UA / RU
Підтримати ZN.ua

Плями на погонах

Події, що розпочалися два тижні тому, приголомшили Чернівці. 10 жовтня у самому центрі міста, непода...

Автор: Світлана Ісаченко

Події, що розпочалися два тижні тому, приголомшили Чернівці. 10 жовтня у самому центрі міста, неподалік від обласного управління Міністерства внутрішніх справ України, близько шостої години ранку двоє невідомих жорстоко побили депутата Чернівецької міської ради, генерального директора комунального підприємства «Міський торговельний комплекс «Калинівський ринок» Івана Ринжука.

Сталося це у під’їзді багатоквартирного будинку на вул. Університетській, де він мешкає. Побиття було зухвалим та диким. Нападники намагалися ударом по голові позбавити жертву свідомості, зв’язати та заліпити скотчем рота. Дякувати Богові, Ринжук знайшов сили для опору. Під час нападу злодії забрали в жертви дорогий годинник, мобільний телефон та ключі від квартири. Але дивним чином гроші в кишені їх не привабили.

Далі усе розгорталося за майже чиказьким сценарієм бандитських розборок. Через кілька днів після нападу, коли потерпілий перебував у лікарні у важкому стані із закритою черепно-мозковою травмою, струсом головного мозку та численними тілесними ушкодженнями, сталося дещо неймовірне для Чернівців. Здавалося б, із огляду на те, що злодіїв і взяті ними ключі не знайшли, біля будинку потерпілого мав би чергувати якщо не міліцейський пост, то принаймні засідка, як годиться у таких випадках. Але у ніч із 13 на 14 жовтня під дверима депутатської квартири пролунав вибух. На щастя, ніхто з мешканців будинку не постраждав.

Не дочекавшись рішучих та ефективних дій правоохоронців та майже втративши надію отримати конкретні результати розслідування, на захист Івана Ринжука стали його колеги — депутати чернівецької міськради. Вони звернулися до засобів масової інформації з відкритим листом, в якому досить чітко зазначили реальне підґрунтя нападу на депутата Ринжука. «У місті Чернівці загальновідомим є факт багаторічних та наполегливих спроб певних структур і партій отримати контроль над найбільшим підприємством міста — МТК «Калинівський ринок», який перетворено саме завдяки його нинішньому директору в сучасний торговельний комплекс із розгалуженою соціальною інфраструктурою і середньорічним доходом у 30 мільйонів гривень, — йшлося у зверненні. — Підприємство забезпечує значну частку надходжень до місцевого бюджету, тому є привабливим для досвідчених «прихватизаторів» з числа тих олігархічних кіл, що вважають буковинський край своєю вотчиною. Депутати не мають сумніву в тому, що події навколо І.Ринжука — це чергова спроба заплямувати місцеве самоврядування та підпорядкувати інтереси територіальної громади та міста вузькому колу «обраних» осіб. Саме вони давно мріють мати «кишенькового» мера, керований депутатський корпус, «наймита» на посаді директора бюджетонаповнюючого комунального підприємства та контрольовані фінансові потоки». І хоча конкретні прізвища не називалися, усім було зрозуміло, про кого йдеться.

Не встиг відкритий лист потрапити до місцевих ЗМІ, як на службовий телефон його автора — міського депутата кількох скликань Миколи Виноградова — передзвонили невідомі з наполегливим «проханням» припинити збір підписів депутатів під зверненням і взагалі забути справу Ринжука.

— Інакше мене чекає те ж, що й Івана. Певна річ, про те, щоб боягузливо перебувати осторонь усіх цих прикрих подій, не могло бути й мови, — каже Микола Миколайович. — Але ніколи б не подумав, що ці люди і ті, хто за ними стоїть, посміли б мститися мені через мого п’ятнадцятирічного сина, студента місцевого політехнічного технікуму. У той же день його було сильно побито. Причому зі знанням справи — по печінці та нирках. Хлопець від болю втратив здатність до опору. Переконаний, що побиття мого сина є цілеспрямованою акцією, аби залякати мене, зокрема, й щодо моєї депутатської діяльності.

Побоювання депутата М.Виноградова мали під собою реальний грунт. Наступного ж дня йому зателефонував один із перших керівників УМВС України в Чернівецькій області з недвозначними натяками на «гнів» самого генерала.

Правоохоронці продовжують мовчати й «наполегливо», але безрезультатно, шукати злочинців. Багато хто вважає інцидент із нападом на депутата І.Ринжука ще й відвертою спробою спричинити тиск на чернівецького мера Миколу Федорука, аби перевести ринок із комунальної власності у приватну. Адже прикладів цього за минулі роки у місті накопичилося чимало.

— Безперечно, керівництво Чернівецької міської ради серйозно стурбоване тим, що на депутата міськради, директора МТК «Калинівський ринок» Івана Ринжука скоєно напад, завдані тілесні ушкодження та здійснена спроба підірвати його квартиру, — зазначає мер Микола Трохимович. — Містом поширюються різноманітні чутки про ймовірну причетність тих чи тих осіб до цих злочинів. Свої версії висувають і засоби масової інформації. Але думаю, що лише правоохоронні органи мають право оприлюднювати результати своєї роботи і давати оцінку злочинам. Знайти винних і з’ясувати істинні причини цих ганебних випадків — справа честі працівників міліції.

Разом із тим, не можна ігнорувати і того факту, що це не перша спроба щодо бажання поставити на коліна МТК «Калинівський ринок». Можливо, комусь вигідно, аби комунальне підприємство, на якому працюють близько 20 тисяч чоловік, лихоманило, щоб один з найкращих платників податків до бюджетів усіх рівнів був утягнутий у кримінальні справи та інші провокаційні ситуації.

З цього приводу хочу сказати: Калинівський ринок був, є і буде комунальною власністю міста, і лише територіальна громада є його справжнім власником. Які б зазіхання на нього не відбувалися час від часу. Як не прикро, але я не виключаю, що сьогоднішня ситуація, в якій опинився директор ринку Іван Ринжук, не остання. На превеликий жаль. Цілком ймовірно, що можуть з’явитися нові кримінальні справи, інші інсинуації. Тому правоохоронці якнайшвидше повинні зупинити без міри знахабнілих злочинців. А міська влада зі свого боку сприятиме створенню умов для нормальної роботи на ринку двох десятків тисяч підприємців і дбатиме про спокій у місті, — заявив міський голова.