UA / RU
Підтримати ZN.ua

До уваги боржників

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадж...

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)». Відповідно до цього акта, проект якого був розроблений Міністерством юстиції, Закон «Про виконавче провадження» викладено в новій редакції.

Віднині змінюється роль боржника у виконавчому провадженні, повідомляє офіційний сайт Міністерства юстиції. Попередня редакція Закону надавала боржникові законні можливості для ухилення від виконання судових рішень. Фактично кожну процесуальну дію державний виконавець повинен був узгоджувати з боржником. Нова ж редакція забезпечує виключно судову процедуру. Адже тільки суд, який виносив рішення, може фактично й далі вирішувати можливість або неможливість його виконання.

Також в ухваленій редакції закону передбачено новий механізм реалізації та оцінки заарештованого державним виконавцем майна. Зокрема виключно на публічних торгах (аукціонах) реалізовуватиметься лише нерухоме майно, транспортні засоби, повітряні, морські та річкові судна. В інших випадках реалізація майна допускається на комісійних засадах.

Крім того, законодавство України не передбачало відповідальності фізичних осіб за невиконання рішення суду, що дозволяло останнім свідомо не виконувати ці рішення. Відтепер новою редакцією закону встановлено адміністративну відповідальність фізичної особи за невиконання рішення суду.

Закон надає державному виконавцю можливість швидко отримувати інформацію про боржника та оперативно звертати на нього стягнення.

Крім того, запроваджено заходи, які покликані змінити ставлення до державного виконавця як до представника влади. Зокрема це встановлення відповідальності за чинення державному виконавцю перешкод, загрозу його життю, здоров’ю, майну під час виконання ним своїх службових обов’язків; а також підвищення його соціальної захищеності.

Вирішено проблему неузгодженості норм Закону України «Про виконавче провадження» з нормами інших законодавчих актів у частині організації примусового виконання рішень. Це стосується і процесуальних кодексів у частині організації виконання окремих категорій рішень, процедури винесення цих рішень та звернення їх до виконання. Ухваленим законом внесено зміни до Цивільного процесуального, Господарського процесуального, Кримінального, Кримінально-процесуального кодексів, Кодексу адміністративного судочинства України та законів «Про державну виконавчу службу», «Про банки і банківську діяльність», «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».