UA / RU
Підтримати ZN.ua

Реформа Євросуду

Постійний представник України при Раді Європи Євген Перелигин від держави підписав Протокол 14-bis Європейської конвенції з прав людини...

Постійний представник України при Раді Європи Євген Перелигин від держави підписав Протокол 14-bis Європейської конвенції з прав людини.

Як повідомили у прес-службі Міністерства закордонних справ України, Протокол 14bis був розроблений з метою забезпечення реалізації термінових реформ Європейського суду з прав людини, покликаних сприяти виведенню цієї унікальної судової установи з її нинішнього кризового стану. Проблеми спричинені невідповідністю потужності суду з розгляду справ потокові позовів громадян європейських держав щодо порушень останніми їхніх прав за Європейською конвенцією з прав людини. Адже кількість таких заяв постійно зростає.

Цим кроком Україна як країна—член Ради Європи продемонструвала свою відданість наріжним цінностям демократії та верховенства права, на варті яких стоїть Європейська конвенція з прав людини. Відповідно ж до неї, ключовим механізмом контролю виконання державами своїх зобов’язань саме і є Європейський суд з прав людини.

Протокол №14-bis Європейської конвенції з прав людини, який набув чинності 1 жовтня, закріплює дві процедури стосовно кількості суддів, котрі розглядають заяви і виносять ухвалу щодо доцільності їх прийняття по суті. Рішення про відхилення явно неприйнятних заяв може бути винесене одним суддею. Раніше для цього було потрібне рішення комітету з трьох суддів. Крім того, протоколом передбачено, що комітет, який складається з трьох суддів, може приймати заяви з «грунтовних справ» та справ, де є обгрунтоване прецедентне право, і приймати рішення по їх суті. Раніше ці справи розглядали палати, що складалися з семи суддів, або ж Велика палата з 17 суддів.

Протокол №14-bis Європейської конвенції з прав людини передбачений як тимчасовий захід до набуття чинності протоколом №14. Цей документ не набрав чинності, оскільки для цього необхідна його ратифікація всіма членами Ради Європи. Протокол ратифікували всі держави-члени, крім Російської Федерації, повідомив УНІАН.