Інформація про те, що у Франції зник екс-прокурор Києва і Київської області Юрій Гайсинський, стала відома в «ДТ» увечері минулої п’ятниці. Наші джерела повідомили, що за день до того сім’я колишнього прокурора звернулася в МЗС України з проханням вияснити його долю. Як було зазначено в заяві, 23 листопада Юрій Гайсинський і якийсь Володимир Воронцов пополудні вийшли з паризького готелю. Відтоді родичі не мали про пана Гайсинського жодних звісток. Отримавши заяву, МЗС України та Посольство України у Франції звернулися до французьких правоохоронних органів із проханням з’ясувати обставини зникнення українського громадянина.
«ДТ» вкрай заінтригувала ця історія. Адже не щодня в центрі Європи, і тим більше в центрі Парижа, зникають українські екс-прокурори. Тим більше що разом із Юрієм Гайсинським зник і Володимир Воронцов, якого українські електронні ЗМІ пов’язують із Віктором Бутом, відомим торговцем зброєю, що перебуває в таїландській в’язниці.
Пізніше стало відомо: Юрія Гайсинського викрали невідомі в масках, але в неділю звільнили. Французька преса повідомила, що поліція затримала двох — водія машини, в якій перебував Гайсинський під час викрадення, а також Володимира Воронцова.
Через свої канали «ДТ» вдалося дізнатися, що пан Гайсинський прибуває в Україну у вівторок увечері. Щоб із перших вуст почути версію подій, вирушаємо до аеропорту «Бориспіль». Там у VIP-залі ми й зустріли Юрія Гайсинського, на вигляд — бадьорого й веселого. Добитися від нього пояснень виявилося не важко: екс-прокурор був налаштований поділитися пережитим із «ДТ». Тим паче що в «Бориспіль» не приїхали ні його родичі, ні журналісти. Зустрічали пана Гайсинського у VIP-залі лише ми та два його помічники.
Отже, версія подій від Юрія Гайсинського. За словами екс-прокурора, він супроводжував Воронцова у поїздці в Париж як адвокат для забезпечення угоди з поставок металоконструкцій. Вони прибули до французької столиці в неділю. Близько восьмої години вечора 24 листопада Гайсинський і Воронцов вийшли з паризького готелю, сіли в «Мерседес» і поїхали до старовинного ресторану французької кухні. Через 5—10 хвилин водій зупинив машину. Тієї ж хвилини в неї увірвалися три чоловіки, які приставили пістолети до скронь шофера та Гайсинського. Воронцов же встиг вискочити з машини. «Мені ніколи не приставляли пістолета до скроні, і я не помітив, як Володимир вискочив. Я думав, що він утік», — розповів «ДТ» Гайсинський. Пізніше з’ясувалося, що викрадачі були на трьох автомобілях. Воронцова схопили й посадили в іншу машину.
Викрадачі звеліли Юрієві Гайсинському зателефонувати дружині. Вони дали йому його ж телефон і продиктували повідомлення. Це були приблизно такі фрази: «На мене отримано замовлення. Вони повинні мене вбити. Вони можуть мене врятувати за двадцять мільйонів доларів». «Я потім запитав у дружини, чи зрозуміла вона, що я передаю їхні слова. Вона відповіла: «Звісно, ти ніколи так не кажеш». Відразу після розмови мій телефон розламали й викинули у вікно. Я їх запитав, чи не плутають вони мене з кимось. Вони відповіли: «Ні, все правильно, думай, як питання вирішити». Я кажу: «А що мені думати? Це якась трагічна помилка». У відповідь: «Ми не помиляємося». За словами Гайсинського, викрадачі розмовляли російською мовою «зі страшним кавказьким акцентом». Після цієї розмови викрадачі обшукали його, забрали гроші, паспорт, розламали його кредитну картку «Приватбанку».
Куди поїхала машина, він не знає: спочатку йому закривали очі рукою, а згодом накинули на голову чорну ганчірку. Машина їхала на величезній швидкості: її заносило на поворотах. Однак полонений встиг роздивитися дороговкази на Ліон і Фонтенбло. Їхали вони приблизно дві з половиною години: близько одинадцятої вечора приїхали до гаража, в якому Гайсинський провів першу добу свого викрадення. З ним постійно перебували четверо-п’ятеро осіб, як визначив Гайсинський за їхньою зовнішністю, — кавказців.
Вранці до гаража приїхав один із викрадачів Гайсинського й запропонував йому зателефонувати російському мільярдерові Роману Абрамовичу, щоб той заплатив двадцять мільйонів доларів викупу за колишнього українського прокурора. За словами Гайсинського, «Абрамовича він бачив лише по телевізору», й запропонував зв’язати їх зі своїм зятем Геннадієм Кернесом. Викрадачі наполягали на дзвінку «комусь рівня Абрамовича» для вирішення «його питання». Як розповів Гайсинський, він їм пояснював, що він — не бізнесмен, і що ні Абрамович, ні хтось інший його питання не вирішуватиме. У ніч із вівторка на середу викраденого прокурора перевезли в інше приміщення.
За словами Гайсинського, його охоронці не знущалися з нього, не били, не принижували, але й на хвилину не залишали самого. «Було видно, що вони нервували: безперервно курили», — поділився враженнями Юрій Гайсинський. Викрадачі постійно тримали перед його очима зброю, «тиснули на психіку». Вони його годували, дали чистий одяг. Та й самі на диво пильнували чистоти: тричі на день робили мокре прибирання приміщення. Його охоронці були в костюмах і при краватках. Увесь час слухали східну музику. «Вони постійно крутили одні й ті самі диски. Отож я мимоволі запам’ятав слова пісень:
«Вот идет караван
по восточным пескам.
Он везет анашу
в свой родной Пакистан.
Третий день без воды.
Пить хотят верблюды…
Караванщик-босяк
набивает косяк».
А ще одного разу включили Modern Talking. Але їм не сподобалося, і вони слухали знову ці пісні на CD-програвачі», — згадував про пережите Юрій Гайсинський.
За словами екс-прокурора, спочатку викрадачі активно вмовляли його зателефонувати, домовитися про викуп. Погрожували, що застромлятимуть голки під нігті. «Я кажу: хлопці, а навіщо? Ще подумав, що для них я — товар. Живий, але товар. А товар повинен мати товарний вигляд. Я їм сказав, що коли зі мною щось станеться, то за мене мертвого і щербатої копійки не дадуть. Гадаю, вони розуміли це й без мене», — повідав пан Гайсинський. Та невдовзі він зауважив, що ставлення до нього почало змінюватися. «Потім у суботу приходить один... Старший охоронець мене запитує: «А хто з тобою був?» Я кажу: «Не знаю. Випадковий чоловік». Я не став Воронцова здавати. Думав, що він утік. Вони мені кажуть: «Ти нас обдурив. Ось він зумів добитися, щоб його звільнили. Нам зателефонували якісь впливові його друзі, щоб і тебе звільнили. Це ми тобі кажемо, щоб ти не думав, що ми тебе уб’ємо вночі. Ми завтра відвеземо тебе до готелю, він там тебе чекатиме й віддасть твій паспорт», — розповів Гайсинський.
Удосвіта в неділю бранця відвезли до Парижа. Йому дали 300 євро на таксі, і через п’ятнадцять хвилин він добрався до свого готелю. За словами Гайсинського, в готелі нікого не було. Він помився, перевдягнувся, і, тільки-но замовив сніданок, — нагодився Воронцов. Під час сніданку до них підійшли два полісмени, які відвезли їх до комісара поліції. «Це була жінка, років 45. Я тиждень із мужиками пробув. Мені постійно хотілося взяти її за руку», — так Юрій Гайсинський описав свою першу зустріч із французьким комісаром поліції. Воронцова і Гайсинського допитували окремо. Саме тоді сім’я Гайсинського дізналася, що він живий: перед початком допиту Кернес зателефонував у поліцію, з представниками якої на той час уже вів активні переговори, і йому повідомили цю новину. Допит проводили у присутності української перекладачки. Приїхали також адвокати. Пізно ввечері поліція відпустила Гайсинського. А Воронцова затримала, оскільки до нього в поліції було «багато запитань».
Гайсинський також розповів «ДТ», що його дружина з телефонної розмови зрозуміла, нібито його затримала жандармерія: «Вона нервувала, погано чула мене». Його адвокати підняли на ноги всіх: і спецслужби, і прокуратуру, і поліцію. Пропажі ніде не було. Пізніше викрадачі говорили по телефону з Геннадієм Кернесом і також вимагали за колишнього прокурора двадцять мільйонів доларів. За словами Гайсинського, його справою займався найкращий поліцейський підрозділ, який спеціалізується на викраденнях і визволенні заручників, і його звільнили в результаті однієї поліцейської операції. Був захоплений якийсь місцевий кримінальний авторитет, і в обмін на якісь «преференції» з боку влади він і посприяв у звільненні викрадених українських громадян. Поліцейські розповіли Гайсинському, що раніше вже бували схожі викрадення, і вони підозрюють, що їх вчиняло одне й те саме злочинне угруповання.
Але хто був головною ціллю викрадення, Гайсинський не знає: «Викрадачі мені казали, що ціль викрадення — я. Однак паризька поліція припускала, що через мене хотіли вийти на мого зятя, й попросила мене про це подумати. Крім того, Гайсинський не виключає, що головною ціллю викрадення був Володимир Воронцов.
Ось така детективна історія у викладі Юрія Гайсинського. Пізніше «ДТ» стали відомі інші версії цього загадкового викрадення й не менш дивного звільнення. За однією з них, поліція активно розробляла злочинне угруповання, яке викрало Гайсинського, і за його учасниками вже тривалий час стежили. Це угруповання підозрювалося в незаконній торгівлі зброєю. Проте в поліції не було фактів, які б допомогли притягнути його учасників до кримінальної відповідальності. Викрадення дало необхідні докази для цього. Крім того, існує версія, що Володимир Воронцов вів справи із цим угрупованням. А став об’єктом викрадення тому, що начебто заборгував йому велику суму.
Зараз Володимир Воронцов затриманий французькими правоохоронними органами. Як повідомили «ДТ» дипломатичні джерела, суд першого району Парижа ухвалив у четвер рішення продовжити затримання пана Воронцова до чотирьох місяців. Нагадаємо, що раніше його було затримано на 96 годин. За інформацією «ДТ», обвинувачення цьому українському громадянинові не висунули. Проте, оскільки поліція вважає, що головною ціллю викрадення був Володимир Воронцов, французи вважають за необхідне затримати його у Франції ще на певний час. Для вияснення всіх обставин цієї інтригуючої справи.