UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мін’юст: наполеонівські плани і неоднозначні ініціативи

Міністр юстиції Микола Оніщук позитивно оцінює стан справ у Міністерстві юстиції. Про це він сказав на брифінгу для журналістів перед гарячою телефонною лінією Кабінету міністрів...

Автор: Оксана Мариненко

Міністр юстиції Микола Оніщук позитивно оцінює стан справ у Міністерстві юстиції. Про це він сказав на брифінгу для журналістів перед гарячою телефонною лінією Кабінету міністрів. Відповідаючи на запитання, чи в доброму стані Олександр Лавринович передав справи в Мін’юсті, міністр сказав: «Передав у непоганому стані... Ми провели попередній аналіз діяльності кожного обласного управління. Є достатній фаховий потенціал для виконання завдань. У мене позитивне враження». Міністр також заявив, що не має наміру здійснювати «кадрову революцію». Троє його заступників — Інна Ємельянова, Леонід Єфименко і Валерія Лутковська, які обіймали ці посади в попередніх складах уряду, продовжать працювати в міністерстві в тому самому статусі. Микола Оніщук уточнив, що кадрові рішення були ухвалені щодо тих заступників міністрів, які були призначені за квотним принципом поперед­ньої парламентської коаліції.

Міністр юстиції Микола Оніщук готовий тісно співпрацювати з міністром юстиції так званого опозиційного кабінету міністрів. «З усіма колегами в мене добрі стосунки, і я не бачу ніяких перешкод для того, щоб керівник Мін’юсту опозиційного уряду залучався до співпраці. Ніякого дискомфорту я не відчуваю у зв’язку із цим і не прогнозую», —зазначив Микола Оніщук. Він також не проти участі представників Мін’юсту опозиційного Кабміну в нарадах і вважає, що не повинно бути проблем у плані взаємодії.

Мін’юст разом із секретаріатом президента України і Національною комісією зі зміцнення демократії і верховенства права ініціюватимуть низку законодавчих змін щодо організації системи судоустрою в Україні. Про це повідомив Микола Оніщук під час робочої наради з керівниками підрозділів міністерства і начальниками територіальних органів юстиції. Реформування судоустрою матиме дві важливі складові. Зокрема, планується змінити основи доступу до суддівської професії і створити реальні конкурсні умови для призначення на посаду судді.

М.Оніщук висловив переконання, що уряд має взяти під контроль систему підготовки судів в Україні, а також призначення суддів на адміністративні посади. Він підкреслив, що такі основи організації судочинства цілком відповідають європейській практиці. У цьому контексті планується також порушити питання про підпорядкування Державної судової адміністрації Міністерству юстиції України.

Другою складовою реформування вітчизняного судоустрою, на думку М.Оніщука, мають стати зміни в системі відповідальності суддів, зокрема за винесення явно неправомірних рішень. Наприклад, намічається запровадження посад дисциплінарних інспекторів, завдяки чому мають бути відділені функції обвинувачення від функції ухвалення рішення щодо відповідальності судді. При цьому роль Міністерства юстиції в розробці відповідних законодавчих актів буде провідною.

У цьому ж контексті міністр юстиції повідомив, що на сьогодні вже готовий законопроект про внесення змін до Закону України «Про судоустрій», що передбачає зміни кваліфікаційних вимог до членів Вищої ради юстиції (незалежного органу, відповідального за формування суддівського корпусу, а також за ухвалення рішень щодо дисциплінарної відповідальності судів). За його словами, ідеться взагалі про деполітизацію і підвищення ефективності роботи цього органу. Так, пропонується заборонити народним депутатам України бути членами Вищої ради юстиції, підняти віковий ценз для членів ради до 40 років, а також скоротити строк перебування на посаді члена ВРЮ до трьох років.

Мін’юст планує завершити реформу кримінальної юстиції. Насамперед передбачається завершити розробку нового Кримінально-процесуального кодексу і внести зміни в організацію діяльності служби виконання покарань. Крім того, Мін’юст має відіграти координуючу роль у боротьбі з корупцією, підкреслив глава відомства.

«Це має здійснюватися окрім забезпечення традиційних напрямів, приміром, таких як державна виконавча служба і нотаріат», — сказав Микола Оніщук.

Міністерство юстиції передбачає передати право на ведення спадкових справ у приватні нотаріати і таким чином скоротити черги в державних нотаріальних конторах. На думку М.Оніщука, «наявний досвід, рівень організації дозволяє сьогодні приватним нотаріусам вирішувати ці питання».

Він сказав, що також має намір ініціювати створення нотаріальних контор муніципальної форми власності, які мають гарантувати право малозабезпечених громадян на отримання нотаріальних послуг.

У наступному році намічено створити приватну службу судових виконавців. Про це міністр юстиції заявив на брифінгу в клубі Кабінету міністрів, зазначаючи, що «пріоритетом Міністерства юстиції в організаційній роботі, пов’язаній з державною службою виконання рішення судів, планується паралельно створити приватну діяльність».

Міністр юстиції мотивував це необхідністю створити можливості для фізичної або юридичної особи самостійно обирати форму і спосіб забезпечення стягнення за рішенням суду.

Микола Оніщук уточнив, що при створенні приватної служби судових виконавців Україна спиратиметься на досвід Угорщини. При цьому керівник відомства підкреслив, що сфера діяльності приватної служби виконання судових рішень стосуватиметься виключно господарських і комерційних судових справ.

У перші місяці 2008 року, зазначив високопосадовець, Мін’юст подасть на розгляд у Кабінет міністрів законопроект про внесення змін до закону про державну виконавчу службу.

Пан Оніщук також висловив думку, що парламент і уряд мають провести консультації щодо можливості скасувати мораторій на продаж землі. «Відповідно до Земельного кодексу скасування мораторію може відбутися при виконанні ряду умов. Парламент і уряд повинні визначити, чи склалися умови для розвитку ринку землі», — сказав він. Міністр вважає, що Кабміну і Верховній Раді необхідно провести консультації для вироблення єдиної позиції з приводу можливого скасування мораторію на продаж землі, і підкреслив, що його відомство готове на основі узгодженої позиції взяти активну участь у розробці необхідних законодавчих актів.

Від редакції. Найбільше занепокоєння з безлічі планів, озвучених міністром юстиції, викликають такі: призначення суддів на адміністративні посади як прерогатива виконавчої гілки влади. Передача права вести спадкові справи приватним нотаріатам з метою «скоротити черги в державних нотаріальних конторах» також не дуже тішить. Адже при вирішенні таких питань потрібно враховувати не лише корисний і, безперечно, повчальний «європейський досвід», а й наші реалії, у цьому конкретному випадку — факт існування в нас армії «чорних нотаріусів» і міцніючий правовий нігілізм суспільства в цілому. Вінцем ініціатив, звичайно, можна вважати приватну виконавчу службу. Коли рішення, винесені «іменем України», виконуватимуть чиїсь охоронці. До речі, в нас ситуація не лише з виконавчою службою, а й з міліцією та прокуратурою не надто невтішна. Може, і їх приватизувати? Точніше, узаконити фактичний статус?

До речі

Президент України Віктор Ющенко, представляючи нового міністра юстиції, назвав п’ять завдань, які мають стати пріоритетними в роботі Мін’юсту України. Усі ці питання, підкреслив президент, треба винести на порядок денний уже із січня 2008 року. Серед цих пріоритетів В.Ющенко назвав боротьбу з корупцією, зазначаючи, що він відводить головне інтелектуальне місце в боротьбі з цим явищем Мін’юсту — від реформування правоохоронних органів до розробки антикорупційного законодавства. Ще один пріоритет — реформування системи виконання покарань. Президент закликав радикально змінити політику держави в цьому питанні, особливо підкресливши, що заклади виконання покарань мають виконувати вироки судів щодо позбавлення волі, а не позбавляти людей гідності.

Важливим напрямом роботи міністерства президент вважає захист прав людини, оскільки вітчизняна правоохоронна система іноді несе пряму загрозу правам людини. «Авангардну роль» у захисті прав людини, вважає президент, має грати Мін’юст. Як і в ще одному з пріоритетних напрямів — реформуванні судової системи. Президент висловив переконання, що зі стін Мін’юсту мають вийти і нова модель судової системи України, і пропозиції щодо шляхів беззастережного виконання рішень, що їх виносять суди.

Глава держави також наголосив на особливій ролі Мін’юсту в адаптації національного законодавства до європейського. Президент висловив переконання, що вже в найближчі тижні Україна стане членом Світової організації торгівлі, після чого наша держава почне переговори про створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом.

Крім того, глава держави закликав працівників системи юстиції дивитися на кадрові зміни як на закономірний процес і не сприймати їх трагічно або болісно. На думку президента, Микола Оніщук буде тією «свіжою кров’ю», яка на сьогодні потрібна системі юстиції.