Так званий «кадровий голод» - хронічна нестача фахівців – у судах України триватиме щонайменше до 2027 року. І це за умови, що Вища кваліфікаційна комісія суддів проведе всі заплановані конкурси та заповнить більшість намірених вакансій, пише у матеріалі «Судова влада. Що гальмує реформу місцевих та апеляційних судів?» експертка з судової реформи Лабораторії законодавчих ініціатив Каріна Асланян.
Так, на початку липня вперше з початку повномасштабного вторгнення 248 нових суддів склали присягу українському народові «незалежно, справедливо та кваліфіковано здійснювати правосуддя від імені України». За день до цього президент Зеленський призначив 214 суддів до місцевих судів та одного суддю Верховного суду, а ще 114 суддів були призначені у травні та очікували присяги майже два місяці.
Водночас заступник голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Руслан Сидорович під час присяги зазначив, що «248 суддів — це 5% суддівського корпусу України».
Загалом на кінець червня в місцевих судах бракувало 29% суддів у судах першої інстанції та 52% — другої. В апеляційних загальних судах ситуація є ще складнішою – вакантними є 62% посад.
Заповнити ці вакансії непросто. До прикладу під час конкурсу на 560 посад суддів у місцевих судах ВККС призначила лише 390 кандидатів.
Водночас нещодавно розпочато конкурс на 550 посад суддів в апеляційних судах, а наприкінці року ВККС планує оголосити ще один конкурс до місцевих судів на понад тисячу посад суддів.
Авторка пише, що хоча конкурси, найімовірніше, розтягнуться на два роки, це має подолати критичну ситуацію в судовій системі.
«Система при цьому отримає певну кількість професіоналів з-поза її меж: адвокатів, науковців — у апеляції, юристів і адвокатів — у першу інстанцію. Але чи це так?», - зауважує вона при цьому.