UA / RU
Підтримати ZN.ua

КОЖЕН АВТОР МАЄ ПРАВО…

За період з 2000 по 2002 р. Міністерством внутрішніх справ у сфері інтелектуальної власності виявлено 13103 правопорушення...

За період з 2000 по 2002 р. Міністерством внутрішніх справ у сфері інтелектуальної власності виявлено 13103 правопорушення. Порушено 916 кримінальних справ, вилучено контрафактної продукції на загальну суму 21,2 млн. гривень. Державною митною службою при переміщенні через митний кордон України за той самий період вилучено 102,5 тисячі дисків для лазерних систем зчитування. У рамках спільної програми органами Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної митної служби за цей час проведені спеціальні операції «Компакт-диск», «Кордон», «Канал», «Кільце», «Состав», «Лазерний диск», «Інтелект». Антимонопольний комітет торік поклав край 32 порушенням у вигляді недобросовісної конкуренції, 13 з яких полягають у неправомірному використанні ділової репутації. Така статистика була оприлюднена на «круглому столі», присвяченому правовому врегулюванню відносин у сфері інтелектуальної власності, що був організований спільними зусиллями парламентської фракції Партій промисловців і підприємців України і «Трудової України», а також Держдепартаментом інтелектуальної власності.

На думку глави парламентської фракції Ігоря Шарова, це свідчить про те, що в Україні достатньо можливостей для захисту прав інтелектуальної власності в адміністративному порядку, проте особливо важливим є захист у суді. Учасники «круглого столу» наголосили на істотному зростанні кількості справ, пов’язаних із суперечками щодо авторських прав, яке відбулося останнім часом. Так, 2002 року в судовому провадженні перебувало 193 справи, що набагато більше, ніж позаминулого року. І хоча Вищий господарський суд створив спеціалізовані колегії судів у складі господарських судів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, а також апеляційних господарських судів, лише у цих колегіях розглянути все зростаючу кількість справ буде важко. Тому, з погляду керівника Держдепартаменту інтелектуальної власності Миколи Паладія, було б доцільно підтримати пропозицію Вищого господарського суду створити спеціалізовані судові палати. Виходячи з досвіду функціонування судових систем у цій сфері в Росії, Великобританії, Німеччині, США та інших країнах, такі палати можна розглядати як ще одну сходинку на шляху вдосконалення механізму захисту прав інтелектуальної власності і відновлення порушених прав у судовому порядку. А також як черговий етап у просуванні до створення спеціалізованого патентного суду України.

«Здійснення якісного судочинства у справах щодо прав інтелектуальної власності висуває на одне з пріоритетних місць проблему кваліфікованого експертного забезпечення цих процесів», — заявив журналістам Ігор Шаров, який віднедавна займає посаду віце-президента Всеукраїнської асоціації інтелектуальної власності. З одного боку, за забезпечення організації державної політики в сфері інтелектуальної власності відповідає Міністерство освіти і науки України. З іншого — нормативно-правові обмеження не дадуть змоги Міносвіти безпосередньо брати участь у заходах з організації експертного забезпечення правосуддя в цій сфері, оскільки обов’язок щодо їхнього здійснення, відповідно до президентського указу, покладено на Міністерство юстиції. Тому, на думку організаторів «круглого столу», для координації й об’єднання зусиль органів виконавчої влади у цій сфері при Мін’юсті необхідно створити науково-дослідний центр судових експертиз із питань інтелектуальної власності.