UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коаліція справедливості: чи доведе Україна воєнних злочинців до лави підсудних у міжнародних судах?

Невідворотність правосуддя для керівників РФ і Білорусі наближається

Автор: Гюндуз Мамедов

28 лютого Міжнародний кримінальний суд (МКС) розпочав новий етап розслідування ситуації в Україні. Команда Офісу прокурора МКС уже виїхала в Україну для документування та збору доказів міжнародних злочинів на нашій території. Тож чи чекати нам на швидке покарання винних в агресії та тяжких злочинах? Та як кожен із нас може прискорити цей процес?

Агресія Росії проти України триває дев’ятий рік. У 2014–2015 роках відповідними заявами Верховна Рада України визнала юрисдикцію МКС на території нашої держави у справах Майдану, Криму та Донбасу. Однак попереднє вивчення ситуації в цих справах тривало аж до 2020 року. Нинішнє ж загострення збройного конфлікту вивело справу на зовсім нові темпи. 39 країн звернулися до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду щодо ситуації в Україні. Це наймасовіше звернення в історії МКС, яке сприяло тому, щоб розпочати саме розслідування. І тут уже до допомоги варто підключатися кожному українцю, хто став безпосереднім свідком чи жертвою тяжких злочинів з боку російських збройних сил.

Зараз ми об’єднали зусилля провідних правозахисних організацій (ZMINA, Центр прав людини, УГСПЛ, Truth Hounds, Ukrainian Legal Advisory Group, Регіональний центр прав людини, КримSOS, Медійна ініціатива за права людини) та експертів для того, щоб забезпечити вичерпне та якісне документування для Міжнародного кримінального суду і Європейського суду з прав людини серйозних порушень міжнародного гуманітарного права та грубих порушень прав людини. Щодня до нас долучаються десятки волонтерів, юристів, документаторів.

Ми виконуємо роз’яснювальну та освітню роботу для належної фіксації злочинів. Також регулярно проводяться навчання волонтерів, що допомагають правильно задокументувати кожен воєнний злочин і порушення прав людини, аби вони були доведені в МКС та використані в подальшому в захисті жертв в ЄСПЛ, в роботі українських правоохоронних органів.

Належний досвід ми маємо ще з 2016 року, коли в Прокуратурі АР Крим почали створювати методику розслідування тяжких злочинів (тоді ще й без доступу на територію їхнього вчинення). З 2016 року є досвід співпраці з Офісом прокурора МКС, куди Прокуратура АР Крим регулярно, спільно з правозахисниками, передавала докази злочинів. З 2019 року ця робота та досвід поширилися на всі тимчасово окуповані території України завдяки створенню так званого Департаменту «війни» в структурі Офісу генерального прокурора. Ми започаткували систематизацію таких справ, їхню належну кваліфікацію та розслідування їх за єдиними стандартами — саме як воєнних злочинів і злочинів проти людяності.

Facebook/Генштаб ЗСУ

Перспективи справи в МКС є більш ніж високими. А ретельне та якісне документування доказів ще більше підвищує шанси на справедливий вердикт для воєнних злочинців. Варто наголосити, що група слідчих Офісу прокурора МКС виїхала в Україну вже через тиждень після початку війни. Це безпрецедентно швидко. Отже, росіянам не вдасться приховати докази воєнних злочинів та у майбутньому не вийде уникнути відповідальності.

Потрібно розуміти, що пропагандистська машина Путіна фактично сама створює та поширює докази проти Путіна та решти політичного і військового керівництва Росії. Зокрема, російська пропаганда має ознаки закликів до геноциду. Інтерв’ю самого Путіна також слугуватимуть доказами щодо обвинувачень у злочині агресії, адже наказ про початок «спеціальної операції» був озвучений публічно. Тобто Путін сам визнав порушення пункту 3 статті 2 Статуту ООН, в якому йдеться про повагу до суверенітету держав і зобов’язання вирішувати всі суперечки мирним шляхом. Слідчими будуть здійснені експертизи інформації, що була оприлюднена в медіа. Доказами тяжких злочинів, а саме геноциду, є й офіційні мотиви агресії Росії, зокрема так звана денацифікація України.

Слід бути готовими до того, що судовий процес над керівництвом Росії та Білорусі не буде аж надто швидким. Проте він того вартий. Адже правосуддя є важливим, і саме воно може запобігти повторенню таких злочинів у майбутньому. І правосуддя обіцяє російським, білоруським керівникам та їхнім поплічникам пожиттєве ув’язнення.