Закон про вдосконалення порядку судочинства №9535, прийнятий парламентом за основу і в цілому, щоразу дає можливість назавжди закріпити власність, отриману за сумнівними рішеннями судів чи адміністративних органів або злочинним шляхом. Про це в коментарі «ЛігаБізнесІнформ» заявив заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда. За його словами, закон передбачає зміни до Цивільного кодексу і процесуальних законів, які значно скорочують терміни позовної давності, а також терміни для перегляду судових рішень без права на їх поновлення судом.
Так, договір, спрямований на незаконне заволодіння майном держави, тепер можна буде оспорити протягом трьох, а не десяти років, пояснює експерт. Упродовж цього ж терміну можна вимагати від суду визнання недійсним договору, укладеного під впливом насильства або обману (раніше було п’ять років).
Для вимог особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади або органу місцевого самоврядування, яким порушується її право власності або інше речове право, позовна давність раніше не обмежувалася взагалі, а тепер також становитиме три роки.
Що стосується оскарження судових рішень, то органи влади і прокуратура зможуть подати апеляцію не пізніше року після оголошення рішення суду.
Також закон забороняє перегляд судових рішень за знову відкритими обставинами, якщо з часу набрання ними законної сили минуло понад три роки.
«Після цього кожен власник розумітиме, що в нього це (майно) забрати вже аж ніяк неможливо», - сказав заступник голови адміністрації президента Андрій Портнов під час одного з ток-шоу 18 листопада, анонсуючи відповідний законопроект. Цей документ шостого грудня внесли в парламент народні депутати Пилипенко і Писаренко, а вже сьомого грудня комітет із питань правосуддя рекомендував прийняти проект у першому читанні. Але 20 грудня парламент прийняв його відразу в цілому.
Куйбіда впевнений, що насправді цей закон дасть змогу спокійно почуватися рейдерам і тим, хто з допомогою посад або зв’язків у владі, шляхом сумнівних або злочинних угод набув права власності на земельні ділянки, майно підприємств, квартири тощо.
«Немає сумніву, що зацікавлений у підписанні цього закону і президент, адже тоді ніхто не зможе зазіхнути на Межигір’я. Саме через три роки спливає термін перебування Януковича на посаді президента», - пояснив Куйбіда.
«Тим часом закон створює проблеми, наприклад, для наших громадян, котрі роками працюють за кордоном, а повернувшись додому, можуть раптом виявити, що все їхнє майно вже давно їм не належить. Закон не залишає їм шансів захистити своє право власності», - підсумував він.