дому». Будь-яке переміщення інституту призведе до зриву державних замовлень, дезорганізації роботи на тривалий час, кадрових втрат, і поставить під загрозу саме існування «НДПІ містобудування». Ми переселилися в будівлю, малопридатну для перебування людей. Ми вклали понад півмільйона гривень у заміну вікон, ремонт приміщень, тепло- і водопостачання. Як держпідприємство, всі договори оренди понад 200 кв. м. ми укладаємо тільки через Фонд держмайна, і 70% орендної плати прямо йде в держбюджет - на відміну від «КиївЗНДІЕП».

Із приводу рейдерського захоплення ми подали заяви в усі правоохоронні органи. Закон на нашому боці, але чомусь ті, хто його порушив, не тільки не притягнуті до якоїсь відповідальності, але, й як і раніше, незважаючи на свої дії, претендують на право власності. Я сподіваюся, що керівництво Кабміну розгляне проблему й винесе таке рішення, що дозволить нашому інституту займатися своєю­ цільовою діяльністю, не відволікаючись на рейдерів».

Рейдерське захоплення змусило втрутитися в ситуацію контролюючі органи, міліцію й прокуратуру. Після прибуття міліції «НДПІ містобудування» відстояло свою будівлю. І в центрі уваги слідчих опинилося ВАТ «КиївЗНДІЕП»! Головне конт­рольно-ревізійне управління склало акт перевірки «КиївЗНДІЕП» за 2008-2011 роки буквально за одну добу. 15 березня 2011 року ревізори відзвітували:

«У зв’язку з відсутністю значної кількості підтверджувальних первинних документів, а також облікових регістрів, які фіксують факт здійснення господарських операцій за вищевказаний період, провести ревізію фінансово-господарської діяльності неможливо».

Дія четверта. Минуло півтора року роботи В.Шахнової у «КиївЗНДІЕП», але чомусь, крім скандалу із захопленням будівлі, немає жодного повідомлення про те, яку ж діяльність за своїм прямим призначенням здійснює ВАТ. Чи будує воно будинки? Чи тільки забирає чужі?

В Інтернеті і у «Віснику держзакупівель» ми не виявили жодного повідомлення про участь «КиївЗНДІЕП» у якихось тендерах і про реалізацію проектів у сфері будівництва за останні півтора року. На сайті «КиївЗНДІЕП» у розділі «Новини» є тільки один матеріал - про проведення 15 вересня 2010 року якогось семінару.

На сайті //zniiep.com.ua) можна побачити реальні напрямки роботи «КиївЗНДІЕП» - здавання в оренду приміщень, надання в оренду трьох залів для презентацій. Надання готельних послуг. Відпочинок на турбазах. Поліграфічні послуги.

За даними DT.UA, перевірка інспекції Мінсоцпраці не виявила наявності штатного розкладу «КиївЗНДІЕП» за 2011 рік. Неофіційне спілкування DT.UA з колишніми співробітниками «КиївЗНДІЕП» дозволило встановити: на зарплаті у ВАТ значиться не більше... 50 осіб! Але й вони де-факто не працюють, оскільки заборгованість із зар­платні не виплачується.

При цьому аховому становищі «КиївЗНДІЕП» належать також інші частини комплексу на Лесі Українки, 26, - у тому числі вся секція, де перебуває Фонд держмайна України. У комплексі всього близько 35 тисяч кв. м! Відповідно до розпорядження Кабміну «КиївЗНДІЕП» належить будівля гуртожитку площею 2671 кв. м на вулиці Командарма Каменєва, 6. База відпочинку «Джерельце» у селі Новосілки Вишгородського району Київської області. База відпочинку «Чорномор» села Приморське Каланчацького району Херсонської області. На проспекті Возз’єднання, 15/17, у Києві «КиївЗНДІЕП» належить цілий завод! Цех випробувань площею 2085 кв. м. і прибудова у 204 кв. м. Будівля інженерно-лабораторного комплексу - 5655 кв. м. Будівля інженерно-лабораторного комплексу кераміки - 1304 кв. м. Гараж - 1177 кв. м.

Таким чином, під «дахом» наукового інституту й Кабміну пані Шахнова працює по суті орендодавцем десятків тисяч квадратних метрів державних площ, при тім, що виробничої необхідності в розпорядженні цими будівлями у «КиївЗНДІЕП» немає!

Дія п’ята. Вичерпну оцінку діям Шахнової дало розслідування, яке провело Головне управління по боротьбі з економічною злочинністю МВС України в Київській області. 9 серпня 2011 року начальник управління полковник Савченко направив матеріали розслідування на 181 сторінці у відповідь на запит прокуратури, де дав однозначну оцінку всім вищевикладеним подіям. «У діях голови правління ПАТ «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву» Шахнової В.М. убачаються ознаки складу злочину, передбаченого ст. 364 і ст. 366 КК України, керуючись ст. 112 КПК України спрямовуємо зібрані матеріали для розгляду й прийняття процесуального рішення».

Стаття 364 - «Зловживання владою й службовим становищем». Стаття 366 - «Службова підробка». Обидві статті належать до категорії особливо тяжких злочинів, і передбачають позбавлення волі.

Результати розслідування МВС підтверджуються також рішенням Окружного адміністративного суду Києва від 29 березня 2011 року. Постанова суду вкотре відкинула всі претензії «КиївЗНДІЕП». Наказ Головного управління комунальної власності від 09.12.2010 р. був визнаний протиправним. Прокуратура зобов’язувалася дати оцінку неправомірним діям всіх відповідальних посадових осіб.

Дія шоста. І тут у нашому детективі з’являються справжні замовники війни за державну будівлю на Лесі Українки, 26. Парадокс у тому, що, незважаючи на все вищевказане, «НДПІ містобудування», як і раніше, можуть виселити в будь-який момент. Чи достатньо для цього зацікавленості однієї людини - першого заступника глави секретаріату Кабміну Юрія Аністратенка?

Саме цей чиновник Кабміну чомусь проводить засідання на ту саму тему - як забрати будівлю у «НДПІ містобудування». При цьому в службових обов’язках секретаріату Кабміну значиться «забезпечення підготовки і проведення засідання Кабінету міністрів, урядових комітетів і діяльність прем’єр-міністра...». І жодного слова про втручання в оперативне управління держпідприємствами і розпорядження їхнім майном. 23 травня 2011 року віце-прем’єр-міністр В.Тихонов у відповідь на лист «КиївЗНДІЕП» дає доручення Аністратенку підготувати погоджений проект розпорядження про скасування розпорядження №355-р і повернути в статутний фонд «КиївЗНДІЕП» все майно. Проводиться серія засідань, на яких швидко з’ясовується, що після рішень судів і при наявній нормативній базі це просто неможливо. Та й куди виселяти діючий проектний інститут? Але епопея не закінчується.

«КиївЗНДІЕП» пише черговий лист з пропозицією повернути жадану будівлю 22 червня цього року - і знову секретаріат Кабміну дуже швидко одержує на цей лист всі необхідні «бігунки». Цього разу за підписом прем’єр-міністра Миколи Азарова виходить доручення Кабміну №31385 від 22.06.2011 р. із таким самим формулюванням, як і доручення Тихонова! І це доручення також не пройшло узгодження.

Ви будете сміятися. Але... 22 серпня за підписом заступника міністра економічного розвитку В.Павленка з’явився третій лист - «На виконання доручення Кабінету міністрів від 19.08.2011 р. просимо в одноденний строк погодити проект розпорядження Кабінету міністрів «Про скасування розпорядження Кабінету міністрів №355-р». За один день питання знову не вирішилося.

І от 19 вересня Ю.Аністратенко провів четверте засідання міжурядової комісії щодо питання скасування розпорядження №355-р і повернення будівлі на Лесі Українки, 26, ВАТ «КиївЗНДІЕП»...

І таким чином, війну за будівлю на Лесі Українки, 26а далеко не закінчено. Таке враження, що для секретаріату Кабміну ніхто не указ. Ні суд, ні МВС. А встановлена слідством службова підробка і зловживання службовим становищем з боку В.Шахнової - це недостатні підстави, щоб відсторонити цю посадову особу від виконання службових обов’язків.

За даними наших джерел, оформлення ВАТ «КиївЗНДІЕП» підробленого свідоцтва про право приватної власності на будівлю і гарячкові спроби секретаріату Кабміну накачати цю фантомну контору більшою кількістю нерухомості - це перший крок до організації банкрутства і включення «КиївЗНДІЕП» до списку об’єктів, які підлягають приватизації у 2012 році.

Всі передумови для цього вже створено. Статутний фонд «КиївЗНДІЕП», з усіма його величезними площами у найбільш ласих для забудови частинах Києва становить... 45 тисяч гривень!!! У такому стані майно «КиївЗНДІЕП» цілком можна придбати за безцінь - наприклад, шляхом створення штучної заборгованості і виставляння претензій комерційних структур.

За нашим даними, поряд з паном Аністратенком про причини лобіювання інтересів «КиївЗНДІЕП» багато чого міг би розповісти син прем’єр-міністра - Олексій Азаров. Саме зважаючи на ці неофіційні зв’язки, ми сподіваємося, що прем’єр-міністр Микола Азаров поставить крапку в цій історії, яка «виставляє» його найближче оточення як групу рейдерів. Безумовно, співробітники Кабміну, причетні до лобіювання інтересів «КиївЗНДІЕП», повинні разом з керівництвом самого підприємства відповісти у встановленому порядку. Кабміну варто розглянути питання про передачу об’єктів «КиївЗНДІЕП» у розпорядження Фонду держмайна. Якщо таких дій не буде, значить інтереси і рішення секретаріату Кабміну і родини пана Азарова стоять значно вище боротьби з корупцією, якою прилюдно так переймається прем’єр-міністр...