UA / RU
Підтримати ZN.ua

ДО ПИТАННЯ ПРО СТРАТУ

Литва остаточно відмовляється від застосування страти за будь-яких обставин. Уряд Литви в середу ...

Литва остаточно відмовляється від застосування страти за будь-яких обставин. Уряд Литви в середу вирішив звернутися до президента країни з проханням внести у сейм на ратифікацію тринадцятий протокол Європейської конвенції із захисту прав і основних свобод людини про незастосування страти за всіх обставин, повідомили «Інтерфаксу» у прес-службі кабінету.

Цей протокол Литва, як і ще 35 країн світу, підписала на сесії Комітету міністрів Ради Європи, що відбулася в травні у Вільнюсі. Цим документом Литва зобов’язалася не застосовувати страту за всіх обставин, навіть в умовах війни.

Кілька років тому Литва ратифікувала шостий протокол Європейської конвенції про скасування страти, підписаний більшістю країн—членів Ради Європи, але цей протокол допускає застосування покарань смертю, якщо злочин скоєно під час війни або в умовах військової загрози.

Цю виняткову міру покарання у світі застосовують більше 100 країн, зокрема США, Японія та Великобританія.

* * *

В американському штаті Техас страчено 38-річного чоловіка, визнаного місцевим судом винним у згвалтуванні й убивстві 15-річної дівчини. Цей злочин було скоєно 1990 року. Страта шляхом уведення смертельної ін’єкції мала відбутися ще в червні, однак через відвід судді, який, на думку адвокатів, образив підсудного, процедуру була призупинено, повідомило агентство «Інтерфакс-Америка».

Це виконання смертного вироку стало 22-м, здійсненим у Техасі за поточний рік. З 1982 року, коли тут відновили найвищу міру покарання, страчено вже 278 засуджених.

* * *

Як відомо, з 1 вересня 2001 року набув чинності новий Кримінальний кодекс, прийнятий Верховної Радою 5 квітня того ж року. У кодексі страту замінено довічним ув’язненням. 3 травня 2002 року Україна приєдналася до протоколу 13 Європейської конвенції про права людини, що передбачає повне скасування страти за будь-яких обставин — у мирний і воєнний часи.