UA / RU
Підтримати ZN.ua

Разом їх багато...

На черговому спільному засіданні несподіваним чином було підтверджено й так уже очевидну актуальність координації професійної діяльності правоохоронних органів...

Автор: Олександра Примаченко

На черговому спільному засіданні несподіваним чином було підтверджено й так уже очевидну актуальність координації професійної діяльності правоохоронних органів. Генеральний прокурор О.Медведько заявив, що місце перебування генерала Пукача, який проходить у кримінальній справі про вбивство Г.Гонгадзе, невідоме. А виконувач обов’язків міністра внутрішніх справ (на час відпустки Ю.Луценка) О.Бондаренко у своїй доповіді, нарікаючи на те, що російські правоохоронні органи не видають Україні чимало відомих осіб, назвав, серед інших, і ім’я генерала-втікача. Пізніше, на прес-конференції, О.Медведько підтвердив, що Генпрокуратурі місце перебування Пукача не відоме і заявив, що Бондаренко, напевно, обмовився. Проте Бондаренко теж наполягав на своєму. Це щодо питання про координацію дій ГПУ-МВС-СБУ - «бермудського трикутника», у якому безнадійно згинули матеріали не однієї кримінальної справи, що заслуговує на окреме дослідження.

Стосовно результатів діяльності, представники МВС і СБУ рапортували, як завжди, бадьоро й оптимістично, зазначаючи окремі недоліки. Доповідь генпрокурора була мінорною. Очевидно, аби уникнути непорозумінь зі статистикою, представник СБУ відверто заявив щодо боротьби з корупцією: «є цифри й показники, які я не називатиму». І це правильно - таємність є таємність. Тим більше, що дані, наведені Медведьком і Бондаренком, породжували серйозні сумніви стосовно того, що обидва ведуть мову про один і той самий період роботи правоохоронних органів однієї і тієї самої держави - настільки різнилися часом не лише оцінка, а й наведені цифри, про що йтиметься нижче.

Такою є обстановка у верхах. Стосовно рядових бійців запам’ятався, звичайно, епізод, повіданий генпрокурором, який також яскраво характеризує суворі будні окремих представників правоохоронних органів. У даному разі - зі сфери боротьби з незаконним обігом наркотиків. У січні цього року співробітники Житомирського райвідділу міліції змусили раніше судимого пройтися по дворах, придбати макову соломку (спонсорували захід самі міліціонери) і принести до райвідділу міліції. Потім склали фіктивний протокол про вилучення наркотичного засобу і притягнули чоловіка до кримінальної відповідальності...

Отже, згідно з даними Генеральної прокуратури, почастішала практика замовчування фактів грабежів, що супроводжуються насильством або вчинені у великих чи особливо великих розмірах, шляхом неправильної кваліфікації за частиною першою статті 186 замість частин 2, 3 або 4. Аналогічних порушень припускаються і під час кваліфікації розбоїв.

«Про яку профілактику злочинів можна говорити, коли навіть скоєні злочини приховуються, і керівники правоохоронних органів не завжди звертають увагу на ці факти», - справедливо обурювався генпрокурор. Окремі злочини такої категорії скоюються з використанням вогнепальної зброї і вибухових речовин. Причому кількість умисних убивств і замахів, вчинених у такий спосіб групою осіб, зросла на 56%.

З 1 січня 1992 року і дотепер розшукуються 66 автоматів, 91 пістолет, 4 гвинтівки, більш як 40 тисяч патронів, 180 гранат, 108 кілограмів вибухових речовин, що можуть бути використані при скоєнні злочинів. У зв’язку з цим, вважає генпрокурор, необхідно здійснити перевірку дотримання законодавства щодо порядку збереження у військових частинах, на складах, базах і арсеналах вогнепальної зброї, боєприпасів і вибухових речовин.

Немає позитивних зрушень у сфері боротьби зі злочинами, пов’язаними з незаконним обігом наркотичних речовин. За минулий рік кількість громадян, котрі стоять на обліку як споживачі наркотиків, збільшилась на 27 тисяч (на 23%). Розкрито на 69% більше міжнародних каналів надходження в Україну наркоречовин. Зрозуміло, що збільшення кількості споживачів і маси наркосировини неминуче супроводжується зростанням кількості злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркозасобів. Проте за цей період зареєстроване незначне зменшення кількості таких злочинів. Генпрокурор назвав це нонсенсом. Ми назвемо це звичайним явищем статистичної звітності вітчизняних правоохоронних органів.

Незважаючи на 15-відсоткове зменшення кількості зареєстрованих злочинів, гострою залишається проблема підліткової злочинності. Питома вага вчинених підлітками тяжких і особливо тяжких злочинів становить 14%. На 62% зросла кількість фактів шахрайства, згвалтувань - майже на 35%, грабежів - на 13%. Незмінною залишається кількість розбійних нападів, учинених неповнолітніми.

Генпрокурор зазначив, що важко довіряти статистиці, коли загальна кількість злочинів начебто зменшується, а водночас - кількість тяжких зростає. За минулий рік зафіксовано вчинення злочинів майже 23 тисячами неповнолітніх. Кожен дев’ятий із них учинив злочин у стані алкогольного сп’яніння. Характерними рисами залишаються групові та рецидивні прояви.

За минулий рік поставлено на профілактичний облік 4 тисячі 600 осіб. Близько двох тисяч із них скоїли злочини, перебуваючи на обліку в органах внутрішніх справ. Ось така профілактика.

Станом на початок року зареєстровано майже 185 тисяч нерозкритих злочинів. Це означає, що на волі залишається як мінімум така сама кількість порушників закону. Чемпіони з нерозкриття - Дніпропетровська, Луганська, Харківська область і м. Київ. Якщо 2003 року залишався нерозкритим майже кожен шостий злочин, то 2004 і 2005 - майже кожен третій.

У столиці не розкрито кожне восьме убивство. Загалом за останні 14 років в Україні не розкрито близько семи тисяч умисних убивств.

Зменшення кількості зареєстрованих злочинів і, відповідно, зменшення навантаження на співробітників міліції очікуваного поліпшення якості роботи не принесло. Відсоток розкриття злочинів у столиці просто вражає, зазначив генпрокурор. У Києві розкрито менш як 43% зареєстрованих злочинів.

Часто проведення цілеспрямованих, завчасно спланованих слідчо-оперативних заходів підміняється накопиченням матеріалів, що не мають ніякого стосунку до предмета доведення. Наприклад, чотири з восьми томів оперативно-пошукової справи за фактом убивства Горбатюка (Чернівецька область) становлять ксерокопії матеріалів кримінальної справи.

Прокурори приділяють недостатньо уваги законності проведення оперативно-пошукових заходів. Поширеним стало явище, коли співробітники органів внутрішніх справ узагалі не заводять оперативно-розшукові справи за тяжкими і особливо тяжкими злочинами. Тільки в Донецькій області під час вибіркової перевірки співробітниками Генпрокуратури виявлено 72 таких факти. Під час подальшої перевірки прокуратурою області виявлено ще понад тисячу аналогічних випадків.

Незадовільно ведеться робота і за оперативно-розшуковими справами, що знаходяться у провадженні. Відповідні заходи проводяться невчасно, констатував генпрокурор, а в окремих випадках не здійснюються взагалі. Як негативний приклад Медведько навів оперативно-розшукові справи, заведені для встановлення осіб, які скоїли злочин 23 жовтня 2004 року біля Центральної виборчої комісії у Києві. «Якої результативності можна сподіватися за іншими справами, коли навіть у зв’язку з подіями, які на слуху в громадськості, очікуваного результату немає?» - задався риторичним запитанням генпрокурор.

Результативність роботи оперативних підрозділів генпрокурор вважає низькою. За минулий рік прокурори перевірили 5600 оперативних справ, заведених співробітниками СБУ. Виявилося, що лише незначна частина цих матеріалів використана як доказова база у кримінальних справах. Цікаво, що в низці областей зафіксовано у два з половиною рази більше фактів проведення оперативно-пошукових заходів без дозволу суду, ніж за аналогічний період 2004 року.

Щодо горезвісної якості досудового слідства, то за минулий рік органи внутрішніх справ направили до судів менше справ з обвинувальними висновками, а на додаткове розслідування повернуто, навпаки, більше. На 42% збільшилася кількість закритих кримінальних справ. Причому понад сім тисяч відповідних постанов скасовувалися прокурорами як незаконні.

Накопичення чималої кількості так званих фактових справ (порушених не щодо конкретної особи, а за фактом), тяганина і зниження продуктивності в роботі стали помітні й у діяльності слідчого апарату СБУ. До суду направлено на третину менше кримінальних справ, а в деяких областях цей показник зменшився у кілька разів. Понад третину з 265 кримінальних справ про контрабанду, розслідуваних торік слідчими СБУ, закрито через відсутність складу злочину. Не менше претензій до слідства податкової і прокуратури. Майже вдвічі зросла кількість незаконно притягнутих до кримінальної відповідальності слідчими підрозділами податкової міліції.

За слідство в органах прокуратури О.Медведьку, за його словами, узагалі було соромно. Тут кількість кримінальних справ, закритих через відсутність складу або події злочину, зросла на 33%.

Загалом за минулий рік прокурори скасували близько 10 тисяч незаконних постанов про порушення кримінальних справ. У гонитві за кількісними показниками триває практика порушення кримінальних справ щодо мертвих осіб.

З виступу виконувача обов’язків міністра внутрішніх справ О.Бондаренка, втім, випливало, що не все так погано, як здалося генеральному прокурору: «Результатом ужитих МВС заходів стало суттєве поліпшення правопорядку в країні, позитивні зміни у плані повернення довіри громадян. Більш системного і скоординованого характеру набула протидія злочинним проявам. На 15,6% скоротився масив тяжких і особливо тяжких злочинів. Менше зареєстровано умисних убивств, тяжких тілесних ушкоджень, крадіжок, зокрема з квартир громадян, злочинів, скоєних неповнолітніми. Ослаблено криміногенний тиск на населення. Майже на 6% зменшилася кількість осіб, які потерпіли від злочинів. Аналізується і підвищується ефективність застосування методів оперативно-розшукової діяльності, удосконалюються її форми».

***

Хоч би скільки цифр видавали «в ефір» керівники державних органів, покликаних стояти на варті закону, вони давно вже нікого ні в чому не переконують. Тому що відомо, як реєструються заяви громадян про вчинення злочинів. Тому що з високої трибуни багато говорилося, наприклад, про героїчну боротьбу з незаконним обігом наркотиків, і жодного слова - про те, як правоохоронні органи «кришують» цю надприбуткову діяльність. Хто реально контролює проституцію і наживається на нелегальних мігрантах. Демонструючи перед телекамерами п’ятьох невдах - порушників кордону, і відразу, але вже без телебачення, небезоплатно пропускаючи десятки таких самих мігрантів. Але ж у Генпрокуратурі саме зібралися компетентні люди, можна було б і обговорити. Та на збори, де займаються реальною координацією такого роду питань, аби уникнути серйозних непорозумінь як наслідку «дублювання функцій», пресу, на жаль, не запрошують...

Генпрокурора чомусь шокує розкриваність злочинів 43%. Звісно, воно звичніше, як бувало колись, 97%, а часом і всі 100% розкрито - рапортували обласні міліцейські начальники. Проте, як стверджують люди досвідчені, у європейських країнах 40% розкриваності злочинів нікого не вражають, і не впливають згубно на довіру до поліції. Може, і в нас трохи чесніше рахувати почали?

Рясні цифри незаконного відкриття-закриття кримінальних справ узагалі ні про що не свідчать. Адже з них незрозуміло - порушили справу на замовлення чи закрили за гроші. Відповідно - хто винен і до кого запитання.

«Слабко використовуються сучасні наукові методики. Зазвичай це відбувається лише тоді, коли в регіони виїжджають представники МВС і Генпрокуратури». Можливо, вони активніше використовувалися б, якби не боліла, скажімо, голова про більш приземлене - де взяти бензин, щоб виїхати на місце злочину. Наприклад, із довідки, розміщеної на офіційному сайті, випливає: минулого року бюджет МВС України забезпечував потреби міністерства на 29%. Відчутна частина цих коштів спрямовувалася на вирішення соціальних питань особового складу. Матеріально-технічні потреби органів внутрішніх справ фінансувалися з держбюджету на 5%, у тому числі з речового майна - на 7%, техніки й озброєнь - менш як на один відсоток. На поточний рік держбюджетом передбачене фінансування, що забезпечує потребу органів внутрішніх справ на 44%. У черзі на одержання житла - 18 тисяч сімей, із них майже п’ять із половиною тисяч чекають на нього десять років.

Тут координуй - не координуй, а коли такі структури як МВС фактично переведені державою на «самоокупність», результати їхньої діяльності визначені заздалегідь.

Проте координація, звісно, справа корисна. Навіть якщо єдиним позитивним результатом проведеної наради стане з’ясування питання - де все-таки знаходиться генерал-утікач Пукач. Адже на авторитетну думку Медведька, з яким важко не погодитися, якщо Пукача буде затримано, розслідування у справі Гонгадзе істотно просунеться...

«Справу про зняття судимостей із лідера партії регіонів Віктора Януковича направлено до прокуратури Донецької області для дослідування у повному обсязі, - повідомив О.Медведько. - За фактом підробки службових документів прокуратура Донецької області порушила справу влітку нинішнього року. Однак у жовтні провадження у справі було закрито через відсутність складу злочину. Потім справу було витребувано до Генпрокуратури, вивчено і 12 січня постанову про її закриття скасовано».