UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прокол

Конституційний суд визнав неконституційним положення Закону «Про внесення змін до деяких законо...

Конституційний суд визнав неконституційним положення Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів про підвідомчість справ, пов’язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого, який передбачає, що місцеві загальні суди розглядають справи про соціальні виплати та пільги не в порядку адміністративного, а в порядку цивільного судочинства.

Законопроект був внесений народними депутатами України А.Портновим, О.Лавриновичем, В.Пилипенком. Проти його ухвалення активно виступав Верховний суд України.

КС установив, що, ухваливши цей закон, Верховна Рада порушила принцип судової спеціалізації, згідно з яким усі публічно-правові спори, де хоча б однією зі сторін виступає суб’єкт владних повноважень, належать до адміністративної юрисдикції і за компетенцією повинні розглядатися адміністративними судами. Це стосується і підсудності спорів, пов’язаних із соціальними виплатами, в яких за позовом фізичної особи відповідачем є суб’єкт владних повноважень.

На думку КС, у результаті ухвалення цього закону став менш ефективним механізм судового захисту прав громадян у зазначених категоріях справ, оскільки в адміністративному судочинстві громадяни мають низку переваг порівняно з цивільним судочинством.

Зокрема, обов’язок доведення правомірності свого рішення, дій або бездіяльності покладається на суб’єкта владних повноважень, якщо він як відповідач заперечує адміністративний позов, а в цивільному судочинстві обидві сторони зобов’язані самостійно довести обставини, на які вони посилаються.

Крім цього, на відміну від цивільного, в адміністративному судочинстві фізична особа як позивач до суб’єкта владних повноважень має переваги в компенсації судових витрат, а на прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду йому може бути надана допомога в оформленні позову.

Таким чином, на думку КС, зазначений закон значно звузив раніше встановлені законом процесуальні права та гарантії громадян, що суперечить Конституції.

На прес-конференції суддя КС Віктор Шишкін зазначив, що тепер Верховна Рада повинна ухвалити законодавчий акт, який тимчасово врегулює питання підвідомчості справ про соцвиплати, оскільки із січня 2011 року набирає сили норма закону, за якою такі категорії справ передаються в підвідомчість місцевих судів загальної юрисдикції в порядку адмінпровадження.

Нагадаємо, 18 лютого Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами, якими внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу і Кодексу адміністративного судочинства. Згідно з ними, справи, пов’язані з соцвиплатами, незалежно від статусу відповідача, повинні розглядати місцеві загальні суди в порядку цивільного судочинства замість раніше існуючого адміністративного.