Створюється враження, що чиновники певного штибу, які мають доступ до розподілу земель державної та комунальної власності, немов вирішили позмагатися між собою: хто більше попросить і більший отримає за неї хабар?
У номінації «отримання хабара в особливо великому розмірі» (ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України) знову відзначилися чиновники Київщини, посадові обов’язки яких передбачають і вирішення «земельних» питань. За інформацією Центру громадських зв’язків ГУ УМВС у Київській області, правоохоронці отримали оперативні дані про те, що в Баришівському районі вимагають хабарі. Зокрема, до міліції звернувся заявник, який стверджує, що в нього вимагають велику суму за сприяння в наданні земельної ділянки. Заяву зареєстровано, і співробітники міліції разом із представниками обласної прокуратури почали відпрацьовувати наявні оперативні матеріали.
Час «Ч» настав, коли хабародавець, пообіцявши 500 тис. грн., які просили за сприяння у вирішенні земельного питання, буквально вже за кілька годин міг отримати на руки свіжоспечені документи на право володіння трьома гектарами землі в Баришівському районі. Завидна оперативність, чи не так? Настільки «ударно» попрацювавши, фігуранти цієї справи (керівник Баришівської райдержадміністрації, голова сільради одного із сіл і землевпорядник) розраховували отримати обіцяні 500 тис. грн. Відповідно до оперативної інформації, представникові президентської вертикалі в районі виділили із загальної суми не так уже й багато — 182 тис. грн., навіть менше, ніж голові сільради (191 тис. грн.).
У результаті спільної спецоперації Управління державної служби боротьби з економічними злочинами в Київській області та обласній прокуратурі всіх трьох підозрюваних в отриманні хабара було затримано.
Як повідомили співробітники правоохоронних органів, при затриманні глава райдержадміністрації бурхливо протестував, стверджуючи, що виявлена при ньому сума грошей належить йому особисто. І вгамувався лише тоді, коли довідався, що купюри були позначені спеціальним розчином, сліди від якого залишилися в усіх дійових осіб на пальцях.
Підозрюваних в отриманні хабара заарештовано. Прокуратура Київської області порушила кримінальну справу. Ведуться пошукові роботи зі встановлення інших фактів зловживань з боку затриманих.
Водночас з’явився ще один претендент на приз у номінації «хабар року». В одному із сіл того ж таки Баришівського району співробітники ГУБОЗ МВС України та Генеральної прокуратури перешкодили голові сільради розжитися грішми. Хабар за надання дев’яти гектарів землі був чималий — 3 млн. 900 тис. грн. Правоохоронці кажуть, що це поки що найбільший хабар, зареєстрований нинішнього року.
Під час обшуку в будинку сільради оперативники спецпідрозділу виявили речові докази незаконного отримання грошей — чернетки із записами про оборудки з землею. Слідчі Генеральної прокуратури порушили кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України, що карається позбавленням волі строком від 8 до 12 років із конфіскацією майна.
Звичайно, порівняно з гучною історією в Броварському районі Київської області, коли йшлося про 42 млн. доларів за відведення двох земельних ділянок (про це «ДТ» писало в №3 від 31 січня 2009 року), цифри, які фігурують у випадках, що сталися у Баришівському районі, — дрібниця.
Але навіть якщо залишити «за кадром» оперативні дані про отримання хабара в 100 тис. грн. головою однієї з райдержадміністрацій Одеської області чи інформацію про те, що правоохоронці під час перевірки використання бюджетних коштів на Харківщині виявили їх «нецільове використання» (а йдеться про величезну суму), то картина все одно виходить похмура.
Реальні масштаби зловживань, за бажання, визначити зовсім нескладно. Досить з’ясувати, скільки землі в околицях столиці та інших міст було безплатно вилучено за останні роки земельного буму для створення псевдофермерських господарств та псевдосадових товариств. Сумарну кількість цих земельних гектарів слід помножити на їхню реальну ринкову вартість. У результаті вийде астрономічна сума — саме вона й відображає ціну питання. Втім, у процесі таких підрахунків стане зрозуміло й те, яку мізерну частину земельних махінаторів реально вдасться схопити за руку...
Затримання кількох хабарників і взяття їх під варту може породити ілюзію, що боротьба з ними ведеться ледь не на всіх фронтах. Та в це вже мало віриться, а надто коли дізнаєшся про те, що нишком робиться в чиновницьких кулуарах. Громадськості, яка постійно виступає за те, щоб чиновники офіційно декларували не тільки свої доходи, а й витрати (але поки що так реально і не домоглася цього), залишається тільки гадати, кого наступного висмикнуть з «колоди» хабарників.