Громадська організація «ТОРО» - Контактна група в Україні Transparency International вимагає зупинити свавілля правоохоронних органів щодо «Всеукраїнської мережі ЛЖВ» і вимагає публічного звіту генерального прокурора і міністра внутрішніх справ України про причини прямого порушення українськими правоохоронними органами принципів верховенства права. Зазначається, що об’єднання стурбоване змістом наказу департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України про перевірку всіх основних контрактів, юридичних, бухгалтерських і фінансових документів «Всеукраїнської мережі ЛЖВ».
«Згідно з наказом, керівництво територіальних підрозділів, збираючи інформацію про людей, які проходять замісну підтримувальну терапію, в обов’язковому порядку повинні цікавитися їхнім ВІЛ-статусом і ставленням до замісної терапії», - зазначають в організації. Ця вимога, на думку представників об’єднання, - «пряме порушення українського та міжнародного законодавства у сфері прав людини, бо така інформація є конфіденційною, а ті, хто передає її стороннім особам, несуть кримінальну відповідальність». На думку організації, дії правоохоронних органів підривають основні принципи демократії і створюють підгрунтя для подальшого свавілля влади.
Боротьба з організаціями, які забезпечують лікування наркозалежних, може бути пов’язана з бажанням наркомафії повернути собі клієнтуру. Про це заявив виконавчий директор МБФ «Міжнародний альянс з ВІЛ-СНІД в Україні» Андрій Клепіков, організація якого є співвиконавцем державної програми боротьби зі СНІДом.
«Силові структури України й раніше висловлювали невдоволення в замісному методі лікування наркозалежних і запобігання поширення ВІЛ-СНІДу, а тепер ініціювали тотальні перевірки з примусовим збором конфіденційної медичної та персональної інформації про пацієнтів», - підкреслив А.Клепіков. За його словами, замість боротися з наркомафією, силові структури займаються перевіркою «відкритих і легальних державних механізмів з надання хворим замісних препаратів». «Час від часу з’являється інформація про те, що представники силових міністерств задіяні в нелегальній торгівлі наркотиків», - цитує А.Клепікова ЛІГАБізнесІнформ.
«Чим більше людей на лікуванні, тим більше збитків наркобізнесу. Сьогодні це 6 тис. пацієнтів, але до 2013 року програмою планується прийняти на лікування 20 тис. осіб, а це десятки мільйонів доларів збитку для наркобізнесу», - підкреслив виконавчий директор. Замісна терапія, за його словами, працює в усіх країнах Євросоюзу, США, в усіх сусідніх з Україною країнах, крім Росії, де, як і в часи СРСР, продовжують «лікувати наркоманів в’язницею».
А.Клепіков зазначив, що препарати, якими безплатно лікують наркозалежних - «Матадон» і «Бупренорфін», відомі в усьому світі. Всесвітня організація охорони здоров’я включила їх у список життєво важливих препаратів. В Україні лікуванням наркозалежних займаються державні наркологічні клініки.
«Ми працюємо за мандатом від країни. Фінансує нас Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, а також Агентство США з міжнародного розвитку. Ми закуповуємо препарати й передаємо їх державній акціонерній компанії «Ліки України», яка, згідно з рішенням Міністерства охорони здоров’я України, поширює препарати по 125 медзакладах України», - пояснює високий чиновник.
За словами директора департаменту комунікацій, політики та адвокації «Всеукраїнської мережі ЛЖВ» Дмитра Шерембея, дії ГПУ і МВС «паралізують роботу понад 100 організацій, які працюють на подолання епідемії ВІЛ-СНІДу». «Усі гроші є фондовими донорськими коштами
з-за кордону, безповоротною допомогою Україні для того, щоб зупинити епідемію», - зазначає Д.Шерембей. Усі програми замісної терапії, за його словами, реалізуються на території України відповідно до закону України про боротьбу зі СНІДом. «Так що всі дії правоохоронних органів суперечать закону», - підкреслює Д.Шерембей.
Раніше громадські організації, які борються з епідемією ВІЛ-СНІДу в Україні, заявляли про загрозу переривання антиретровірусної терапії хворих. За словами голови координаційної ради Всеукраїнської мережі ЛЖВ Володимира Жовтяка, понад 20 тис. ВІЛ-інфікованих людей можуть померти через відсутність життєво потрібного лікування у зв’язку з перевірками. Він підкреслив, що вперше за всю історію лікування ВІЛ в Україні склалася загроза переривання антиретровірусної терапії через те, що препарати не були вчасно поставлені Мінздоров’я у регіональні центри боротьби зі СНІДом.
В.Жовтяк підкреслив, що лікування хворих не можна переривати. «Якщо людина не прийме вчасно препарату, в її організмі може виникнути резистентність, і препарат не буде більше ефективним. Якщо зараз перервати лікування, то всі зусилля щодо протидії епідемії ВІЛ-СНІД в Україні відкотяться до рівня початку 90-х років», - пояснив він. За його словами, Мінздоров’я закуповує потрібні препарати через фірми-посередники за завищеними цінами, часто сумнівної якості.
В.Жовтяк нагадав, що Мережа вже кілька місяців заявляє про загрозу, і паралельно із цим правоохоронні органи почали масовані перевірки неурядових організацій, як працюють на протидію ВІЛ-СНІДу. «Ми б’ємо тривогу, волаємо про проблему, а замість цього стикаємося з репресивними підходами правоохоронців», - зазначив він.
У свою чергу Андрій Клепіков заявив, що Генпрокуратура, МВС і СБУ почали сплановану акцію з перевірки діяльності неурядових організацій та їхніх партнерів. «Загалом ідеться приблизно про сто організацій, які отримали від прокуратури листи про надання пояснень, там вилучалися документи, були виклики в прокуратуру», - розповів він. Виконавчий директор МБФ «Міжнародний альянс з ВІЛ-СНІД в Україні» підкреслив, що за свою десятирічну діяльність у сфері громадянського суспільства не пам’ятає таких масових перевірок.
Говорячи про наслідки, що їх може спричинити така діяльність правоохоронних органів, він підкреслив: донори, які фінансують програми в Україні, зокрема Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, вже заявили, що такі дії влади можуть призвести до ненадання або затримки з фінансуванням. «Ідеться про 305 млн. дол., які Україна очікує в 2012-2016 рр., і тепер ці гроші перебувають під великою загрозою», - підкреслив він.
Що ж до причин, з яких організації наразилися на перевірки правоохоронців, організатори прес-конференції назвали три основні версії. По-перше, йшлося про те, що це може бути реакцією у відповідь фірм-посередників, через які Мінздоров’я проводить закупівлю препаратів, на порушення питання про забезпечення громадян антиретровірусним лікуванням. Також було зазначено, що, оскільки предметом особливої уваги правоохоронців при перевірках є замісна терапія і реабілітація наркозалежних, перевірки можуть бути одним із кроків більш репресивної наркополітики держави.
Крім того, це може бути сценарієм витіснення організацій громадянського суспільства зі сфери боротьби з ВІЛ-СНІДом. За словами А.Клепікова, рішення про виділення Україні 305 млн. дол. було ухвалено в другій половині грудня, реципієнтами цих коштів є Всеукраїнська мережа ЛЖВ і МБФ «Міжнародний альянс з ВІЛ-СНІД в Україні». На його думку, дії правоохоронних органів можуть бути спрямовані на підрив авторитету цих організацій, щоб гроші отримав хтось інший.
Водночас у Генеральній прокуратурі заявляють, що перевірки деяких гуманітарних організацій проводяться з метою боротьби з наркоманією. «Медичні препарати, які гуманітарні фонди поставляють Україні, йдуть у нелегальне середовище. Оскільки вони приходять безплатно, ці препарати продають наркоманам», - заявили в Генеральній прокуратурі України.
За словами глави прес-служби ГПУ Юрія Бойченка, Генеральна прокуратура України проводить перевірки деяких гуманітарних організацій з метою боротьби з наркоманією. Про це повідомляє ЛІГАБізнесІнформ. Ю.Бойченко, реагуючи на слова виконавчого директора МБФ «Міжнародний альянс з ВІЛ-СНІД в Україні» про те, що ГПУ проводить сплановану акцію з перевірки діяльності неурядових організацій та їхніх партнерів, бажаючи витіснити організації громадянського суспільства зі сфери боротьби з ВІЛ-СНІДом, сказав: «Генеральна прокуратура стежить за дотриманням закону в країні. Якщо вони порушуються, ми втручаємося з тим, щоб ці закони не порушувалися». «Медичні препарати, які гуманітарні фонди поставляють Україні, йдуть у нелегальне середовище. Оскільки вони приходять безплатно, то ці препарати продають наркоманам. От у цьому вся проблема. Ми боремося з наркоманією. Жодних інших причин у діях Генеральної та міської прокуратури немає. Ми дотримуємося законності в країні», - зазначили в ГПУ.
Користуючись підвищеною увагою до проблеми нелегального розповсюдження наркотичних засобів, залишається тільки порекомендувати Генеральній прокуратурі України звернути свій пильний погляд не тільки на закордонну гуманітарну допомогу, а й на менш екзотичні шляхи отримання наркотиків - зокрема за «дивними» рецептами у певних аптеках. Це загальновідомо, але, можливо, співробітникам ГПУ і МВС про це чути не доводилося.