UA / RU
Підтримати ZN.ua

Жертви Чорнобиля в сутінках статистики

Інформація про підписання контракту на будівництво нового чорнобильського саркофага на суму 505 мільйонів доларів знову привернула увагу світової спільноти до наслідків найстрашнішої техногенної катастрофи...

Автор: Оксана Приходько

Інформація про підписання контракту на будівництво нового чорнобильського саркофага на суму 505 мільйонів доларів знову привернула увагу світової спільноти до наслідків найстрашнішої техногенної катастрофи. За два з лишком десятиліття, які минули від моменту вибуху на 4-му енергоблоці ЧАЕС, суперечки про кількість жертв цієї аварії не вщухають. Немає консенсусу навіть із приводу того, скільки людей загинуло безпосередньо в результаті аварії. На Чорнобильському форумі, проведеному 2005 року міжнародними організаціями, кількість безпосередніх жертв аварії оцінювали в 56 чоловік.

З оцінкою кількості непрямих жертв аварії ще складніше - розбіжності в даних різних експертів сягають кількох порядків. Автори численних досліджень так і не дійшли спільної думки з приводу кількості самих ліквідаторів. За різними даними, у 1986-1987 роках у дезактивації території АЕС та місцевості, що прилягає до неї, було задіяно 200-800 тисяч чоловік. Загальну кількість евакуйованих із забруднених територій також оцінюють по-різному - від 135 до 350 тисяч чоловік. І, нарешті, від двох до семи мільйонів чоловік і нині мешкають на територіях із підвищеною радіоактивністю.

За даними низки міжнародних організацій, насамперед ВООЗ, на вересень 2005 року серед вище перерахованих груп населення було зареєстровано приблизно чотири тисячі смертей від раку щитовидної залози. Оприлюднення цих даних викликало шквал обвинувачень та спростувань. Так, німецькі представники організації «Лікарі світу за запобігання війні» тільки серед ліквідаторів нарахували 50-100 тисяч смертей, оцінивши загальну кількість жертв у 246 тисяч. Крім того, загальна кількість тих, хто постраждав, серед ліквідаторів оцінюється у 540-900 тисяч. У 20 тисяч чоловік діагностується рак щитовидної залози.

За оцінками Greenpeace, тільки з 1990 по 2004 рік чорнобильська аварія зібрала страшний «урожай» - 200 тисяч людських життів. 93 тисячі з них забрали онкопатології, викликані радіоактивним опроміненням. Загальна ж кількість онкохворих може сягнути 270 тисяч.

Проте найчастіше закордонні ЗМІ оперують цифрою 9300 чоловік. Саме стільки людей, за даними ООН, померло або помре від раку, спровокованого Чорнобильською аварією.