UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нотаріуси і нерухомість

Нотаріуси, засвідчуючи угоди з нерухомості, мають право встановлювати кількість продажів нерухом...

Нотаріуси, засвідчуючи угоди з нерухомості, мають право встановлювати кількість продажів нерухомого майна платником податків, а також інших обов’язкових платежів продавця нерухомості впродовж одного звітного податкового року, звертаючись до Державного реєстру угод і Державного реєстру фізичних осіб — платників податків. Держателем першого є Мін’юст, другого — Державна податкова адміністрація (ДПАУ). Про таке роз’яснення Мін’юсту й ДПАУ від 18 січня про виконання нотаріусами обов’язків податкового агента при засвідченні угод з нерухомості в рамках Закону «Про податок на доходи фізичних осіб» повідомили в Міністерстві юстиції України.

У роз’ясненні також уточнюється відповідальність нотаріусів як податкових агентів за нарахування і перерахування в бюджет податку на доходи фізичних осіб. Зокрема зазначено, що, у випадку помилкового нарахування чи ненарахування податку при засвідченні договорів відчуження рухомого і нерухомого майна, відповідальність за погашення суми податкового боргу покладається на нотаріуса, який засвідчив угоду.

За словами заступника міністра юстиції Інни Ємельянової, Мін’юст ініціює зміни до цього закону, які передбачають вилучення норм про покладання на нотаріусів обов’язків податкових агентів. Вона також зазначила, що, внаслідок нечітко виписаних у законі норм, відповідно до яких нотаріуси з початку року мали виконувати функції податкових агентів, у січні 2005 року в Україні майже в 15 разів зменшилася кількість операцій із купівлі-продажу нерухомості. Так, якщо впродовж 2004 року в країні в середньому за місяць реєструвалося близько 100 тис. переходів прав власності на нерухоме майно, то з 1 по 15 січня ц.р. нотаріусами було засвідчено лише близько чотирьох тисяч.

Як відомо, відповідно до положень Закону України «Про податок із доходів фізичних осіб», що набули чинності з 1 січня 2005 року, нотаріус є податковим агентом при нарахуванні доходів, отриманих фізичними особами від операцій, пов’язаних із купівлею-продажем і обміном об’єктів нерухомого, а також рухомого майна у випадку, якщо факт зміни власника підлягає нотаріальному засвідченню чи держреєстрації.

За даними Міністерства юстиції, на сьогодні в Україні діють 4447 нотаріусів, із них 1353 — державні і 3094 — приватні.

До речі, Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроект, який розширює підстави для заборони на відчуження рухомого і нерухомого майна особи. За зміни в закон про нотаріат, внесений народним депутатом Олександром Задорожним (фракція партії «Єдина Україна»), проголосували в середу в першому читанні 243 народних депутати з 410, які зареєструвалися в сесійному залі.

Автор документа пропонує розширити підстави, спираючись на які, державний нотаріус або посадова особа виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради народних депутатів може накласти заборону на відчуження майна особи. Зокрема такою підставою може бути повідомлення органів опіки, спрямоване на захист особистих і майнових прав та інтересів неповнолітніх, а також повнолітніх, які за станом здоров’я не можуть самостійно реалізовувати свої права й виконувати свої обов’язки.

Ці уповноважені особи можуть зняти заборону на відчуження майна особи після отримання повідомлення органу опіки про її припинення.