— Приїхали й опломбували, та ще й погрожували, що коли до п’ятниці не заплатимо, то приїдуть уже зі зваркою й відріжуть. А щоб приварити назад, потрібно буде заплатити 250 гривень за роботу, — приблизно такі слова, із незначними варіаціями, можна почути від мешканців десятків приватних будинків Дніпропетровська.
Отже, ВАТ «Дніпрогаз» почало давно обіцяні бойові дії проти неплатників за газ. Перші сорок сім висотних будинків обласного центру, оголошених газовиками «зоною особливої уваги», зміг відстояти в тяжкій битві — розмові з представниками ВАТ міський голова Іван Куличенко. Як вдалося з’ясувати кореспондентові «ДТ», мер дав вказівку «багатоквартирні будинки, де мешкає хоча б один житель без заборгованості, не відключати».
Адже для багатьох інвалідів, учасників війни, людей похилого віку, котрі сумлінно сплачують комунальні послуги, позбавлення газу означає перехід узимку на крижаний пайок. Табу, щоправда, діятиме до вироблення «Положення про індивідуальне відключення боржників».
«Дніпрогаз» у відповідь став проводити (цілком законно) повсюдну перевірку комунікацій, у тому числі в багатоповерхівках. Перевірка полягає у відключенні газових стояків з «метою профілактики», що, ймовірно, може затягнутися на невизначений термін. А тому жителі багатьох будинків почали створювати «загородзагони». Як виявилося, недарма. Заручником мешканців одного з багатоповерхових будинків став слюсар «Дніпрогазу», який поставив заглушку на газову трубу. Бідолашний сидів зв’язаним в одній з квартир, доки не приїхали колеги і знову включили газ.
Дії своїх підлеглих заступник директора ВАТ «Дніпрогаз» Ігор Дядюшкін мотивує астрономічною заборгованістю населення — 85 млн. гривень. Якщо ж брати по області в цілому, то на колегії Дніпропетровської облдержадміністрації було озвучено суму, необхідну для передоплати потрібного обсягу газу для опалювального сезону 2000—2001 рр., — 210 млн. гривень. Враховуючи те, що газовики вимагають повернути борги за минулі роки (209 млн. гривень), мороз буквально пробирає до кісток.
Найцікавіше, що ВАТ «Дніпрогаз» у період з 8.06.99 до 15.02.2000 стягувало плату за газ за завищеним тарифом (замість 11,5 копійки вимагали 17,5 ко-пійки. — В.О.). Про це проінформували прокурора Дніпропетровської області В.Шубу у своєму листі керівники обласних організацій кількох партій (НРУ, «Реформи і порядок», «Молода Україна»).
І ще один нюанс. Торік віце-прем’єр уряду В.Пустовойтенка Сергій Тигипко заявляв про створення міжвідомчої робочої групи, що вивчила 18 конкретних пропозицій і до кінця вересня 1999 року мала «підготувати ряд урядових рішень для зниження собівартості комунальних послуг як мінімум на третину». Втім, може, Сергій Леонідович вважає, що споживання газу не має нічого спільного з комунальними послугами.
Недавня поїздка дніпропетровського мера Івана Куличенка до Києва вселяє обивателеві принаймні певний оптимізм. Міському голові вдалося домогтися зниження рівня обов’язкової передоплати за газ (45% його вартості. — В.О.). Більше половини необхідної суми вже перераховано за рахунок бюджету й кредиту, узятих підприємством «Дніпротепломережа». Ще міська влада запропонувала до виконання найбільшим підприємствам, які заборгували в бюджет («Дніпроважмаш», завод ім.Петровского й ін.) утопічний проект — повернути гроші у вигляді відповідної кількості газу чи дизпалива. Це при тому, що «Петровці» за борги нинішнього року вже «наступали на шланг із газом».
А війна триває. Минулої п’ятниці без попередження вже в супроводі міліції таки відключили 9- поверховий 5-під’їзний будинок. Що абсолютно незаконно. Адже в «Правилах надання населенню послуг з газопостачання», затверджених Кабміном 9.12.99 (№2246), сказано: «...забороняється відключати споживачів останнього робочого дня перед вихідними та святковими днями, крім випадків аварійних ситуацій у системах газопостачання...».
Аварії не було. Як не було в місті жодного з керівників ВАТ «Дніпрогаз». Газові «полковники» та «генерали» перебували на семінарі в Києві.