UA / RU
Підтримати ZN.ua

Немає поганих національностей, є погані люди…

Невже курортний Миргород, одне з місць компактного поживання рома на Полтавщині, — ксенофобське місто?

Автор: Людмила Кучеренко

Днями у приміщенні Миргородської районної ради відбулася зустріч представників ромської громади Миргородщини з відповідальними працівниками міськрайвідділу міліції, Пенсійного фонду, управління праці та соціального захисту населення, служби зайнятості.

За даними соціологічних досліджень, рома (цигани) в Україні є найбільш дискримінованою нацією, найменше інтегровані в суспільство й досить часто мають справу із проявами ксенофобії. Це повною мірою підтвердили факти, про які розповіли миргородські рома. Так, у січні ц.р. сім’я з дітьми (причому чоловік - ром, а дружина - українка) зайшла у кафе. Замовили вареники, деруни. Але не встиг офіціант виконати замовлення, як до них підійшли міліціонери і в ультимативній формі зажадали негайно залишити заклад громадського харчування. Ромське подружжя намагалося з’ясувати, чому вони мусять залишити кафе, адже нікому не заважають, громадського порядку не порушують. Однак правоохоронці, котрі, ясна річ, не відрекомендувалися, не стали нічого пояснювати й знову пригрозили: не підете по-хорошому - матимете великі неприємності… Ще й дорікнули жінці, що такі, як вона, «портять» українську націю. І сім’я мало не зі слізьми на очах мусила забрати страви у судочках і піти додому.

Рома розповіли про непоодинокі випадки, коли міліціонери підходять до тих із них, хто торгує на базарі, або просто зупиняють на вулиці й ведуть у відділок, де беруть відбитки пальців. Або про так звану перевірку документів: рома як законослухняні громадяни на вимогу правоохоронців пред’явити посвідчення особи дають їм для огляду паспорт, а ті, порушуючи закон, забирають його й велять прийти по документ у райвідділ міліції. Там же не віддають, доки тривіально не здеруть із циганів гроші. Або як міліціонери, побачивши за кермом рома (вони ж зовні відрізняються від слов’ян, так званий фейс-контроль), розвертаються, наздоганяють, обшукують машину й не відпускають, доки не «здоять» гроші…

Торік у Миргороді стався прикрий випадок, коли чотирьох рома, які приїхали з Луганської області на похорон родича, затримали на вокзалі за кілька хвилин до відправки їхнього транзитного поїзда. Мало того, що в людей пропали квитки, та ще й у відділку їх принижували, обзивали, дактилоскопіювали, забрали чималу суму грошей, а одному чоловіку міліціонер, чиркнувши запальничкою на струмінь дезодоранту, обсмалив волосся на голові. Незважаючи на мої звернення, миргородська міліція не визнала фактів грабунку, тортур, морального і фізичного тиску на циган. Правда, кажуть, той правоохоронець-кат уже не працює в міліції.

Керівництво Миргородського МРРВС, присутнє на зустрічі, стверджувало, що чимало з наведених фактів почуло вперше. Цигани й справді, як правило, бояться скаржитися на неправомірні дії міліціонерів, бо чи доб’єшся їх покарання, чи ні, а ті, хто паплюжить високе звання охоронця порядку, легко можуть знайти спосіб помститися скаржникам.

Розповідали миргородські цигани й про кпини та упередженість, яких вони зазнають, коли приходять у різні державні установи вирішувати свої питання. То невже курортний Миргород, одне з місць компактного поживання рома на Полтавщині, - ксенофобське місто? Адже розумні люди знають, що немає поганих національностей, а є погані вчинки людей різних національностей, котрі є громадянами України!

Багато запитань було у представників ромської громади й до керівників перелічених вище державних установ. Зокрема щодо новацій пенсійного законодавства. Чимало їх не знають, що з 2004 року до страхового стажу не зараховується навчання у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах, а з 1 жовтня 2011 року - не зараховується й відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Не всі знають, що держава відмовляє у призначенні пенсії жінкам та чоловікам, котрі на момент досягнення пенсійного віку не мають 15 років стажу (такі випадки в області вже непоодинокі). Тож досить корисною для присутніх була інформація про те, що громадяни, які з різних причин офіційно не працювали й не сплачували внесків до Пенсійного фонду у період з 1 січня 2004 року й по цей час, образно кажучи, можуть докупити роки стажу, уклавши відповідний договір і сплативши 33,2% від мінімальної зарплати до Пенсійного фонду. Приміром, за 2004 рік ця сума становить 859,20 грн., у 2008 році - 2121,48 грн., а у 2011 році - 3836,92 грн.

Запитання рома до представника райуправління праці та соцзахисту населення стосувалися здебільшого соціальних виплат таким категоріям, як багатодітні матері, інваліди. У роботі служби зайнятості їх цікавило, чи бере вона на облік тих, хто не має повної середньої освіти.

Заходи відбулися в рамках проекту Полтавського обласного медіаклубу «Посилення правових можливостей ромських громад Полтавщини», підтриманого МФ «Відродження».