UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Гіпертонічний криз» влади?

Громадський рух «Стоп цензурі!» заявляє про різке зростання тиску й насильства над журналістами в Україні, повідомляє УНІАН...

Автор: Оксана Мариненко

Громадський рух «Стоп цензурі!» заявляє про різке зростання тиску й насильства над журналістами в Україні, повідомляє УНІАН. Цю заяву українських журналістів підтримали й «Репортери без кордонів». Організації вимагають покласти край свавіллю силових структур і ефективно розслідувати злочини проти представників ЗМІ. Автори документа зазначають: у них викликають глибоку стурбованість випадки, що сталися з колегами і свідчать про «загальну атмосферу залякування і погроз», в якій змушені працювати українські журналісти.

Зокрема, на підтвердження цього в заяві наводяться такі факти: 30 липня — виклик в СБУ блогера і письменника Олега Шинкаренка «щодо розміщення на інтернет-сайті повідомлення про погрози на адресу державного діяча України»; першого жовтня в Миколаєві було побито громадського діяча і видавця часопису «Горожанин» Юрія Юріна; четвертого жовтня депутат Житомирської районної ради від БЮТ застосував силу проти регіонального кореспондента газет «День» і «Замок володарів» Дмитра Синченка; 28 жовтня генеральний продюсер телеканалу ZIK і ведучий програми журналістських розслідувань «Хто тут живе?» Дмитро Добродомов подав заяву в управління СБУ у Львівській області та обласну прокуратуру з фактами погроз на свою адресу й вимог припинити вихід програми журналістських розслідувань; 28 жовтня депутат від Партії регіонів Михайло Чечетов пригрозив закрити ток-шоу «Київський форум», що виходить на КДРТРК; першого листопада у Феодосії під час відеозйомки підвезення людей на виборчі дільниці представники Партії регіонів напали на кореспондентів Чорноморської телерадіокомпанії і силою забрали відеокасету, на якій було зафіксоване це порушення, тощо.

«Нагадаємо, що раніше мали місце також факти побиття журналіста «Нового каналу» Сергія Кутаркова працівниками міліції, а також журналіста каналу СТБ Сергія Андрушка працівниками УДО. За цей час винних у злочинах проти журналістів не було покарано, а суспільство не отримало результатів розслідування та службових перевірок по цих резонансних справах. Також хочемо нагадати, що охоронці порядку досі не розслідували справи зникнення головного редактора газети «Новий стиль» Василя Климентьєва», — підкреслюється в заяві «Стоп цензурі!».

Автори документа переконані, що голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський не виконав доручення президента провести розслідування про переслідування журналістів і за фактами тиску на них.

«Отже, — зазначається в заяві, — ми змушені констатувати, що журналісти в Україні піддаються фізичному та психічному насильству в процесі виконання своїх професійних обов’язків».

Рух «Стоп цензурі!» вимагає, щоб працівники правоохоронних органів не застосовували сили до журналістів і громадян, а перевірку документів громадян здійснювали виключно в разі, якщо є підозра у вчиненні ними правопорушення та згідно із законами України. Прокуратура повинна ефективно, а не декларативно, вважають активісти, розслідувати випадки перешкоджання журналістській діяльності та посилити нагляд за дотриманням прав громадян працівниками міліції. Від влади загалом вимагається дати оцінку проявам свавілля з боку представників силових органів і забезпечити нормальні умови для роботи журналістів.

Громадський рух «Стоп цензурі!» створено 21 травня 2010 року. Це неформальне об’єднання журналістів, що виникло у відповідь на утиски свободи слова в Україні з ініціативи українських журналістів і медійних громадських організацій. Він спрямований на відстоювання свободи слова, запобігання встановленню цензури в Україні, на те, щоб унеможливити перешкоджання професійній діяльності журналістів і порушення професійних стандартів при висвітленні суспільно-політичних питань.

Громадський рух «Стоп цензурі!» не підтримує жодної з політичних сил.

Створена 1985 року всесвітня організація захисту свободи слова «Репортери без кордонів» — незалежна структура, представлена в понад ста двадцяти країнах світу. Вона виступає на захист журналістів і свободи слова в усьому світі, бореться проти цензури.