UA / RU
Підтримати ZN.ua

БЕЗ ПРАВА НА СПРАВЕДЛИВИЙ СУД

Україна посідає восьме місце серед держав — членів Ради Європи за кількістю звернень до Європейс...

Україна посідає восьме місце серед держав — членів Ради Європи за кількістю звернень до Європейського суду з прав людини про невиконання Україною в судовій практиці вимог Конвенції про захист прав і основних свобод людини. Про це заявив міністр юстиції України Олександр Лавринович на навчальному семінарі для суддів експериментальних судів з застосування в судовій практиці Конвенції про захист прав і основних свобод людини.

За словами міністра, на сьогодні, за неофіційними даними Європейського суду, кількість заяв значно збільшилася й досягає майже 3,5 тис. Зареєстровано 700 заяв, із них 8 визнано прийнятними до розгляду в суді. Як сказав О.Лавринович, основні питання, які порушують українські громадяни в своїх заявах, можна розділити на групи: порушення заборони катувань; поводження або покарання, яке принижує гідність (ці справи стосуються умов утримання в місцях позбавлення волі); порушення права на свободу й особисту недоторканність (переважно йдеться про незаконний арешт); порушення права на справедливий судовий розгляд і виконання рішення суду; порушення права на ефективний судовий засіб захисту; порушення права володіння своїм майном.

Міністр зазначив, що перш ніж отримати право на звернення до Європейського суду з прав людини, особа повинна скористатися національними засобами судового захисту. За його словами, це означає, що основним гарантом дотримання прав людини має стати саме український суд, котрий повинен бути відкритим і гуманним до особистості. О.Лавринович висловив переконання: запобігти збільшенню кількості заяв може лише суд, який керуватиметься в своїй діяльності принципами справедливості й дотримання прав людини.

Порушення в Україні права на справедливий судовий розгляд і виконання рішення суду міністр юстиції назвав найголовнішою проблемою, повідомляє агентство УНІАН. «Хоч би як ми обстоювали право кожного судді на підставі власних переконань виносити рішення, ці переконання повинні завжди мати тверде підгрунтя у вигляді закону», — заявив він. О.Лавринович також підкреслив: «Ми маємо усвідомити, що в місцях позбавлення волі перебувають не піддослідні, і не ті, хто більше не претендує на звання громадянина, а що це громадяни, котрі порушили закон, але мають право повернутися в суспільство здоровими повноцінними людьми».

На думку міністра юстиції, застосування в судовій практиці Конвенції про захист прав і основних свобод людини набуватиме для Української держави дедалі більшого значення. «Якщо раніше на питання дотримання Конвенції ми звертали увагу переважно в теоретичному плані, то сьогодні це стає великою практичною проблемою для Української держави. І передусім, безумовно, для судової системи і для суддів. Не лише тому, що Конвенція про захист прав і свобод людини стала частиною українського законодавства, а тому, що в Україні зросла правова культура населення, і дедалі більше людей розуміють, як вони можуть відстоювати свої права, якщо вони не зустрічають реалізацію частини першої статті 55 Конституції України, де стверджується, що права та свободи людини й громадянина має захищати суд», — підкреслив міністр.