UA / RU
Підтримати ZN.ua

Амністія по-новому

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Закону «Про застосування амністії в Україні»...

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Закону «Про застосування амністії в Україні». «За» проголосували 258 народних депутатів із 421, зареєстрованого в сесійній залі.

Законопроектом пропонується заборонити застосування амністії на стадії дізнання, досудового слідства, а також тоді, коли кримінальна справа перебуває в провадженні суду, але не розглянута ним.

Згідно із законопроектом розширюється коло засуджених осіб, до яких амністія не може бути застосована взагалі. Насамперед — до засуджених за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину, які відбули менше ніж дві третини призначеного вироком суду основного покарання; до осіб, засуджених за злочини середньої тяжкості, які відбули менше ніж половину призначеного вироком суду основного покарання; а також до осіб, які вчинили злочини будь-якого ступеня тяжкості, наслідком яких стала загибель двох або більше осіб.

Крім того, передбачено зміну порядку звільнення засуджених від відбуття додаткової міри покарання. Передбачається, що особа може бути звільнена від відбуття додаткового покарання (крім конфіскації майна), якщо на день набрання чинності законом про амністію вирок суду в частині додаткового покарання не було виконано. Що стосується звільнення від покарання у вигляді штрафу (як основного так і додаткового виду покарання), то засуджена особа звільняється від сплати штрафу тільки в тому разі, якщо її засуджено до такого покарання після набрання чинності законом про амністію. В іншому випадку засуджений від сплати штрафу не звільняється і сплачений штраф йому не повертається.

У зв’язку зі скасуванням положення закону про можливість застосування амністії на стадії дізнання та досудового слідства, відповідні зміни буде внесено до статті 44 Кримінального кодексу України, де прописано підстави для звільнення особи від кримінальної відповідальності, і до статті 86 цього кодексу. Також буде внесено зміни до статті 6 Кримінально-процесуального кодексу України, в якій викладено обставини, що виключають провадження в кримінальній справі. Крім того, пропонується доповнити КПК України новою статтею 6-1, в якій визначається порядок звільнення особи від покарання внаслідок амністії.