Пам’ятник пацієнтам, що загинули від рук фашистів у роки Великої Вітчизняної війни, нещодавно споруджено на території Київської міської клінічної психоневрологічної лікарні № 1.
Восени 1941 року німецько-фашистські окупанти розстріляли у Бабиному Яру 311 хворих єврейського походження. А навесні 1942 року у газових душогубках знищили решту підопічних клініки, яких не встигли виписати додому лікарі, вражені жахливою долею пацієнтів-євреїв. Всього від рук нацистів у «Павлівській» лікарні загинуло 752 особи.
Професор Констанцького університету Рой Ергард Він, який викладає історію Другої світової війни і в своїх працях описав, зокрема, і долю пацієнтів київської клініки, зазначив на відкритті пам’ятника: «Треба чітко сказати, що євреї загинули через те, що вони євреї. Ми можемо пишатися, що керівництво цієї клініки змогло поставити цей пам’ятник. Він нагадуватиме про те, що люди можуть заподіяти людям».
Автор монумента, Лариса Скорик, зауважила зокрема: «Ці безневинні люди, на долю яких і так випало тяжке випробування, загинули. Вони могли ще довго бачити небо і сонце. Але навіть це право у них відібрали».
За словами головного лікаря Романа Никифорука, працівники лікарні шанують пам’ять своїх колег — тодішнього головного лікаря Мусія Танцюри та фельдшера Ананія Мазура. Після загибелі пацієнтів-євреїв вони відправили по домівках усіх хворих, які хоч трохи могли про себе подбати, а також відраджували людей, які приводили нових хворих, класти їх у клініку. Якби не такі «непрофесійні» дії цих лікарів, жертв могло бути вдвічі більше — на початок війни тут лікувалося 1300 пацієнтів.