Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією Росії проти України, почне працювати вже у серпні, повідомили у Міністерстві юстиції. Наразі триває процедура створення органів управління міжнародної організації, Договір про створення якої було підписано у Рейк'явіку 17 травня.
«Ми вже перейшли від політичних декларацій до юридично зобов'язуючих документів. Власне, Договір, підписаний у Рейк'явіку — це документ, який покладає певні обов'язки на країн-підписантів», — зазначила заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра під час телемарафону «Єдині новини».
Зокрема, для управління цим механізмом вже створюються Секретаріат, який займатиметься збором інформації щодо доказів завданих збитків, а також Правління, яке верифікуватиме зібрані докази та включати заявки до самого реєстру.
Конференція учасників сторін, яка складатиметься з усіх учасників Договору, призначатиме виконавчого директора та прийматиме правила та процедури роботи Реєстру збитків.
На посаду Виконавчого директора за словами Ірини Мудрою, може бути призначено лише запропоновану Україною кандидатуру. Крім того, свою кандидатуру Україна подає також до правління цього реєстру, а також — у конференцію сторін.
Реєстр включатиме заявки всіх осіб-постраждалих внаслідок агресії РФ та доказову базу по цих заявках.
Наступним кроком має стати створення Компенсаційної комісії, яка матиме компетенцію розглядати такі заявки та призначати суми відшкодування збитків.
«Плануємо, щоб на повну Реєстр запрацював з серпня цього року. До цього часу узгодимо всі кроки щодо створення органів управління та фінансування цієї організації», — повідомила Ірина Мудра.
Участь у Реєстрі є відкритою: після підписання Договору протягом невизначеного часу будь-які країни, які підтримали резолюцію Генасамблеї ООН про репарації для України, можуть долучитися до нього.
Також Ірина Мудра розповіла, що в ЄС була створена робоча група для розгляду можливості використання заморожених російських активів для відбудови України.
«Першим нагальним питанням є сформувати розуміння, де такі активи зосереджені, в яких юрисдикціях і в яких сумах. Адже все, чим ми оперуємо на сьогоднішній день, — це відкриті дані з самого Центробанку росії, які були опубліковані на початку 2022 року. Якщо ми говоримо про суверенні активи, а це близько 300 млрд доларів, — то це дані, опубліковані ними ж. Тому ЄС та іншим країнам необхідно розуміти, скільки саме цих активів є в їхніх юрисдикціях», — зазначила заступниця Міністра юстиції України.
Наступним етапом для робочої групи стане відпрацювання правових підстав для отримання доступу до цих активів та їх конфіскації.
Раніше Зеленський заявив, що перемога для України – це не лише звільнення від російських окупантів усіх своїх територій, а й притягнення до справедливої відповідальності всіх винних у агресії проти нашої держави.
За даними Мінфіну, на другий рік війни щоденні збитки від війни Росії в Україні зменшилися втричі — з $1,1 млрд на день до $370 млн. Зараз масштабне відновлення країни оцінюється в $411 млрд, проте ця сума продовжує зростати, оскільки війна триває