UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чиновників ловлять, але схеми залишаються

З високими парканами дорогих палаців давно вже ніхто не сіє і не жне, а якщо й чутно звідти поросячий вереск, то до безневинних тварин він не має стосунку. Проте чиновники вперто оформляють документи на нові й нові так звані особисті фермерські господарства…

Автор: Надія Гоцуєнко

Комусь іще незрозуміло, що створення так званих особистих селянських господарств на околиці столиці - це розбазарювання землі, а не нарощування сільгосппродукції?

Аналіз ситуації, яка склалася навколо пристоличних земель з найвищими на них цінами, б'є в точку - найменше харчових продуктів дають найпрестижніші території. Ну не хочуть чомусь плодоносити закатані в асфальт і пильно охоронювані фактурними охоронцями землі з "родимими плямами" пещеної травички - і крапка. Мусимо визнати очевидне - за високими парканами дорогих палаців давно вже ніхто не сіє і не жне, а якщо й чутно звідти поросячий вереск, то до безневинних тварин він не має стосунку. Проте чиновники вперто оформляють документи на нові й нові так звані особисті фермерські господарства… Що це, як не розбазарювання землі? За це і ловлять, і ув'язнюють, а схеми, відшліфовані чинушами, залишаються. Чи не тому, що вони потрібні не тільки тим, хто безпосередньо в них задіяний? Настав час проаналізувати й умови, створені для такої ситуації, - від самого законодавства до трактування законів.

- Співробітникам нашої служби по боротьбі з економічними злочинами традиційно доводиться розкривати махінації чиновників із землею. Ті, намагаючись знайти "ласі" шматки й замести сліди, демонструють неабияку фантазію. У хід іде лісовий фонд, землі якого на папері перетворюються на пасовища та косовиці. А оскільки Київщина багата на водний фонд, не гребують і ним, активно "роздаючи" площі річок і водойм. Обдаровують стражденних і островами (не безоплатно, звісно).

Торік замахнулися навіть на землю міжнародного аеропорту, - розповідає заступник начальника відділу по боротьбі зі злочинами у сфері земельних відносин і на фондовому ринку УДСБЕЗ ГУМВС у Київській області Руслан Петренко.

Вражає, як покликані контролювати виконання законодавства примудряються використовувати своє службове становище. Минулої осені співробітники УДСБЕЗ ГУМВС у Київській області при одержанні хабара затримали двох головних фахівців відділу оперативного контролю за виконанням вимог земельного законодавства Управління інспекційної діяльності Держінспекції сільського господарства в м. Києві. Парочка вимагала і одержала хабар від представника ДП "Укрспецбудмонтаж-Київ" за непритягнення останнього до адміністративної відповідальності за порушення вимог земельного законодавства, виявлені під час перевірки підприємства. Службовці, поставлені для контролю, так захопилися, що самі порушили закон.

Якщо землі Київщини називають золотими, то землі Обухівського району - справжня копальня. І чиновницькі "старателі" гав не ловлять - лік іде на мільйони.

Торік, за матеріалами співробітників УДСБЕЗ ГУМВС України в Київській області, облпрокуратура порушила кримінальну справу проти посадових осіб Обухівського райвідділу земельних ресурсів за фактом здійснення ними службового підроблення та зловживання службовим становищем при відведенні двом громадянам земельних ділянок загальною площею 1,8150 га для ведення особистого господарства в межах Старобезрадичівської сільради. (Цікаво, хтось іще вірить у те, що в такому престижному місці вирощуватимуть огірки з помідорами або доїтимуть корів?) Імовірно, візитери дуже переконливо запевняли чиновників у своїх намірах, адже ті з метою спрощення процедури "намалювали" інформацію, що бажані земельні ділянки - це косовиці. Насправді ж ті належали до земель лісогосподарського призначення і були в користуванні ДП "Київське лісове господарство". Але чиновники без проведення вилучення та зміни цільового призначення погодили сумнівний проект. Збитки - 1 466 520 грн.

У цей самий час було порушено кримінальну справу за фактом підроблення та зловживання службовим становищем службовцями Обухівського райвідділу земельних ресурсів при відведенні п'яти громадянам земельних ділянок загальною площею 5,1728 га для ведення горезвісного особистого господарства в межах тієї ж таки Старобезрадичівської сільради. Втім, спритні чиновники цього разу виявили фантазію: вносячи в довідку інформацію про те, що ці землі - пасовища, достеменно знали, що ті належать до земель лісогосподарського призначення. Їх експертна грошова оцінка становила 3 716 800 грн. Слідство триває.

Трохи пізніше, за матеріалами співробітників УДСБЕЗ ГУМВС України в Київській області, облпрокуратура порушила кримінальну справу за фактом службового підроблення та зловживання службовим становищем співробітниками Обухівського райвідділу земельних ресурсів при відведенні 12 громадянам земельних ділянок загальною площею 11,4905 га (що вдієш - апетити ростуть), традиційно - для ведення особистого селянського господарства в межах популярної Старобезрадичівської сільради. Остання, судячи зі зростання кількості бажаючих вести особисті господарства, має перевиконати плани з вирощування сільгосппродукції. Уподобані земельні ділянки традиційно нарекли косовицями, хоча ті й належали до лісового господарства. Експертна оцінка вибулих з держвласності земель становила 9 284 323 грн. - тут на дрібниці не розмінюються.

Водний фонд у багатій на річки Київської області - теж об'єкт чиновницьких зловживань. Торік Дніпровська екологічна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом підроблення посадовими особами управління Держкомзему в Бориспільському районі, які, намірившись передати в приватну власність земельну ділянку, розташовану на території водного фонду Канівського водосховища, погодили й затвердили проект землевпорядження про відведення у власність зацікавленій особі земельної ділянки на території Вишеньківської сільради. У результаті із земель водного фонду безпідставно вилучено 2,8972 га землі.

Приклад цей - не поодинокий. Минулого року Дніпровській екологічної прокуратурі доводилося неодноразово порушувати подібні справи, мінялися лише розміри ділянок і суми завданих державі збитків. Не гребують чиновники й островами, особливо якщо ті розташовані не десь у глибинці, а в тому ж таки "смачному" Обухівському районі.

Торік до суду передано кримінальну справу, порушену Генпрокуратурою за матеріалами співробітників УДСБЕЗ Київської області проти співробітника райвідділу земельних ресурсів, який підписав… 64 держакти (однак з розмахом) на право приватної власності на землю, видані під будівництво та обслуговування індивідуального житлового будинку на землях острова Безіменний (поблизу престижного Козина). Підраховано матеріальні збитки - 11,345 млн. грн., накладено арешт на майно в розмірі 15,271 млн. грн. Захланні чиновники зазіхають і на землі сільгосппризначення.

За матеріалами співробітників УДСБЕЗ ГУМВС України в Київській області, прокуратура Васильківського району порушила кримінальну справу проти посадових осіб райуправління земельних ресурсів, які підписали, зареєстрували та видали сільгосппідприємству "Погреби" держакти на право власності на земельні ділянки із цільовим призначенням - для обслуговування викуплених будівель і споруд. У результаті з комунальної власності протиправно вибуло 27,4359 га земель сільгосппризначення (нічого собі розміри - як для "обслуговування"), експертна оцінка яких становила 14 434 450 грн. Матеріальні збитки від такої операції - 10,828 млн. грн.

Ненаситні збирачі земель у тандемі зі зговірливими чиновниками не проти відтяти землю навіть у… міжнародного аеропорту. Співробітники УДСБЕЗ ГУМВС України в Київській області викрили протиправну діяльність тепер уже колишнього начальника Бориспільського райвідділу земельних ресурсів Київської області при відчуженні з держвласності земельної ділянки, яка використовувалася держпідприємством "Міжнародний аеропорт "Бориспіль". Встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки Бориспільською міськрадою з держвласності у власність якогось "Авіаспецмонтажу" було відчужено ділянку площею 0,19050 га, що підтверджено держактом на право власності. Межі та конфігурація ділянки, відчужуваної у власність "Авіаспецмонтажу", визначалися згаданим начальником Бориспільського райвідділу земельних ресурсів. Заковика в тому, що на момент відчуження частина ділянки використовувалася ДП "МА "Бориспіль". Чиновник не міг не знати, що відповідно до Земельного кодексу України надання в користування земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, проводиться після вилучення (викупу). М'яко кажучи, тодішній начальник райвідділу земельних ресурсів вчинив усупереч інтересам служби.