UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЖОВТО-СИНІЙ — ОТЖЕ, ПРАВИЛЬНИЙ

Скандал із приводу махінацій із ліками, що призначалися бідним країнам, але продавалися в Західній Європі, розгорівся ще минулого місяця...

Скандал із приводу махінацій із ліками, що призначалися бідним країнам, але продавалися в Західній Європі, розгорівся ще минулого місяця. У відповідь на заклики активістів із боротьби зі СНІДом фармацевтичний концерн GlaxoSmithKline, поряд із п’ятьма іншими виробниками антиретровірусних препаратів, почав постачати ці засоби в країни Африки й Азії за максимально заниженими цінами. Так, наприклад, препарат Combivir, який у Західній Європі коштує від 4 до 6 доларів за таблетку, в африканські країни відвантажувався по ціні 80 центів за таблетку. Однак замість Африки частина цих препаратів потрапила в Німеччину, Голландію, Великобританію та Швейцарію, де і продавалася за цілком ринковими цінами.

Усього, за оцінками експертів, країни Африки й Азії недоодержали ліків на суму 18 мільйонів доларів, що осіли в кишенях шахраїв-посередників. Стосовно останніх компетентні органи зараз проводять ретельне розслідування, а тим часом Європейська комісія розробила ряд заходів, спрямованих на запобігання подібним махінаціям надалі.

Зокрема, передбачається завести спеціальну базу даних на всі препарати, призначені для боротьби зі СНІДом, туберкульозом, малярією й іншими захворюваннями, котрі за заниженими цінами призначаються 72-м найбіднішим країнам світу. Всі партії знижених у ціні ліків маркуватимуть жовто-синіми логотипами Єврокоміссії і полегшать ідентифікацію «лівого» товару як митним службам, так і роздрібним продавцям. Щоправда, критики цього проекту підкреслюють: виготовлення нових упаковок для контрабандного товару особливої складності не становить, отже дані заходи безпеки доведеться суттєво допрацювати.