UA / RU
Підтримати ZN.ua

Народ проти хуліганів. Британський досвід

Якщо судити з публікацій у пресі, то складається враження, що Великобританію останніми роками накрила хвиля вандалізму...

Автор: Оксана Приходько

Якщо судити з публікацій у пресі, то складається враження, що Великобританію останніми роками накрила хвиля вандалізму. Кількість згадувань у центральних газетах проявів антисоціальної поведінки від 2000-го до 2003 року зросла в шість разів. При цьому, як свідчить поліцейська статистика, реальна кількість актів вандалізму та хуліганських витівок за той самий період зменшилася, нехай і не набагато. Власне, приблизно такими ж темпами у країні знижувалася і кількість серйозніших злочинів, таких як квартирні крадіжки та викрадання автомобілів. Причому, якщо стосовно грабежів експерти все ще сперечаються, що більшою мірою сприяло падінню злочинності — зростання добробуту британців загалом чи ж зусилля правоохоронних органів, — то у випадку з антисоціальною поведінкою провідну роль, безумовно, зіграли так звані ASBO.

Концепція заборонного ордера щодо антисоціальної поведінки (anti-social behavior order) уперше почала застосовуватися у Великобританії з квітня 1999 року. Відтоді компетентні органи могли видати розпорядження, що забороняло конкретній особі займатися певною конкретною діяльністю. Наприклад, малолітнім хуліганам, які тероризували своїми витівками сусідів, могли заборонити виходити з будинку після певного часу або показуватися на людях у складі хуліганського угруповання. На професійного викрадача автомобілів, котрий відсидів за свої злочини не один строк, могли накласти заборону з’являтися в місцях паркування автомобілів або ...носити головні убори (які ускладнюють розпізнання за допомогою систем спостереження). Жінці похилого віку, яка затероризувала місцевих медиків постійними терміновими викликами, не дозволили, наприклад, набирати номер «швидкої допомоги». А футбольному фанату, котрий розбив не одне скло, заборонили виходити за межі свого палісадника з м’ячем.

Такі постанови можуть ухвалюватися щодо будь-якого жителя Великобританії, котрий досяг 10-річного віку. Порушення цього розпорядження може каратися кримінальною відповідальністю, аж до тюремного ув’язнення. Термін дії кожного конкретного ордера — два роки. Загалом за минулі п’ять років у країні було ухвалено близько двох із половиною тисяч таких постанов. Близько третини було порушено. З одного боку, досить позитивним вважається той факт, що нова концепція дозволила запобігти значній кількості антисоціальних витівок. А з іншого — порушники ASBO зазнали набагато серйознішого покарання, ніж це було продиктовано традиційним законодавством. Так, злодюжку-рецидивіста було двічі спіймано на спробі крадіжки в магазині. У першому випадку він одержав один місяць тюремного ув’язнення. У другому ж, де йшлося про порушення заборонного ордера, вирок був набагато суворішим — 18 місяців позбавлення волі.