Президент України Леонід Кучма підписав Указ «Про заходи з розвитку системи протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму». Документ підписано з метою вдосконалення й розвитку системи протидії відмиванню «брудних» грошей і фінансуванню тероризму, а також активізації участі України в розвитку міжнародної співпраці в цій сфері, повідомила у вівторок прес-служба Президента.
Глава держави зобов’язав Кабінет міністрів забезпечити за участі Національного банку України впровадження 40 рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів для боротьби з відмиванням грошей (FATF), затверджених у новій редакції на Берлінському засіданні групи у червні 2003 року, розробити та внести в установленому порядку відповідні законопроекти.
Протягом місяця уряд зобов’язаний підготувати й подати для наступного внесення на розгляд Верховної Ради зміни до Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом», які стосуються визначення спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Президент також зобов’язав уряд до 1 вересня поточного року створити міжвідомчу робочу групу з дослідження методів і тенденцій відмивання «брудних» грошей. Група має підготувати пропозиції з упровадження 40 рекомендацій FATF, проектів нормативно-правових актів із організації взаємодії органів виконавчої влади в цій сфері. Очолить групу голова Державного департаменту фінансового моніторингу, цей-таки департамент відповідатиме і за організаційно-технічне забезпечення діяльності групи.
Крім того, до 1 вересня необхідно вирішити питання про забезпечення автоматизованого доступу Держдепартаменту фінансового моніторингу до баз даних органів виконавчої влади; підготувати й подати пропозиції про ратифікацію Конвенції ООН про трансприкордонну організовану злочинність 2000 року; внести на розгляд парламенту зміни до законодавства у зв’язку з ратифікацією Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму.
До 1 січня 2004 року Кабінет міністрів зобов’язаний забезпечити створення Єдиної державної інформаційної системи із запобігання та протидії відмиванню «брудних» грошей і фінансування тероризму шляхом об’єднання відповідних інформаційних ресурсів і баз даних міністерств, відомств, держкомітетів і комісій, що працюють над цим питанням. Також має бути підготовлений до узгодження та затверджений проект положення про цю систему, забезпечене фінансування витрат, пов’язаних із її створенням і функціонуванням.
Уряду також доручено вжити заходів із забезпечення взаємодії Держдепартаменту фінансового моніторингу з правоохоронними органами й органами, які контролюють дотримання законодавства у сфері фінансово-господарської діяльності, а також із забезпечення співпраці із зарубіжними правоохоронцями в питаннях запобігання та протидії легалізації отриманих злочинним шляхом доходів і боротьби з фінансуванням тероризму, а також виконання зобов’язань за Конвенцією про відмивання, пошук, арешт і конфіскацію доходів, отриманих злочинним шляхом.
Крім того, необхідно забезпечити посилення ролі й відповідальності Національного центрального бюро Інтерполу за здійснення діяльності із запобігання відмиванню «брудних» грошей і боротьбу з фінансуванням тероризму; розглянути до 1 жовтня поточного року питання про результати діяльності бюро та вжити заходів із удосконалення його взаємодії з зарубіжними колегами; вирішити питання про поліпшення його кадрового, фінансового й матеріально-технічного забезпечення, для чого передбачити в проектах держбюджету на 2004 р. і наступні роки відповідні асигнування.
Л.Кучма також доручив звернути увагу керівників МВС, СБУ, ДПАУ, ДМСУ, Головного КРУ, Держкомкордону на недостатню ефективність проведених ними заходів щодо протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Згадані структури, відповідно до доручення Президента, мають систематично проводити спільні заходи з виявлення та припинення сумнівних фінансових операцій, здійснюваних фізичними та юридичними особами, виявлення фактів маскування незаконного походження коштів або іншого майна, джерел їхнього походження. Ці структури повинні також вивчити й узагальнити з використанням можливостей відомчих наукових установ міжнародний досвід у сфері запобігання та протидії відмиванню «брудних» грошей і підготувати методичні рекомендації з удосконалення відповідної роботи.
Президент зобов’язав центральні органи виконавчої влади утворити в разі потреби в межах теперішньої граничної чисельності структурні підрозділи з питань запобігання та протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, і боротьби з фінансуванням тероризму, і забезпечити їхню взаємодію з Держдепартаментом фінансового моніторингу, повідомило агентство «Інтерфакс-Україна».
Координаційному комітету з питань боротьби з корупцією й організованою злочинністю доручено розглянути у вересні 2003 року питання про роботу правоохоронних органів у сфері боротьби з корупцією й організованою злочинністю, пов’язаною з відмиванням «брудних» грошей і фінансуванням тероризму; і в подальшому розглядати це питання не рідше, як один раз на квартал.
Як повідомлялося, Україна має намір домогтися виключення себе з «чорного списку» FATF на сесії цієї організації в жовтні поточного року. FATF у лютому 2003 року скасувала запроваджені проти України в грудні 2002-го санкції за недостатню боротьбу з відмиванням «брудних» грошей, проте залишила її в «чорному списку» країн, які недостатньо співпрацюють у сфері боротьби з відмиванням коштів, отриманих злочинним шляхом.