UA / RU
Підтримати ZN.ua

БЕЗНАДІЙНІ БОРГИ

У Криму зберігається величезна заборгованість за енергоносії: за електроенергію — 507,8 мільйона гривень, за природний газ — 186 мільйонів...

Автор: Микола Семена

У Криму зберігається величезна заборгованість за енергоносії: за електроенергію — 507,8 мільйона гривень, за природний газ — 186 мільйонів. Перевірки виявили факти посадових злочинів, розкрадань, хабарництва, потурання, пов’язаного з прямими порушеннями законодавства України. У зв’язку із цим прокуратура за останній час притягнула до відповідальності 310 посадових осіб, порушила 15 кримінальних справ. Чому ж беззаконня в ПЕКу існує настільки довго?

Цю проблему розглядали на розширеному засіданні колегії кримської прокуратури за участю голови парламенту Бориса Дейча та голови уряду Сергія Куницина, начальника кримської міліції Миколи Паламарчука, міністрів, керівників ПЕК і його окремих підприємств. «Ситуація в паливно-енергетичному комплексі Криму стрімко наближається до катастрофічної», — заявив на засіданні колегії прокуратури голова парламенту Борис Дейч. Останнє підвищення цін на паливно-мастильні матеріали, за словами спікера, ще гостріше висвітило проблеми галузі. Але той факт, що стан ПЕК на тлі загального стану справ в Україні виглядає найсумніше, на його думку, свідчить, що причини цього — суб’єктивні. Елементарна несумлінність, нехтування законодавством із боку цілої низки керівників завдають галузі величезних збитків і підводять її до межі розвалу. Борис Дейч сказав, що «миритися з таким станом справ ми не будемо». Він повідомив, що Верховна Рада Криму разом з урядом розроблять спільну стратегію на цих напрямах. У своєму виступі голова парламенту високо оцінив роль правоохоронних органів у забезпеченні законності в енергетичному секторі, зауваживши, що частину вини за ситуацію, що склалася, повинні розділити з усіма і їхні співробітники. Приміром, лише за п’ять місяців цього року на об’єктах енергетики півострова скоєно 304 злочини. Заподіяно матеріальної шкоди на понад 5 мільйонів гривень, одна людина загинула і четверо травмовано. На його думку, органи слідства часто «спускають на гальмах» факти розкрадання електроенергії та устаткування. Через неможливість експлуатувати поливне устаткування у республіці загинули десятки тисяч гектарів зернових. Але, на жаль, нікого не було покарано. Не таємниця, підкреслив Борис Дейч, що перевезення незаконно придбаних тисяч тонн палива, паливно-мастильних матеріалів, краденого металу відбувається на очах співробітників ДАІ, але не припиняється й не розкривається.

Основним постачальником електроенергії в Криму є АТ «Крименерго», заборгованість споживачів перед яким постійно зростає тому, що до боржників тут не вживають необхідних заходів. За останній рік заборгованість його споживачів зросла з 470 до 507, 8 мільйона гривень, проте юридична служба підприємства подала позови лише на 37 відсотків суми боргу. Суди задовольнили тільки 70 відсотків із них. АТ «Кримгаз», маючи 109 тисяч боржників, висунуло претензії до 3,4% із них. Часто стягнути заборгованість «Крименерго» уже не має змоги через закінчення терміну позовної давнини через недогляд посадових осіб підприємства. Контролери ДАЕК «Крименерго» виявляють фактів неправомірного використання електроенергії значно менше від справжніх масштабів її розкрадання: цього року виявлено лише 33 факти! Проте й у цих випадках вони не завжди використовують право притягнення до адміністративної відповідальності. Торік за складеними протоколами не притягнуто до відповідальності 19 тисяч осіб на загальну суму 300 тисяч гривень, а цього року — вже уникнули відповідальності 5 тисяч осіб на суму 100 тисяч гривень. Часто це трапляється тому, що відповідальні особи «Крименерго» беруть хабарі за нескладання протоколу про виявлене порушення. Торік у серпні було порушено кримінальну справу проти лінійного контролера Ялтинських електромереж, котрий одержав 100 доларів США хабара за приховування порушення. Тільки тепер справу передано в суд. У I кварталі 2002 року керівник розрахункової групи Сімферопольських електромереж за хабар внесла в особові рахунки 12 споживачів (причому юридичних осіб) фіктивні дані про сплату за спожиту електроенергію на 20 тисяч гривень. Але замість передачі справи до суду керівництво Сімферопольських електромереж обмежилося звільненням винних.